Понеділок, 13 жовтня, 12.30
На вулиці Шевченка, 362 у львівському мікрорайоні Рясне перевіряємо, чи готові виборці продати свої голоси за продуктовий набір. У пакети кладемо гречку, банку згущеного молока, печиво "Марія", чай і томатну пасту. Людині спочатку пропонуємо в бланку поставити підпис за вигаданого самовисуванця Зеновія Петрушкіна. На його агітаційних листівках клеїмо фото голлівудського актора Тома Круза у вишиванці. За легендою, Петрушкін – колишній член Партії регіонів.
– Патріот, кажете. А чого б не проголосувати? – бере пакет з харчами і ставить підпис у бланку 85-річна Антоніна Мараскевич. – Хороша людина, по очах бачу.
Питаємо, чи не турбується, що кандидат колишній "регіонал".
– А що серед них людей нема? Там можна було бути і мати при цьому свою думку. Залишатися совісним і добрим серцем чоловіком. Хлопець у вишиванці он як усміхається щиро. Має право в Раду піти, – жінка скручує трубочкою листівку з нашим підставним кандидатом. – Збережу до виборів, аби не помилитися з прізвищем.
За годину підходять семеро. Продуктові набори беруть троє. Ще один обіцяє проголосувати за Петрушкіна, але від подарунків відмовляється. Літній чоловік пригрозив викликати міліцію за підкуп виборців
А в цей час:
30-річна Анна Бабчук вмикає на комп'ютері ігри для доньки Домініки, 5 років. Залишає її на 88-річну бабусю, поспішає на роботу. Три місяці тому переселилась до Вінниці з Луганська. Влаштувалася вантажницею в деревообробний цех.
– Бабця ледь ходить, постійно сидить. За дитиною їй важко доглядати. Іноді приходжу додому, дочка плаче, голодна. Добре, що навчилась робити бутерброди, – говорить російською Анна. – Ігри вмикаю, аби чимось зайняти дитину.
Хотіла влаштувати доньку в дитсадок. Там відмовили.
– Просили-молили, а завідувачка сказала, що треба привезти з дому картку щеплень. Я не можу лишити дитя й поїхати. Там досі війна. Мама поїхала у вересні по речі. До цього часу не може назад дістатися. По ночах зідзвонюємось, бо вдень блокують зв'язок. Каже, Луганськ продовжують бомбити. Сидить у погребі.
– Точно синок хотів матір прибити. Елементарного зробити не може – гайки на велосипеді позакручувати, – перебинтовує коліно полтавка 37-річна Алла Омельченко.
Каталася в міському парку. Коли з'їжджала з гори, відлетіло переднє колесо. Розбила ноги, ніс і губи.
– На вихідних завжди їжджу велосипедом. Минулого тижня пробила передню шину. Сина 15-річного Іллю попросила поміняти. Він півтори години возився, потім проїхався вулицею. Все нормально було, – розказує Алла Омельченко. – Повезло, коли летіла з велосипеда, головою в дерево не вдарилася. Сина, думала, приб'ю. Чоловік розізлився, сказав, місяць не даватиме йому грошей.
Коломойський кинув виклик Порошенку
Дніпропетровський губернатор Коломойський заявив, що має потрійне громадянство – України, Кіпру та Ізраїлю. Він діяв на випередження можливому звільненню. Цілком імовірно, що вже знає про нього. Подібна поведінка є певним викликом щодо президента. Важко сказати, які в них складаються відносини. Але, очевидно, непрості.
Порошенко тепер має вибір: звільняти, не звільняти. Не звільниш – є підстави для закидів і звинувачень. А звільниш – Коломойський отримає можливість заявляти про політичний тиск. У будь-якому випадку олігарх продовжуватиме заробляти політичний капітал.
Петро ОЛЕЩУК, політолог
Яка тобі різниця – у що гадити?
На Донбасі після 1991 року нічого не змінилося. Люди, як жили при феодалізмі, так при ньому й залишилися. Вина всіх керівників України, що дозволили цьому процвітати.
Є на березі Азовського моря містечко Урзуф. І там – колишній піонерський табір, який відхапала родина Януковича ще за часів його губернаторства. Половина комплексу розбита, на іншій – зведені приватні будиночки. Я не хотів їхати в "Межигір'я" дивитися на це жлобство. Але на дачі Януковича в Урзуфі унітази – справді золоті. Мене перекосило. Яка тобі різниця – у що гадити? Нам, вільним людям, цього ніколи не зрозуміти.
Юрій БЕРЕЗА, командир полку "Дніпро-1"
Президент обрав політичне сміття
Мусимо визнати, що обрання Порошенка президентом було прагматичним і оптимальним на той час. Але тепер так само треба чесно сказати, що "жити по-новому" він не може. Не вистачає політичної волі, надто глибоко вкорінені в ньому вади старої системи. І не варто сподіватися, що справжній реформатор прокинеться в Порошенку в разі отримання після парламентських виборів ще більшої влади. З виданим президенту в травні величезним кредитом довіри він мав усі можливості принаймні почати ламати систему. Натомість продовжив її зміцнювати – десь бездіяльністю, а десь прямим сприянням. Опорою для себе обирає не Майдан, а залишене старим режимом політичне сміття.
Анатолій МАРЦИНОВСЬКИЙ, журналіст-міжнародник
400 000 людей залишили домівки на Донбасі з початку антитерористичної операції. Понад 13 тис. з них звернулися до державних центрів зайнятості в пошуках роботи. Дані станом на 9 жовтня оприлюднили в Міністерстві соціальної політики
4000 студентів Донецького національного університету висловили бажання навчатися у Вінниці. Вуз переїде туди через неможливість працювати на території ДНР. У ньому здобувають освіту 14 тис. осіб
"Вся історія різних правителів – це історія про те, як вони для підняття своєї популярності починали війни. І зараз Путін застосував технологію, у якій немає нічого нового. Він відволікає громадян від внутрішніх російських подій. Великої ідеї за його діями не бачу", –
Олексій Навальний, російський опозиціонер
У Харкові зник 3,5-метровий хрест, встановлений на місці поваленого пам'ятника Леніну на площі Свободи. Простояв чотири дні. На місці хреста розмістили державний прапор. Найвищого в Україні 20-метрового Ілліча знесли 28 серпня.
Нову форму одягли працівники Придніпровської залізниці. На чорно-помаранчевих куртках мають напис "Слава Україні" та "Героям Слава".
У Києві з'явився добровольчий батальйон "Крим". Тренувальної бази й місця розташування поки що не має, бійці проходять вишкіл у лісі. Своєю метою називають повернення півострова Україні.
Джип Віктора Януковича-молодшого використовують у бойових діях на Донбасі. Це пікап-позашляховик International MXT. Стояв у автопарку сина екс-президента в Гостомелі під Києвом.
Читачі висловлюються про матеріали, які їм запам'яталися у попередньому номері "Країни"
Із дідом домовився, що за два дні до виборів заберу в бабусі паспорт. Вона знову хоче голосувати за комуністів.
Віктор, 27 років
Сусід повернувся з війни. Попросив родичів зварити борщу зі свинячими реберцями. Розповідав, що якось назбирали на людських городах овочів, додали тушонки. Коли страва була майже готова, казан розірвало снарядом.
Лідія, 57 років
Колега збирав два роки колекцію пива. З грошима стало скрутно, почав відкривати. За три тижні випив усі 70 пляшок.
Віра, 27 років
Знайомий напідпитку встановлював клієнтам вхідні двері. Вночі вони з петлями впали й розбили голову собаці. Заплатив 300 гривень за її лікування і за власний кошт перевстановлював двері. Після цього кинув пити.
Анастасія, 31 рік
Що робили в міліції, судах і прокуратурі
П'ять іномарок згоріли 6 жовтня у Києві. На вул. Наталії Ужвій, 10 – Peugeot 406, на просп. Червонозоряному, 5а – джипи Міtsubishi Pajero і Honda CR-V, у дворі на вул. Тимофіївої, 15 – Skoda Octavia та Alfa Romeo. Міліціонери з рятувальниками з'ясовують причини пожеж. Потерпілих немає.
Близько 150 людей ледь не побили двох даїшників у селі Томашгород Рокитнівського району на Рівненщині 4 жовтня. Звинуватили їх у загибелі квадроциклістів 36-річного Олексія Коваля й Андрія Корнієнка, 28 років. Ті зіткнулися з мотоциклом, за кермом якого був місцевий Борис Борейко, 22 роки.
– Люди бачили аварію, але бояться розказувати, – говорить 30-річна Марина Коваль, дружина одного загиблого і сестра іншого. – Одні кажуть, даїшники гналися за квадроциклом, другі – за мотоциклом.
– Ми їхали машиною із села Єльне. Нас випередив інший автомобіль ДАІ. Колеги розповіли, що в Томашгороді аварія. Коли дісталися, тут були дільничний і слідчий. Потім збіглися люди, почали кричати, що ми когось доганяли, – розповідає інспектор Олександр Чорнович.
В Олексія залишилися дружина і двоє доньок. Жінка Андрія має народити за місяць. Водій мотоцикла Борис Борейко скалічився.
Близького до родини Януковичів голову промислової групи "СЄПЕК" 29-річного Сергія Курченка підозрюють у створенні злочинної організації. Її діяльність завдала державі збитків на 5 млрд грн. Кримінальне провадження розслідують Генеральна прокуратура і Служба безпеки. Допитали 550 осіб, провели понад 100 обшуків, арештували особисті рахунки і майно на суму понад 1,2 млрд грн. Чотирьох причетних взяли під варту. Сергій Курченко перебуває у міжнародному розшуку.
Коментарі