20 листопада 1947-го британська принцеса 21-річна Єлизавета вийшла заміж за офіцера британського флоту, учасника Другої світової війни, члена грецької і датської королівських сімей, праправнука королеви Вікторії Філіпа Маунтбеттена, 26 років.
Вони познайомилися 1934-го на весіллі двоюрідної сестри Філіпа, грецької принцеси Марії та герцога Кентського, дядька Єлизавети. 1939 року принцеса відвідала Британський королівський військово-морський коледж у Дартмуті, де вчився Філіп. Перед весіллям наречений отримав титул герцога Единбурзького. Саме одруження було у Вестмінстерському абатстві.
Як пише ВВС, 1947-го Британія була сумним видовищем – виграли війну, але великою ціною, борг країн був 250% від ВВП. Там діяла жорстка карткова система. Королівська сім'я стала одним із найбільш шанованих інститутів Об'єднаного Королівства і країн Британської співдружності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 73 роки разом: королівське подружжя святкує річницю шлюбу
Цінний камінь для обручки принц Філіп попросив у матері, принцеси Аліси Баттенберської, й вона подарувала йому, витягнувши із діамантової діадеми. Її величність ніколи не розлучається з обручкою, і її персонал знає, якщо королева крутить перстень на пальці, значить зла.
Із тканинами в Британії були проблеми. Більше тисячі британок відправили принцесі картки на тканину, щоб могла зшити сукню. За законом, чужими користуватися не можна було, і Єлизавета використовувала власні. Тим паче, парламент виділив їй 200 додаткових з такої нагоди. Дизайнером був придворний модельєр. Вікна ательє замазали білою фарбою, а ночами в будівлі був охоронець з рушницею, щоб відлякувати занадто цікавих репортерів. Дизайн став популярний. Його з невеликими варіаціями повторили у весільній сукні Кейт Міддлтон.
Продукти на весільний пиріг прислали з країн Британської співдружності. Вони, як і колонії, були тоді політичною реальністю, і монаршу сім'ю вважали своїми не тільки британці, а й канадці, австралійці, новозеландці. Канада прислала борошно, Ямайка - ром, Нова Зеландія – масло, Австралія глазуровані фрукти і сухофрукти. Пиріг був заввишки 2,74 м.
У день весілля голову принцеси прикрашала діадема, яка залишається однією з найбільших коштовностей її величності. Прикраса складається з 488 діамантів, вставлених у вигляді променів білого і жовтого золота. На сьогодні її вартість становить майже $550 тис. без урахування історичної цінності.
За рік після весілля, 14 листопада 1948-го, в пари народився син - принц Чарльз. 15 серпня 1950 року - дочка, принцеса Анна. Король Георг VI, батько Єлизавети, помер 6 лютого 1952-го і її проголосили королевою. 2 червня 1953-го у Вестмінстерському абатстві відбулася коронація - перше сходження на трон британського монарха, що транслювало телебачення. Її дивилися в прямому ефірі 27 млн осіб.
Коментарі