— Моя бабця любила повторювати, що кавун смачний, диня запашна, а гарбуз корисний, — розказує 40-річний Костянтин Оніщенко з Полтави. — Я народився і виріс у Киргизії. Там продовгувасті гарбузи люди використовують як глечики.
Зрізують верхівку, виймають м"якоть і засушують гарбуз на сонці. У такому посуді зберігають вино, крупи, воду.
Костянтин вирощує гарбузи біля будинку. Із сирого плоду й півсклянки вареного рису готує салат.
— Він має специфічний смак. Не дуже його люблю, зате дружина обожнює. Гарбуз тру на крупній тертці, збризкую соком лимона. Від того його смак приглушується. Змішую з вареним рисом, двома нарізаними яйцями, зубчиком часнику. Поливаю майонезом. Салат смачніший, як постоїть хвилин 10 на холоді.
24-річна Галина Ширшик із Нової Каховки на Херсонщині з лимонним соком гарбузи маринує.
— Вичавлюю лимон на порізаний гарбуз, перемішую й залишаю на ніч. Він пускає сік. Зранку додаю 100 грамів ізюму, три ложки меду або цукру. Перед тим як поставити страву в духовку, витискаю ще один лимон. Можна посипати горіхами й курагою, викласти зверху смужки яблук. Запікаю годину. Страва легка, темно-оранжевого кольору. Подається як десерт.
Салат смачніший, як постоїть хвилин 10 на холоді
Галина каже, найсмачніший сорт — гарбуз-гітара.
— Він солодший, має багато "тіла" і мало кісток. На компанію з чотирьох-п"яти чоловік вистачить гарбуза на 1,5 кілограма.
Щотижня полтавка 53-річна Лідія Мокляк варить гарбузову кашу.
— Лікар казав їсти її при гастриті, то я всім раджу. Почищений гарбуз ріжу тонкими пластинами, варю на малому вогні. Готовність перевіряю ножем. Має легко проштрикуватися. Тоді зливаю воду й добре розминаю товкачкою для картоплі. Добавляю дві жмені промитого рису, молоко, цукор, ванілін. Хай покипить хвилин 5. Увесь час помішую, бо швидко пригорає.
Коментарі