"Зростати населення області почало 2007-го року. Минулого року народилися майже 12 тисяч дітей. А за дев"ять місяців 2009-го на Черкащині з"явилися на світ уже 12 тисяч 466 малюків, — каже 54-річна Галина Куць із Головного управління статистики області. — Хлопчиків народжується трохи більше, ніж дівчаток".
36-річна Вікторія Безпала з Черкас два тижні тому народила доньку. Назвали Дариною. Це друга дитина в сім"ї. Старшій Владі 16 років:
— Із чоловіком ще від одруження планували мати двох дітей. Після народження Влади працювали вахтово в Польщі на птахофабриці. Дитина зростала в моїх батьків. Рік за роком відкладали народження другої, треба було купити квартиру. Два роки тому придбали житло й почали діяти за планом.
Родичі та друзі Безпалих допомогли забезпечити немовля на перший час усім необхідним:
— Каляску віддала чоловікова сестра. Пелюшок, повзунків поприносили два мішки. Багато чого залишилося від старшої доньки. Памперсів прикупила ще до народження. Із заробітків відклали трохи грошей. Голе й босе не буде.
— Наважилися на третю дитину, бо жінка хотіла помічницю, — згадує 39-річний Володимир Олексюк із Тального. Донька Олександра народилася 25 грудня 2006 року. До того родина вже мала двох синів: 13-річного Вадима та 8-річного Романа.
Перед народженням доньки чоловік втратив роботу. Нову знайти не зміг. Дружина Наталія працювала на пекарні. Отримувала невелику зарплату. У грудні 2006 року змінилося законодавство.
Раз на рік приїде, зробить мені живіт, а сам знову на шахту
— Нам належних за народження дитини 8,5 тисяч не заплатили, — згадує Олексюк. — Мотивували це тим, що вона народилася в "перехідний період" з 20 грудня по 1 січня.
Гроші заплатили аж 18 квітня.
— Намучилися ми без тих грошей, що й казати, — зітхає Володимир. — Обоє без роботи, троє дітей і в кошельку воздухотрест. Досі не знаю, як вижили.
На ЧеркащинІ найбільше дітей народилися 1955 року — 27 тис. 127 осіб. Перший спад народжуваності стався на початку 1960-х. 1961 року народилися 26 тис. дітей, 1966-го — 20 тис. Найменше дітей було 2002 року— 10 175.
— Після війни я народила п"ятеро дітей, — розповідає 79-річна Євдокія Васильченко з Городища. — Чоловік працював на Донбасі. Раз на рік приїде, зробить мені живіт, а сам знову на шахту. Народжувала всіх дітей, бо аборти не дозволяли. Одна медсестра за гроші робила їх нелегально, то їй дали год тюрми.
— Тепер виростити й виховати дитину значно важче, — вважає 80-річна Ганна Зелінська з села Ребедайлівка Кам"янського району. Жінка виростила шістьох дітей. — Після війни всі жили однаково. Важко, але не знали, як це краще. Шо купиш малому, тому воно й раде.
Багатодітних сімей на Черкащині постійно меншає. 1980 року було 12 родин із 10 дітьми, минулого року лише 4.
— Як це не дивно звучить, навіть під час війни в людей була впевненість у майбутньому, — пояснює 33-річна Еліна Максимець, психолог Черкаського центру соціальних служб для сім"ї, дітей і молоді. — Хай навіть штучно нав"язана керівництвом країни.
Минулого року найменше дітей народилися в Лисянському районі — 250. Найбільше новонароджених було в Жашківському — 423.
— Соціальну допомогу при народженні дитини підвищували якраз для того, щоб покращити народжуваність, — каже Еліна Максимець. — Немає нічого поганого в грошовій стимуляції народжуваності. Зараз такий час, що матеріальні проблеми в сім"ях стоять на першому плані.
Коментарі