Сребрениця-Буча: незасвоєні уроки мають здатність повторюватися
Минуло 30 років від часу різанини у Сребрениці - тоді армія боснійських сербів вирізала близько 8 тис. боснійських мусульман, чоловіків і хлопчиків. 1000 тіл не ідентифіковані досі. Але до чого тут Буча? Бучі могло б і не статися, аби Європа ще тоді, 30 років тому, сприяла покаранню убивць, замість толерувати геноцид, аби лишень швидше завершити набридлу всім війну. Та й чи про суто етнічні сутички там ішлося, якщо до підтримки боснійських сербів був причетний Кремль?
30-та річниця трагедії у Сребрениці відзначається як одна з найстрашніших подій фіналу і без того жахливого ХХ століття. Для тих, хто вірив, що після Другої світової війни нічого подібного в Європі вже не може повторитися, саме Сребрениця стала справжнім прозрінням. Стало очевидно: уроки минулого не засвоєні, війна може спалахнути будь-де, людяність - не гарантія, навіть після мільйонів жертв.
Для українців і Сребрениця, і облога Сараєва, і вся Боснійська війна тривалий час залишалися на периферії свідомості. І коли ми сьогодні запитуємо себе, чому в Європі вже забувають про Бучу, а обстріли українських міст не потрапляють до перших рядків новин, варто згадати про те, як ми самі сприймали боснійську трагедію. До моменту масового вбивства у Сребрениці події на Балканах почали втомлювати європейців і поступово зникали з інформаційного простору. Саме тому ця різанина шокувала світ - і надовго залишила слід у пам'яті.
...Боснійська війна й геноцид у Сребрениці стали для мене страшним уроком. І уроком, до того ж, не засвоєним європейськими суспільствами і нами самими
Не можу сказати, що війни в колишній Югославії були в центрі моєї журналістської роботи, але все ж таки я стежив за ними уважніше, ніж більшість моїх співвітчизників. І не лише тому, що цікавився Балканами ще з дитинства та не мав мовного барʼєра, а й тому, що завжди розумів: те, що відбувається там сьогодні, може статися з нами завтра. У цьому я ніколи не мав сумнівів. Тому Боснійська війна й геноцид у Сребрениці стали для мене страшним уроком. І уроком, до того ж, не засвоєним європейськими суспільствами і нами самими.
По-перше, мене вразили висновки, яких дійшов цивілізований світ. Замість того, щоб довести, що етнічні чистки не можуть бути толеровані, Захід вирішив якнайшвидше зупинити війну. І зробив це шляхом фактичної легітимізації насильства. Замість багатонаціональної, багаторелігійної Боснії з'явилася нежиттєздатна конструкція: боснійські серби залишилися на територіях, звідки вигнали мусульман і хорватів, отримавши там майже державний статус.
Водночас, їм не дозволили приєднатися до Сербії - щоб зберегти недоторканність міжнародно визнаних кордонів. І так суспільство, що погодилося на етнічне очищення, залишилося не тільки не покараним, а й фактично винагородженим. А Боснія як держава досі лишається глибоко проблемною. Це дуже нагадує сучасні підходи до можливого "замирення" України через фактичне визнання російського контролю над окупованими територіями.
Диктатор, чия політична поведінка згодом стане зразком для Путіна, став "архітектором миру"...
По-друге, щоб припинити війну, Захід вирішив співпрацювати з одним із її головних винуватців - Слободаном Мілошевичем. Диктатор, чия політична поведінка згодом стане зразком для Путіна, став "архітектором миру" й посередником, попри те що лідери боснійських сербів були лише його маріонетками. Це визнавав навіть сенатор Джозеф Байден, який згадував, як Мілошевич особисто "викликав на килим" Радована Караджича - лише для того, щоб показати американським переговірникам, хто є справжнім архітектором процесу. Мілошевич скористався цим тріумфом і зробив власні висновки, коли почав готувати новий геноцид - уже в Косові.
По-третє, саме під час Боснійської війни я побачив, наскільки ефективною може бути авторитарна пропаганда. Сербська, а за нею й російська. Більшість навіть серед тих, хто уважно стежив за подіями, вважали, що це звичайний етнічний конфлікт. Але насправді це була війна між демократією й диктатурою. Етнічне питання було лише інструментом у руках белградського режиму. Як і сьогодні в Путіна. Я й сам був здивований, коли в Москві зустрів делегацію боснійського керівництва з блокованого Сараєва, в якій були не лише мусульмани, а й серби та хорвати. Це суперечило поширеному в медіа образу "винятково етнічної" війни.
По-четверте, хоча тоді це було неочевидно, саме Боснійська війна ознаменувала повернення Луб'янки на міжнародну арену. Формально російська влада ще не брала участі у війні, але контакти між ФСБ і лідерами боснійських сербів, як-от Караджичем і Ратком Младичем, були тісними. Саме завдяки підтримці з Москви ці двоє десятиліттями уникали правосуддя. Тим часом російські дипломати вдавали із себе нейтральних посередників. Віталій Чуркін, який згодом стане рупором Путіна в ООН, тоді ще працював як "ліберальний дипломат" і гнівно критикував лідерів боснійських сербів. Але, можливо, просто грав відведену йому роль - інакше як би він згодом зробив таку блискучу кар'єру?
Саме Боснійська війна стала прологом до війни в Україні. А Сребрениця - прологом до Бучі
Ну, й із роками стало ясно, що такі глибокі рани не гояться. Боснійці не навчилися жити з ними. І ми, цілком можливо, не навчимося теж. Але навчитися переживати трагедію, коли вона вже сталася, необхідно. Саме Боснійська війна стала прологом до війни в Україні. А Сребрениця - прологом до Бучі.
Ми часто порівнюємо свій досвід із Хорватією - й у 2022 році мали примарний шанс саме на хорватський сценарій. Але наразі все йде за боснійським. І головне наше завдання - не дозволити Заходу разом із Росією реалізувати саме цей сценарій. Інакше ми станемо марґінальною нежиттєздатною державою - десь між Заходом і Росією. Державою, яка не буде цікавою навіть її власним мешканцям.
Коментарі