![Невдоволені владою створили армію](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/977/977783_w_300.jpg?v=0)
Керівник селянського повстанського руху Нестор Махно видав наказ про створення Революційно-повстанської армії України 5 серпня 1919 року. Формування мало "боротися за звільнення трудящих від поневолення".
До армії махновців могли вступити усі охочі. Складалася з 4 корпусів, що ділилися на батальйони, полки, сотні, роти, взводи і напіввзводи. Підпорядковувалася військово-революційній раді і штабу.
Численність повстанської армії швидко зростала, зокрема за рахунок бійців ліквідованого Махном отамана Никифора Григор'єва і частин Червоної армії. Вже в серпні-вересні махновці вели бої з денікінцями біля Новоукраїнки - тепер Кіровоградської області. Ті доповідали Денікіну, що повстанці мають відмінне спорядження, значно переважають їх чисельністю, не чутливі до маневрів і не мають тилу. Визнали, що зустріли серйозного противника.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українського командира оголосили поза законом
27 вересня 1919 року махновці, за підтримки УНР, вщент розбили денікінців біля селища Перегонівка - тепер Кіровоградської області. Ворог втратив до 7 тис. бійців, а незабаром і Дику дивізію - залишки 1-ї Туземної дивізії горців.
Повстанський рух швидко набув загальноселянського характеру. На 1 грудня 1919 року армія Махна нараховувала 103 тис. бійців, 20 тис. шабель, 1,4 тис. кулеметів і 84 гармати. Билася і проти більшовицьких військ.
Анархіст Нестор Махно повернувся з 6-річного московського ув'язнення до рідного селища Гуляйполе - тепер Запорізької області, 6 квітня 1917 року. Розгорнув широку діяльність як політичний і військовий діяч. Він одразу згуртував навколо себе місцевих анархістів та дізнався, що більшість його старих товаришів загинули чи емігрували. Селяни обрали Махна заступником голови волосного земства, пізніше - головою Гуляйпільської селянської спілки. Її головною метою Махно бачив конфіскацію земель, фабрик і заводів у суспільну власність. Примусив місцевих підприємців підняти робітникам зарплати.
Коментарі