– Підрив Каховської гідроелектростанції можна назвати однією з передбачуваних катастроф російсько-української війни. Про те, що російський загарбник може вдатися до таких дій, говорили з перших днів наступальної операції українських військ у районі Херсона. Коли стало очевидно, що російські загарбники відходять на протилежний берег Дніпра. Підрив Каховської ГЕС – нагадування про те, що війна у ХХІ столітті не може не призвести до катастроф із непередбачуваними наслідками. Треба зупинити кремлівську мавпу з ракетами й бомбами, – каже публіцист і журналіст Віталій Портников на своєму ютуб-каналі 6 червня.
У ніч на 6 червня російські війська підірвали дамбу Каховської гідроелектростанції. За даними української розвідки, основні роботи із замінування росіяни провели ще навесні торік, одразу після захоплення станції.
20 жовтня 2022-го Володимир Зеленський попереджав світ, що РФ готує цей теракт. Уже тоді президент України говорив, що всі лідери світу й міжнародні організації мають дати Росії зрозуміти, що теракт на Каховській ГЕС дорівнюватиме застосуванню зброї масового ураження. Проте реакція світових лідерів виявилася не надто гострою. Лише 14 червня, за тиждень після теракту, Європейський парламент засудив підрив росіянами греблі Каховської гідроелектростанції й назвав ці дії воєнним злочином Російської Федерації. На пленарному засіданні Європарламенту у Страсбурзі заявили, що потрібно спрямувати мільярди заморожених фінансових активів російських олігархів на відбудову України.
– Депутати засудили руйнування греблі в українській Новій Каховці, останній скоєний Росією воєнний злочин, який повинен мати наслідки, – сказали в Європарламенті.
Внаслідок підриву Каховської ГЕС у зоні підтоплення опинилися 80 населених пунктів. Більшість із них – на лівобережжі Херсонщини.
В Укргідроенерго назвали попередні наслідки теракту. Сотні тисяч людей втратили майно, є десятки загиблих і зниклих безвісти, тисячі домівок опинилися під водою.
Через підрив греблі Україна втратила останню сходинку Дніпровського каскаду ГЕС, яка стримувала велику воду Каховського водосховища. Крім того, водосховище об'ємом 18,2 куб. км забезпечувало водою чотири області та сприяло розвитку сільського господарства. Окупований росіянами Крим також позбавлено водопостачання.
Деякі екосистеми можуть зникнути назавжди. Під загрозою загибелі та знищення тварини й рослини, які мають різний природоохоронний статус.
– Найбільш вразливою є територія Нижньодніпровських пісків. Це та територія, де багато рідкісних видів, їх іще називають ендемічними, тобто ті, які не зустрічаються більше ніде у світі. Або види, які є саме там. Також це пониззя Дніпра, і якщо Херсон розташований на високому правому березі Дніпра, то лівий берег – низький. Зрозуміло, що вода має піти саме на лівий берег. Буде знищено як тварин із Червоної книги України, так і цілі екосистеми. До прикладу, популяції степової мишівки та ємуранчика Фальц-Фейна можуть скоротитися на 70 відсотків, сліпака піщаного – наполовину. Якщо казати про міжнародний резонанс, то під загрозою зникнення опинилися популяції видів, які охороняє Бернська конвенція. Види, занесені до Міжнародного червоного списку й інших міжнародних природоохоронних конвенцій, – розповідає кандидат біологічних наук із Київського зоологічного парку Михайло Русін.
Підрив Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької електростанції. Вода з Каховського водосховища необхідна для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. В "Енергоатомі" повідомили, що нині ситуація контрольована – станційний ставок-охолоджувач наповнено достатньо для потреб станції.
Експерти вважають, що, підірвавши Каховську ГЕС, росіяни спричинили найбільшу від часів Чорнобильської трагедії техногенну катастрофу на нашому континенті.
Я сподіваюся, що найближчий саміт НАТО у Вільнюсі принесе Києву добру звістку про те, що членство України в Північноатлантичному альянсі перебуває на обрії. Що світло наприкінці тунелю, як часто кажуть в Україні щодо членства в НАТО і яке хочуть побачити українці, з'явиться завдяки нашим рішенням, що їх буде ухвалено у Вільнюсі", –
Анджей ДУДА, 51 рік, президент Польщі, сказав на пресконференції в рамках зустрічі лідерів Німеччини, Польщі та Франції у Веймарському форматі в Парижі 12 червня 2023 року
3,5 мільйона гривень – така вартість овочерізок, сковорідки й барабанів для психологічного розвантаження дітей під час повітряних тривог. Ці речі закупило управління освіти Дніпровського району міста Києва для укриттів у закладах освіти. Оголосили тендер на закупівлю 12 "комплектів обладнання для обробки продуктів харчування в укриттях" у грудні 2022 року. Чиновники обрали овочерізки Robot Coupe CL50. Одна коштує 131 958 грн. 16 червня голова РДА Павло Бабій повідомив, що договір на закупівлю 306 барабанів для укриттів за 900 тис. грн достроково розірвали
1 червня Росія завдала ракетного удару по Києву. Внаслідок цього в Деснянському районі столиці загинули три людини: 9-річна дівчинка, її 34-річна мати і 33-річна жінка. Ще 16 людей поранено, сімох із них госпіталізували. Люди намагалися потрапити до укриття в будівлі поліклініки в Деснянському районі, але двері було зачинено.
13 червня, із 3:10 до 3:16, російські війська здійснили ракетну атаку на Кривий Ріг. Ворог вдарив по п'ятиповерховому будинку. Всього по місту випустили шість ракет. Спершу було відомо про загибель 12 мирних жителів, ще 28 людей зазнали травм. Пізніше кількість жертв російського теракту зросла – в міській лікарні від опіків помер 38-річний чоловік.
16 червня до Києва з мирними ініціативами приїхали лідери ПАР і Єгипту. Вони хочуть бути посередниками на переговорах із РФ. Того ж дня Росія завдала по столиці удару "Калібрами".
Коментарі