Ексклюзиви
вівторок, 27 травня 2025 01:30

Підводне поселення може змінити уявлення про історію

Підводне поселення може змінити уявлення про історію
Череп Homo erectus знайшли під шарами мулу й піску. Фото: University of Leiden

В Індонезії знайшли затонуле місто віком 140 тис. років.

Воно ставить під сумнів уявлення про походження людини, повідомляє Daily Mail.

Череп Homo erectus, стародавнього предка людини, знайшли під шарами мулу й піску в Мадурській протоці між Явою та Мадурою. Він пролежав там понад 140 тис. років.

Дослідники вважають, що це може бути першим фізичним свідченням існування загубленого світу Сундаленд. Колись ця величезна тропічна рівнина з'єднувала Південно-Східну Азію.

Крім черепа, у місті знайшли близько 6 тис. скам'янілостей тварин. Серед них були комодські дракони, буйволи, олені та слони. На деяких рештках помітили порізи, ймовірно, зроблені навмисно. Це свідчить, що стародавні люди використовували продумані стратегії полювання.

Знахідки дозволяють зазирнути в давню історію та зрозуміти, як ранні люди пристосовувались до змін середовища.

Вперше ці скам'янілості помітили видобувачі морського піску ще 2011 року. Лише недавно вчені змогли визначити їхній вік і встановити, кому вони належать. Це стало важливою подією для палеонтології.

Археолог Гарольд Бергхейс з Лейденського університету розповів, що цей період відзначався великою різноманітністю та мобільністю серед популяцій гомінінів.

Між 14 тис. і 7 тис. років тому льодовики почали танути, що підняло рівень світового океану на 120 метрів. Унаслідок цього рівнини Сундаленда були затоплені. Тепер ці скам'янілості нарешті вдалося дослідити.

Вчені проаналізували шари осадових порід, де знайшли рештки. Вони виявили там стародавню систему долин річки Солок. Ця річкова екосистема процвітала наприкінці середнього плейстоцену.

Homo erectus вважається важливим етапом в еволюції людини. Вони вже мали риси, схожі на сучасних людей, але відрізнялися вищими м'язистими тілами, довшими ногами та коротшими руками.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З дна моря підняли сотні артефактів

Під час дослідження використали оптично стимульовану люмінесценцію на зернах кварцу. Це допомогло визначити, коли осади востаннє були на сонці. Вчені дійшли висновку, що затоплені долини та рештки датуються періодом від 162 тис. до 119 тис. років тому.

Два фрагменти черепа Homo erectus порівняли з відомими рештками зі стоянки Самбунгмакан на Яві. Близький збіг підтвердив, що знахідки з Мадурської протоки належать саме цьому виду. Це значно розширює уявлення про ареал їхнього проживання.

Дослідження вперше у світі дає прямий доказ того, що стародавні предки людини жили на нині затоплених землях Сундаленда. Це ставить під сумнів попередні уявлення про географічні межі Homo erectus.

В античному місті Кібіров на території сучасної Туреччини археологи виявили 30 могил. Розкопки проводили в руїнах великого храмового комплексу. Могили виявили під базилікою. Це вказує на те, що поховання належали представникам еліти.

Зараз ви читаєте новину «Підводне поселення може змінити уявлення про історію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути