Як безкарно вкрасти у українців 60 млрд грн? Енергоатом знає - і краде

НАЕК Енергоатом небезпідставно очолює списки найбільш корумпованих структур в Україні: шалені і невиправдані закупівлі, мутна схема з російським реактором, підвищення цін для населення, яке нічим не пояснювалося, крім бажання керівництва отримати більше грошей. Але не націнками єдиними! Виявляється, можна зробити переоцінку основних фондів, завищити її втричі - і "рубати капусту" мільярдами суто на амортизації. А що, так можна було?

Де НАЕК Енергоатом сховав 60 млрд грн? 18 березня 2025 року на запрошення Тимчасової слідчої комісії ВР з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства України при формуванні та реалізації цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг - я була присутня на засідання робочої групи. Розглядалася діяльність АТ НАЕК Енергоатом.

Жодна з посадових осіб Енергоатому не з'явилася особисто в приміщення Комітету ВР, взяли участь онлайн. Безумовно, це була демонстративна акція, схвалена в.о. голови правління АТ НАЕК Енергоатом Петром Котіним. Десь через тиждень відбулося аналогічне засідання з питання АТ НЕК Укренерго, і керівники компанії, а також член Наглядової ради були особисто присутні на засіданні. Вражаючий контраст був помітний і в поведінці представників цих двох державних компаній, і в змісті відповідей на запитання, навіть у тональності відповідей.

Була здійснена переоцінка основних фондів компанії, і без врахування ЗАЕС, сума склала аж 285 млрд 343 млн грн!

Що вразило присутніх на цьому засіданні, крім вищезгаданого? Цифри! Була здійснена переоцінка основних фондів компанії, і без врахування ЗАЕС, сума склала аж 285 млрд 343 млн грн! Тобто, в порівнянні з попередньою оцінкою (без ЗАЕС було 105 млрд 233 млн грн) збільшення в 2,8 разів! І це при тому, що більшість енергоблоків (крім РАЕС-4 та ХАЕС-2) відпрацювали вже свій проєктний 30-річний термін! Я розумію, що для продовження термінів експлуатації здійснювалися капітальні вкладення. Але, як на мене очевидно, що вартість основних фондів, які експлуатуються понад 40 років і вже давно амортизована, не може збільшитися майже в три рази.

Внаслідок цього і амортизаційні відрахування збільшилися до рекордних 23 млрд грн (на 2023 було 12 млрд). Цікаво, що переоцінку активів здійснювала одеська компанія "Аргумент" з адресою, як в анекдоті - вулиця Мала Арнаутська. Треба буде присвятити час розслідуванню щодо цієї діяльності компанії з Малої Арнаутської та тих, хто за нею стоить…

Днями ВР затвердла звіт ТСК на чолі з народним депутатом Олексієм Кучеренком. Цитую: "Згідно з проведеним Комісією дослідженням, після підвищення ціни на електроенергію для населення у травні 2024 року, в структурі середньозваженої ціни на електроенергію, було сформовано нерозподілений залишок чистого прибутку та амортизації АТ "НАЕК "Енергоатом" в розмірі 0,99 грн/кВт⋅год (рис.13), що становить близько 49 млрд грн на рік.

...після підвищення цін на електроенергію для населення у 2023 та 2024 роках, у АТ НАЕК Енергоатом було сформовано сумарно понад 60 млрд грн нерозподіленого залишку прибутку

З огляду на наведене, вбачається, що після підвищення цін на електроенергію для населення у 2023 та 2024 роках, у АТ "НАЕК "Енергоатом" було сформовано сумарно понад 60 млрд грн нерозподіленого залишку прибутку та амортизації."

У Звіті зазначається, що частка амортизації в собівартості електроенергії НАЕК Енергоатом збільшилася до 40%, що не є нормальним для енергоблоків з терміном експлуатації вже понад 40 років.

ЗМІ пишуть, що чистий прибуток за підсумками 2024 року АТ НАЕК Енергоатом склав жалюгідні 1,3 млрд грн. При цьому жодної гривні від компанії не було перераховано як дивіденди в державний бюджет, а "усі 100% прибутку буде спрямовано на покриття збитків попередніх років, дивіденди - не виплачуються. Уряд також підтвердив висновок незалежного аудитора і затвердив звіт про винагороди Наглядовій раді".

Тимофій Милованов, член НР від держави, отримав від Енергоатому за цей час 920 тис.грн. За що, цікаво?

До речі, НР почала працювати тільки в грудні 2024 року, через півроку після призначення. Який стосунок вона мала до підсумків 2024, щоб отримувати нагороду? До цього часу не оголошений конкурс на посаду Голови правління АТ НАЕК Енергоатом. Взагалі, жодної інформації про її діяльність. Тільки недавно в ЗМІ писали, що Тимофій Милованов, член НР від держави, отримав від Енергоатом за цей час 920 тис.грн. За що, цікаво? За те, що перебуває в її складі, і тільки?!

Сьогодні мій колега, експерт-економіст Ілля Несходовський, влучно написав: " Є три причини, чому влада приймає неадекватні рішення: непрофессіоналізм, корупція і колабораціонізм". І це стосується не тільки міністра-юриста енергетики, а й керівників держкомпанії Енергоатом та, на жаль, КМУ, в сфері управління якого перебуває Енергоатом.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі