Росія завдала збитків Україні на трильйони доларів
Їх потрібно буде стягувати з РФ в судах, заарештовуючи та забираючи активи як самої країни, так і людей, пов'язаних з владою
Збитки, завдані Росією Україні, вже перевищують $2,5 трлн. Це більше річного ВВП Росії.
Щоб створити план відновлення економіки необхідно:
1. Мати повну інформацію про завдану шкоду.
2. Інформацію про стан економіки, трудових ресурсів на момент закінчення війни.
3. Мати нову стратегію розвитку України з урахуванням нових реалій: актуальних довгострокових трендів; ролі та місця України на європейській та світовій економічних, гуманітарних, соціальних, безпекових картах; нові союзи та партнерства, які утворені та будуть утворені Україною.
Ми почали збирати інформацію про збитки. Тут перше наближення:
- пошкоджено понад 500 шкіл, понад 270 закладів освіти, зокрема 69 шкіл повністю зруйновано;
- повністю знищено 651 житлову будівлю;
- понад 4 тис. житлових будівель пошкоджено;
- пошкоджено чи зруйновано понад 350 мостів;
- пошкоджено чи зруйновано понад 15 аеропортів;
- понад 124 дитячі садки;
- понад 36 лікарень;
- понад 40 промислових підприємств;
- понад 15 тис. км автошляхів;
- понад 5 тис. км залізничних колій;
- понад 30 адмінбудівель;
- 47 залізничних станцій;
- 1 діюча атомна електростанція;
- 1 законсервована атомна електростанція.
Більшість цифр – дані KSE. Щодо сум збитків, називаються різні цифри:
1. Міністр Інфраструктури Кубраков оцінює збитки транспортній інфраструктурі в $10 млрд.
2. За інформацією Мінекономіки завдані збитки вже перевищують $119 млрд.
3. Міністр фінансів Марченко називає цифру шкоди вже близько $500 млрд.
4. Заступник міністра економіки Кудін називав суму прямої завданої шкоди близько $565 млрд. У тому числі інфраструктура $119 млрд.
5. Кумулятивний ефект від скорочення ВВП до 2030 року той же Кудін оцінює вже приблизно $1,2 трлн.
6. KSE оцінює збитки інфраструктури на $62,6 млрд.
Поки що оцінки різні, але можна вже фіксувати коридор оцінок.
Збиток інфраструктурі $62-119 млрд. Збитки населення, об'єктів соціальної та медичної інфраструктури – до $10 млрд.
Але найбільших збитків завдано українській економіці. Наприклад, міністр фінансів Марченко вважає, що через війну Україна втратить 1/3 ВВП. Нагадаю, 2021 рік ми закінчили з ВВП $200 млрд. Номінальне зростання ВВП було майже 30% зі $155 млрд у 2020 року.
Найбільших збитків завдано українській економіці
Відповідно, прямі втрати 2022 року будуть близько $62 млрд. І цей обсяг продукту ми не доотримаємо навіть коли відновимо економіку, тому що для відновлення будуть залучатися сторонні ресурси.
А значить до 2030 року ми вісім років поспіль щорічно недоотримаємо ці $62 млрд, або $500 млрд, якщо підсумувати.І це ми ще не враховуємо інфляцію та втрачене економічне зростання.
Зокрема, номінальний ВВП у 2021 році зріс зі $155 до $200 млрд або на 29%. Якщо враховувати цей фактор, то можна сміливо погодитись з оцінкою Мінекономіки в $1,2 трлн.
7. Говорячи про економіку, важливо пам'ятати про те, хто її створює. З України вже виїхали понад 3,5 млн людей. Це і творці продукту та споживачі. Це божевільні збитки споживчому ринку.
За середньої зарплати в Україні 15 тис. грн і при тому, що мінімум половина – діти, українська економіка втратила $10 млрд споживчого попиту (він перемістився до Європи).
Усередині України переміщених осіб 6,2 млн. Більшість з них найближчим часом не матиме роботи (не всі зможуть працювати віддалено): виросте безробіття, виросте навантаження на соціальну систему та порожній бюджет, значно знизиться і обсяг виробництва та споживчий попит.
8. Майбутні витрати на розмінування території перевищать $1 трлн.
Майбутні витрати на розмінування території перевищать $1 трлн
В Україні заміновано близько 83 тис. кв. Для порівняння, Хорватія за 20 років витратила $800 млн для розмінування 30 тис. км кв. Відповідно, розмінування української території може обійтися понад $1 трлн.
9. При цьому не забуваємо збитків, завданих економіці з 2014 року.
Зокрема, війна з Росією в 2014-2020 роках коштувала Україні $280 млрд – за оцінкою CEDR. Я вважаю це за консервативну оцінку.
Це чисті втрати економіки без урахування: надр (у Криму та на Донбасі величезні запаси газу, нафти, вугілля та рідкісноземельних металів, зустрічав оцінки – понад $1 трлн); родюча земля; створена інфраструктура.
10. Ну і враховуючи збитки, завдані економіці України, я б не виключав збитків, завданих Україні та громадянам російським Сбербанком. Коли на початку 1990-х всі активи та заощадження були виведені з України до Росії. З урахуванням вартості грошей у часі на сьогодні ця сума приблизно дорівнює $200 млрд.
11. Збитки, завдані економічними диверсіями за 30 років (газ, нафта, труби, метал) тут рахувати не буду.
Отже:
- сума прямої шкоди інфраструктурі – $62−119 млрд.
- збитки соціальній, громадянській громадській інфраструктурі – близько $10 млрд
- сума збитків економіці (до 2030 року) – $1,2 трлн.
- збитки, завдані в 1990-ті, – ще близько $200 млрд.
- розмінування території – понад $1 трлн.
Сукупний збиток, завданий Україні останні 30 років, становить не менше $2,5 трлн. При тому, що річний ВВП Росії лише $1,65 трлн
Таким чином, сукупний збиток, завданий Україні останні 30 років, становить не менше $2,5 трлн. При тому, що річний ВВП Росії лише $1,65 трлн.
Але якщо об'єктивно оцінювати те, що зможемо отримати від партнерів на відновлення – це будуть витрати на інфраструктуру – близько $100-150 млрд.
Інші суми збитків потрібно буде стягувати з Росії в судах, заарештовуючи та забираючи активи як самої країни, так і людей, пов'язаних з владою.
Коментарі