Їсти після шостої – можна! Але є один нюанс

Коли та чим варто вечеряти, щоби не набирати вагу

Думаю, ви вже не раз чули рекомендацію, що вечеряти потрібно за 3-4 години до сну. Але чому саме такий інтервал часу?

Це пов'язано з гормональною системою нашого організму, роботою травної системи. У вечірній час у нас повинні активізуватися "нічні гормони": мелатонін і соматотропний гормон, які запускають використання організмом запасів жиру на енергетичні потреби. Але злагоджена робота цих гормонів можлива лише тоді, коли ми дотримуємося режиму харчування і режиму сну.

Спати ми повинні лягати в той же день, коли і прокинулися. Тобто найоптимальніший час відходу до сну – 23:00. ⁣

Згідно циркадних ритмів, підшлункова залоза повинна знижувати свою активність не пізніше 21:00

Згідно циркадних ритмів, підшлункова залоза повинна знижувати свою активність не пізніше 21:00 (рівень інсуліну, який виділився на останній прийом їжі повинен плавно знизитися і нормалізувати кількість глюкози в крові). На формування і перетравлення харчової грудки необхідно близько 3-4 годин, в залежності від того, які продукти ви вибрали на вечерю.⁣⁣ Звідси шляхом нескладних арифметичних дій знаходимо, що вечеря повинна бути за 3-4 години до сну, тобто 23:00 - 4 (3) години = 19:00 (20:00). Це стосується всіх: і тих, що худнуть, і просто тих, хто хоче бути здоровими.

Що ж з'їсти на вечерю, яким продуктам віддати перевагу? А ось тут вже все дуже індивідуально: потрібно самостійно простежити за реакцією організму і підібрати свій варіант. На що потрібно звернути увагу: вечеря повинна давати ситість і комфорт шлунково-кишкового тракту, але не набряклість і плюс на вагах вранці.⁣⁣

За класикою жанру на вечерю я рекомендую білок та овочі

За класикою жанру на вечерю я рекомендую білок та овочі. Білок потрібно вибирати більш легкозасвоюваний – рибу, м'ясо птиці, яйця. Якщо після вживання сирих овочів на вечерю ви відчуваєте дискомфорт в шлунку або кишечнику і з'являється відчуття голоду, овочі краще використовувати приготовані (на пару або тушковані/запечені). Обов'язково додавайте і жири.

Декому для ситості можна додати також кашу або цільнозерновий хліб (близько 50 г). Вибирайте крупи з низьким глікемічним індексом: гречка, кіноа. Комусь комфортно на вечерю використовувати тільки кашу і овочі.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі