Ексклюзиви
вівторок, 13 травня 2025 17:47

Видобуток копалин за угодою Україна-США стартує не раніше 2040 року

Видобуток копалин за угодою Україна-США стартує не раніше 2040 року
Видобуток копалин за угодою Україна-США стартує не раніше 2040 року ФОТО: Pixabay

Проєкти, передбачені нещодавньою угодою між Україною та США щодо інвестицій у видобуток природних ресурсів, навряд чи запрацюють до 2040 року.

Про це повідомляє Financial Times.

У межах домовленостей планується створення спеціального інвестиційного фонду для відновлення, який формуватиметься за рахунок прибутків майбутніх гірничодобувних і енергетичних проєктів. Проте, як зазначають аналітики, реалізація таких ініціатив потребує значних інвестицій приватного капіталу та часу.

"Це перспектива щонайменше на 10-15 років", - зауважив колишній керівник напряму природних ресурсів ЄБРР Ерік Расмуссен.

А на думку голови консалтингової компанії Clareo Пітера Браянта, запуск і розробка родовищ забере щонайменше десятиліття, тому угода не зможе змінити ситуацію на ринку ресурсів у короткостроковій перспективі.

Україна має багаті запаси корисних копалин - залізної руди, вугілля, літію, графіту, титану. Також вона входить до трійки провідних європейських виробників природного газу. Попри це, реалізація масштабних проєктів у нафтогазовому секторі також стикається з ризиками.

Експерти вказують на кілька основних викликів: війна, нестача точних геологічних даних, пошкоджена інфраструктура, корупційні загрози та брак фахівців. Усе це відсуває перші реальні результати щонайменше до 2040 року.

За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, інвестиційний фонд має запрацювати вже найближчими тижнями. Водночас прибутків від нього очікувати не варто раніше ніж через 10 років, оскільки кошти планують реінвестовувати у нові проєкти та відбудову країни.

Угода не охоплює вже діючі об'єкти - наприклад, шахти Ferrexpo або родовище Шиманівське, яким опікується канадська Black Iron. Утім, генеральний директор компанії Метт Сімпсон переконаний: їхній проєкт залишиться ключовим для інвесторів після завершення війни.

Ще однією перешкодою є обмежений доступ до радянських геологічних карт - більшість даних нині засекречено через війну. Крім того, експерти не виключають, що частина найбільш перспективних родовищ уже частково виснажена.

Україна і США підписали угоду про економічне співробітництво (угоду про надра). Підписи під документами поставили міністр економіки України Юлія Свириденко і глава Мінфіну США Скотт Бессент.

Президент США Дональд Трамп під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським заявив, що угода про корисні копалини є справедливою - передбачаються значні зобов'язання з боку США.

Рідкісноземельні метали використовуватимуться у сфері розвитку штучного інтелекту та виробництві зброї, пояснив він.

Зараз ви читаєте новину «Видобуток копалин за угодою Україна-США стартує не раніше 2040 року». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути