Росія-Індія: таємна торгівля в обхід санкцій. Гроші не пахнуть
Багатомільярдні секретні торговельні угоди на постачання критичної електроніки між Росією та Індією сплили на поверхню. Кого цікавить смерть українців, якщо на цьому можна добряче заробити?
Росія створила таємний торговий канал з Індією, повідомляє The Financial Times. РФ таємно закуповувала в Індії товари подвійного призначення та вивчала можливість будівництва в країні підприємств, щоб отримувати компоненти для своїх військових потреб, йдеться у російському державному листуванні.
Міністерство промисловості та торгівлі, що контролює оборонне виробництво, в жовтні 2022 року розробило конфіденційні плани з витрачання близько 82 млрд рупій (1 млрд доларів на той момент) на забезпечення критичної електроніки по прихованих каналах.
План, розкритий у листах до тіньового органу зі сприяння торгівлі, що має тісні зв'язки з російськими спецслужбами, передбачав використання "значних запасів" рупій, накопичених російськими банками за рахунок бурхливого зростання продажів нафти в Індію. Індія розглядалася як альтернативний ринок для отримання найважливіших товарів, які "раніше поставлялися з недружніх країн".
Росія та її індійські партнери націлилися на технології подвійного призначення - товари, які мають як цивільне, так і військове застосування, і підпадають під західний експортний контроль
Згідно з документами, Росія та її індійські партнери націлилися на технології подвійного призначення - товари, які мають як цивільне, так і військове застосування, і підпадають під західний експортний контроль. Москва навіть передбачала вкласти інвестиції в російсько-індійські підприємства з розробки та виробництва електроніки. Детальні дані про торгові потоки свідчать, що відносини з Індією стали глибшими за конкретними категоріями товарів, зазначеними у російському листуванні.
Індія є великим покупцем російської нафти, а загальний обсяг торгівлі двох країн у 2023-24 фінансовому році досяг рекордного рівня 66 млрд доларів, що в п'ять разів більше, ніж за рік до початку повномасштабного вторгнення. Частина торгових операцій була здійснена в рупіях, тож у Росії утворився надлишок цієї валюти. Кремль визнав, що через санкції США та валютні обмеження виникли труднощі з репатріацією російського прибутку від продажу нафти. За словами людей, які беруть участь у торгівлі, та західних чиновників, російські групи використовували рупії для торгівлі золотом та купівлі товарів, щоб обійти санкції.