Президент США Джордж Буш Старший висловився у Києві за збереження СРСР 1 серпня 1991-го. У світі його промова отримала жартівливу назву "Котлета по-київськи". Президент застерігав українців від "самовбивчого націоналізму".
У промові Буш підтримав домовленості, досягнуті у квітні між Горбачовим і 9-ма республіками. Новий союз передбачав створення м'якої федерації замість СРСР.
Буш виступив в українському парламенті за 3 тижні до проголошення незалежності України. Автором промови була директор відділу у справах СРСР Кондоліза Райс. Фразу "самовбивчий націоналізм" дописав сам президент. У Верховній Раді УРСР спіч президента США підтримали гучними оплесками, однак промова зустріла критику як у союзних республіках так і в самих США.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Із Джорджем Бушем прощалися два дні
"Наступник Вашингтона, Джефферсона, Лінкольна та інших прибуває і веде пропаганду на підтримку договору про союз. Чому він не закликав Кувейт підписати союзний договір із Іраком", - йшлося у заяві уряду Грузії.
Промову також розкритикувала західна преса.
"Вона є найжахливішим прикладом того, що інші нації не змогли визнати неминучість факту незалежності України", - писало видання The Economist.
CША визнали незалежність України 25 грудня 1991-го, майже за місяць після референдуму 1 грудня.
Декларацію про державний суверенітет України прийняла Верховна Рада УРСР 16 липня 1990-го. До цього документ обговорювали на XXVIII з'їзді Комуністичної партії України, де приняли відповідну резолюцію. Декларація заклала основу для побудови незалежної України.
За кожне положення декларації проходили словесні бої у сесійній залі парламенту. Проте події, які сколихнули Радянський Союз, вказували на невідворотність змін. Комуністи, які складали більшість у Раді, пішли на поступки демократичним силам. 11 липня 1990-го 244-ма голосами прийняли I розділ Декларації про "Самовизначення української нації". Вирішальні події відбулись 16 липня, коли 355 депутатів проголосували за прийняття історичного документу.
Коментарі