Російський "Росстат" опублікував дані про смертність за 2020 рік. У Росії з квітня по січень 2021-го надлишкова смертність становила 358 тис. осіб. Це означає, що цифри про смертність від коронавірусу в країні занижені приблизно в 6 разів, кажуть експерти. Від Covid-19 торік в РФ офіційно загинули понад 57 тис. осіб. Реально - близько 480 тис. Природний спад населення 2020-го став в країні найбільшим з 2005-го.
Російська влада на понад 6 разів применшувала смертність від коронавірусу
Раніше російська віцепрем'єрка Тетяна Голікова визнала, що надлишкова смертність 2020-го на 81% пов'язана з коронавірусом. За даними департаменту охорони здоров'я Москви, з вірусом пов'язані 98-100% надлишкових смертей. Якщо вважати, що насправді майже вся надлишкова смертність спричинена епідемією, то можна припустити, що смертей від коронавірусу в Росії 2020-го було в 6,3 рази більше, ніж офіційні дані.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Ізраїлі від Covid-19 вакцинуватимуть іноземців. Безкоштовно
Це означає, що Росія 2020-го посіла 2-ге після США за кількістю жертв коронавірусу і увійшла в п'ятірку найбільш постраждалих з розрахунку на душу населення. А до початку лютого, мабуть, Росія вийшла на 1-ше місце у світі за кількістю смертей від хвороби на 100 тис. населення.
Найскладнішими місяцями 2020-го були листопад, коли надлишкова смертність становила понад 80,4 тис. загиблих, і грудень – понад 96 тис.
"Росстат" ще на початку епідемії перестав публікувати статистику щодо причин смерті.
За кількістю смертей на 100 тис. – Росія серед найбільш постраждалих
Росія на 2-му місці за абсолютною кількістю смертей з причин епідемії. Це підрахував дослідник з німецького Університету Тюбінгена Дмитро Кобак. Більше померли тільки в США, де населення в понад 2 рази більше – 144 млн в Росії проти 328 млн в Америці.
Як пише Кобак для британського Royal Statistical Society, у новинах досі ми бачили, що Росія в менш тяжкому становищі щодо смертності від Covid-19, ніж її європейські сусіди та розвинуті країни. До 1 січня 2021-го там зареєстрували 57,6 тис. смертей, що дорівнює 0,04% населення. Значно менше, ніж у сильно постраждалих країнах, як то Перу - 0, 12%, Іспанії - 0,11%, Великій Британії - 0,11%, і США - 0,11%. Але зовнішність оманлива. Бо фактична кількість смертей від Covid-19 там в рази вища. Правда вилізає, коли подивимося на ріст надлишкової смертності, який становить неймовірні 0,18% від кількості населення. Це в сумі є реальна цифра неврахованих загиблих від пандемії.
Це означає, що в Росії з початку епідемії померло понад 480 тис. людей, порахував Кобак. Якщо ці грубі підрахунки правильні, то РФ вийшла на 1-ше місце за кількістю померлих на 100 тис. населення і наблизилася до США за абсолютною кількістю смертей.
Карантин зняли заради економіки і путінської конституції
До такої смертності призвело зокрема голосування щодо змін до конституції 1 липня 2020-го. Із щомісячних даних "Росстату" зрозуміло, під час 1-ї хвилі епідемії весною вірус активно поширювався в Москві та інших великих містах, а також на Кавказі. Уряд, стурбований станом економіки і голосуванням за поправки до конституції, спішив скасувати майже всі обмеження. Тоді епідемія спалахнула знову.
У вересні, коли відкрили школи і університети, а дорослі повернулися з дач, поширення вірусу різко прискорилося. До листопада епідемія охопила всю країну. Влада, проте, не запровадила жорстких обмежень на зразок весняних. Окремих заходів виявилося недостатньо, щоб знову зупинити поширення вірусу.
У результаті, спад в економіці Росії дійсно виявився меншим, ніж в країнах Європи чи в США. Однак, по-перше, влада, на відміну від багатьох країн, не компенсувала втрати населення від карантину, що призвело до різкого падіння доходів. По-друге, вихід з кризи, швидше за все, у Росії буде набагато важчий, ніж у розвинених і більшості країн, що розвиваються.
У ЄС і США – вакцинують від вірусу, у Росії – хворіють і вмирають
Як пише російське видання Meduza, за допомогою даних про надмірну смертність і, знаючи летальність вірусу, можна обчислити приблизну кількість тих, хто вже перехворів. Якщо орієнтуватися на поширену оцінку летальності вірусу в 0,66%, частка перехворілих на початок січня досягла 45-47% населення. У січні-лютому подолала позначку в 50%. Ймовірно, цього приблизно достатньо для порогу колективного імунітету, за яким епідемія повинна піти на спад.
У країнах Європи і США колективний імунітет, мабуть, отримають за рахунок масової вакцинації населення. До її завершення там залишатимуть багато обмежень на контакти між людьми.
Однак поріг колективного імунітету навесні може піднятися, якщо в Росію потраплять більш заразні нові штами вірусу. Наприклад, британський чи південноафриканський. Це може привести до 3-ї хвилі епідемії, нової кризи в системі охорони здоров'я і смертей ще понад 100 тис. людей.
"Приховати шило в мішку неможливо", - російська оглядачка
Як пише в коментарі німецькому виданню Deutsche Welle російська журналістка Тетяна Фенгельгауер, з початку пандемії статистика, яку офіційно публікували, викликала багато запитань. Це стосувалося даних щодо хворих і смертей. У певний момент цифри розійшлися так сильно, що віцепрем'єрці Голіковій довелося пояснювати, що всі офіційні дані - правдиві, просто методи підрахунку різні. Заяви чиновників звучали неправдиво на тлі постійних новин з регіонів - десь не роблять тестів, щоб маніпулювати статистикою, а десь змінюють дані про причини смерті, щоб схитрувати в звітах щодо причин смерті.
Бажання робити хорошу міну при поганій грі, врешті, зіграло трагічний жарт. Справа не тільки в пропаганді, якій дали команду розповідати про повний контроль над ситуацією і перемогу над вірусом. У розпал пандемії Путін вважав за головне провести голосування щодо "обнулення" своїх термінів на посаді президента.
Ми так ні разу не побачили Путіна в медичній масці на публіці. Це в комплексі призвело до того, що величезна кількість росіян вкрай неохоче дотримувались обмежень щодо пересування чи носіння масок.
Максимального антипіару завдяки владі отримала непогана російська вакцина "Спутник V". Про тріумфальне її створення оголосили зарано. Перші результати медичних досліджень були скомпрометовані в очах багатьох саме політизацією, яка супроводжувала початкові стадії досліджень. Як результат, багато росіян і маски не носять, і щеплень не роблять. А пандемія нікуди не ділася. Люди продовжують хворіти і вмирати.
Приховати очевидні речі хочеться, але не вийде. Владі рано чи пізно доведеться визнати, що гучними заявами на федеральних каналах не можна воскресити померлих чи навічно засекретити дані про смертність і посадити всіх журналістів і блогерів за поширення інформації про коронавірус.
Небажання Путіна визнавати помилки і невміння його підлеглих виправляти їх призвело цього разу не до політичних наслідків, а до смертей росіян. Небажання говорити про реальний розмах пандемії спричинив масштабні людські втрати. І приховати шило в мішку не вдасться.
Коментарі