23 листопада в Москві на 84-му році життя помер Володимир Крючков, останній керівник КДБ СРСР.
Він народився 29 лютого 1924 року в місті Царицин (раніше Сталінград, нині — Волгоград). Юрист за освітою, зробив кар"єру від дрібного комсомольського функціонера в рідному місті до помічника секретаря ЦК КПРС.
В органах держбезпеки працював із 1967-го. Через 11 років у званні генерала став заступником голови КДБ, керував зовнішньою розвідкою. Його особистий номер — Е-104577. Крючков був причетний до розв"язання війни в Афганістані. 1979-го він відвідав Кабул і домовився про відкриття там представництва КДБ.
Колеги згадують, що Крючков дотримувався чіткого розпорядку дня: вранці 40 хв. зарядки, а далі робота до пізнього вечора. Вихідний — один на тиждень. Не мав друзів, був злопам"ятним. Дуже любив театр і володів навиками швидкісного читання. Знав німецьку й угорську мови.
Володимир Крючков фактично зайнявся організацією державного перевороту в СРСР. У ніч із 18 на 19 серпня 1991 року Михайла Горбачова заблокували на його дачі в Криму, а владу в країні захопив ГКЧП — Державний комітет із надзвичайного стану. Уже через 2 дні всі заколотники сиділи у в"язниці "Матросская тишина". Крючкова амністували 1994-го.
Останні роки життя він писав мемуари, давав інтерв"ю. У вересні він говорив про розпад СРСР:
— Самое страшное, что Россия потеряла не только в территории (с 1/6 до 1/7 части суши), но и — что гораздо страшнее — в населении в два раза! Причем с отрывом Украины, Белоруссии, Прибалтики и Казахстана лишилась значительного числа научных и рабочих кадров мирового уровня.
На початку листопада Володимир Крючков потрапив до однієї з московських клінік зі скаргами на сильний біль у хребті. Лікарі поставили діагноз "обширний інфаркт".
У покійного залишилися двоє синів, дорослі онучка та два онуки.
Коментарі