10-річна Анастасія Петрук із райцентру Сміла на Черкащині півроку носитиме пластину, щоб вирівняти зуби. Крім того, щоночі спатиме в спеціальній шапці.
— За 50 гривень нам пошили у лікарні, — каже 31-річна Наталія, її мати. — Шапочка з гумовими петельками. Притягує нижню щелепу, і вночі зуби теж вирівнюються пластиною. Настя, як почала підростати, стала жалітися, що через криві зуби з неї діти сміються. Сама попросила піти в лікарню. Лікар сказав, добре, що вчасно кинулися, бо за кілька років пластини не помогли б.
— Лише третина дітей мають здорові зуби й пристойний естетичний вигляд, — говорить 62-річний Олександр Тищенко, стоматолог зі Сміли. — Найчастіше в тому винуватцями є батьки, які не слідкують за здоров'ям зубів у дітей. Якось одна мама привела 5-річного сина, а в нього половина зубів уражені карієсом. Каже, та це ж молочні, все одно повипадають.
За останні 15 років дітей із хворими зубами побільшало в кілька разів. Основною причиною є постійне вживання солодощів і газованих напоїв.
— Газировки містять кислоту, що руйнує емаль, а цукерки сприяють розвитку в ротовій порожнині бактерій, — пояснює лікар. — Більшість батьків звикли привчати дітей чистити зуби вранці. Але суть чищення в тому, щоб видалити з рота залишки їжі, особливо солодкої чи кислої, відновити кислотно-лужний баланс. Найгірше для зубів — на ніч з'їсти цукерку. Протягом 8-10 годин сну бактерії руйнуватимуть зуби. Найбільше зауважую на льодяники, що діти можуть смоктати годинами.
Неліковані молочні зуби призводять до формування неправильного прикусу. На місці хворих молочних неодмінно виростають криві постійні.
— Із трирічного віку треба приводити дитину на огляд до стоматолога, — розповідає стоматолог із Черкас Станіслав Дриженко, 28 років. — Молочні зуби, вражені карієсом, уникають жувального навантаження. По-простому кажучи, дитина починає більше жувати на окремі, здорові зуби. Від того ясна розвиваються нерівномірно. Коли виростають постійні зуби, їм не вистачає місця, бо вони більші від молочних. У результаті починають вилазити один на іншого.
Найбільше страждають дівчата, бо через криві зуби мають непривабливу усмішку. Вже в дорослому віці ставлять брекети.
— Пояснюю, що це в кіно у Каті Пушкарьової все так просто з тими брекетами. Насправді це досить затратна і неприємна процедура. Інколи для встановлення тих брекетів доводиться видаляти окремі зуби, щоб звільнити місце для вирівнювання кривих. Це може тривати більше року й обійтися у кілька тисяч гривень. А можна було б попередити, поставивши пломби на вражені зуби. Для вирівнювання прикусу до 14 років встановлюють пластини. В державних закладах їх виготовляють безкоштовно, беруть плату 40-50 гривень за придбання замка до них. Вирівнювання прикусу пластинами займає від шести місяців до року.
Приватні стоматологи за виготовлення і встановлення пластин беруть від 300 грн. Процедура безболісна.
Коментарі