Юлія Тимошенко відвідала Вінницьку область, де взяла участь у нараді з проблем цукрової галузі. Останнім часом вирощування та переробка солодких буряків скорочуються. У 2008–2009 маркетинговому році виробництво знизилося на 15% — до 1,57 млн т.
Вінниччину Тимошенко назвала "українським цукровим Донбасом". Прем"єр особисто вписала в робочу програму відвідини полів сільгосппідприємства "Зоря Поділля" і Гайсинського цукрозаводу. Такий вид "польових галузевих досліджень" дозволяє Тимошенко почути не тільки підготовлені звіти чиновників і місцевих керівників, але і думку простих селян.
Прем"єр подякувала виробникам за те, що ті попри кризу продовжують забезпечувати країну цукром. Але тут же заявила, що в цілому комплекс працює неефективно. Перша причина полягає в допотопній техніці й устаткуванні, які вимушені використовувати виробники цукрового буряка та 64 цукрові заводи. Друга — в подорожчанні газу, на якому працюють підприємства.
Юлія Тимошенко запропонувала варіанти вирішення проблем. У бюджеті-2010 уряд закладає окремий рядок держгарантій для закупки необхідної техніки. Наприклад, сучасний цукрозбиральний комбайн коштує $350–500 тис. Чи не єдиний спосіб купівлі дорогих машин — передача їх у довгостроковий лізинг без першого внеску. Уряд готовий допомогти підприємствам у цьому.
До того ж Кабінет Міністрів готовий уже цього року виплачувати дотації сільгоспвиробникам 750 грн з 1 га.
Тимошенко визнала: при здорожчанні газу переробникам цукрового буряка не обійтися без енергозберігальних технологій. Адже газ складає до 30% собівартості продукції.
500 млн куб. м газу на рік, які раніше йшли цукровиробникам, стали для України недозволеною розкішшю. Зате переобладнання заводів хоч і складний процес, але дозволяє виробникам вийти на цілком новий рівень показників якості та обсягів виробництва, переконана прем"єр. Не забуваймо й про відходи цукроваріння, які є джерелом отримання палива — біоетанола.
Прем"єр запропонувала ухвалити проект угоди про регіональний розвиток Вінницької області. Він спиратиметься на "трикутник": Кабмін, Вінницька облдержадміністрація та Вінницька облрада. Передбачає взаємодію центральної і регіональної влад, структур виконавчої влади на місцях із жителями регіонів.
— Краще вони забезпечили б нормальні умови кредитування, а то деруть три шкури, — нарікали присутні.
Цукрової кризи немає. Є спекуляції на ринку цукру
Юлія Тимошенко пояснила, що в сьогоднішніх політичних умовах уряд не може вплинути на Нацбанк.
Глава уряду визнала, що її можливі пропозиції — по суті, тимчасові заходи. Цукрова галузь, як і багато інших, вимагає системного підходу і докорінних реформ. Адже завдання влади — не втримати на плаву малоефективні структури, а забезпечити умови для максимально прибуткової роботи кожної галузі.
— Коли в державі буде встановлена нормальна влада, потрібно проаналізувати, як працюють колись приватизовані підприємства: чи не зупинялися вони, чи не вигнали на вулицю людей, чи платять гідну зарплату, і чи вкладені кошти в модернізацію та реконструкцію. На базі такої оцінки можна буде серйозно виправити ситуацію, — зазначає прем"єр.
Журналісти попросили Тимошенко прокоментувати звинувачення Віктора Януковича, що уряд нібито розбазарює дешевий цукор із резервів, щоб нажитися на цьому.
— Хочу спростувати цю інформацію начисто, — каже Тимошенко. — Це не відповідає дійсності.
Нагадаємо, 10 серпня міністр економіки Богдан Данилишин заявив, що реальна ціна цукру в Україні на сьогодні складає не більше як 4,3 грн/кг.
— Цукрової кризи немає. Є спекуляції на ринку цукру. А цукру в Україні достатньо, щоб вже наїлися всі — особливо ті, хто спекулює, під зав"язку, — не стримався міністр.
Під час зустрічі Юлії Тимошенко з цукровиками у Верховній Раді відбувалася чергова колотнеча. Депутати зібралися, щоб розглянути пакет так званих соціальних ініціатив Партії регіонів. Але лідера опозиції Віктора Януковича, як і багато його однопартійців, традиційно не було в залі парламенту.
Залишки фракції "регіоналів" розгубилися й вигадували нові причини, щоб відкласти розгляд питання. А Янукович, з"явившись після обіду, почав звинувачувати всіх і вся в провалі голосування.
— Парламент повинен ухвалювати доленосні для країни закони, а не пропонувати суспільству ті ласі пропозиції, які сьогодні країна не зможе забезпечити, — сказала Юлія Тимошенко.
Раніше з критикою ініціатив опозиції виступали тільки соратники прем"єра. Пояснювали, що в бюджеті немає зайвих десятків мільйонів гривень, збільшення виплат приведе до інфляції і зниження рівня життя українців.
Але під час вівторкового демаршу "регіоналів" не витримали навіть ті, хто не має політичних симпатій до Юлії Володимирівни.
— Так, ми теж за підвищення заробітної плати і пенсій. Але те, що пропонує Партія регіонів, приведе до ще більшої убогості, — обурився лідер Компартії Петро Симоненко. — Їх позиція явно підіграє гарантові, як би вони не ховалися за свою липову незалежність від Секретаріату президента.
Симоненко пояснив, що Партії регіонів вигідно, щоб Віктор Янукович у другий тур виборів вийшов із Віктором Ющенком.
— Ющенко єдиний із кандидатів, в якого вони можуть виграти, — каже Симоненко.
Коментарі
2