![Із московської в'язниці повернувся український революціонер](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/958/958942_w_300.jpg?v=0)
Анархіст Нестор Махно повернувся з 6-річного московського ув'язнення до рідного селища Гуляйполе - тепер Запорізької області, 6 квітня 1917 року. Розгорнув широку діяльність як політичний і військовий діяч.
До московської Бутирської в'язниці на каторгу потрапив 1911-го. За рік до того окружний військовий суд у Катеринославі засудив його до шибениці. Розглядав справу 13 розбійників-анархістів, які чинили збройний опір владі та посадовим особам при виконанні ними службових обов'язків. Тоді Махно, звинувачений у вбивстві, заявив, що ні до якої розбійної ватаги не належить, а є членом політичної революційної організації, що виборює свободу для людей, а все награбоване віддавав на справи революції. Після суду 2 місяці просидів у камері смертників. Від смертної кари врятувало лише те, що за документами на момент скоєння злочину виявився неповнолітнім. Вирок змінили на каторгу останнього моменту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До України можуть повернути прах Нестора Махна
Лютнева революція та повалення самодержавства 1917-го призвели до масового звільнення в'язнів, серед яких був і Махно. Повернувшись до рідного села, він одразу згуртував навколо себе місцевих анархістів та дізнався, що більшість його старих товаришів загинули чи емігрували. Селяни обрали Махна заступником голови волосного земства, пізніше - головою Гуляйпільської селянської спілки. Її головною метою Махно бачив конфіскацію земель, фабрик і заводів у суспільну власність. Примусив місцевих підприємців підняти робітникам зарплати.
Згодом допомагав налагоджувати діяльність анархістських організацій за межами Гуляйполя та організував напіввійськові формування, які візьмуть активну участь в Українській революції. Спочатку встановлюватимуть на підприємствах "робітничий контроль", згодом битимуться проти козачих частин, що йшли на Дон із Південно-Західного і Румунського фронтів Першої світової війни.
26 жовтня 1888-го народився відомий анархіст Нестор Махно.
Він з'явився на світ у селі Гуляйполе Катеринославської губернії - тепер райцентр Запорізької області. Був 5-м сином у сім'ї скотаря Івана Родіоновича. Коли йому було 7 років, помер батько, відтоді влітку наймався працювати. 15-річним влаштувався на місцевий чавуноливарний завод. За 3 роки став членом анархістської організації "Спілка бідних хліборобів". Кілька разів Махна арештовували за участь в експропріаціях - нападах на банки і поштові відділення.
1910 року суд визнав Махна винним у вбивстві провокатора, хоч Нестор і не був до цього причетний. У поліцейській картці "злочинця" записали: "Рост 2 аршина и 4 вершка (160 см), глаза карие, волосы темно-русые, на левой щеке - шрам. Разговаривает по-русски и по-малороссийски, православный. На момент ареста денег и ценных вещей не имел".
Коментарі