На центральному ринку Вінниці в точках, де скуповують вживані мобільні, почали вимагати паспорт або студентський квиток. Так продавці убезпечують себе від крадених телефонів. Також апарат треба приносити з упаковкою, в якій його продавали.
— Роблю ксерокопію документа. Власника прошу написати "копія дійсна" та розписатися. Без документів ніхто не хоче ризикувати, — каже продавець 32-річний Олексій Гедзь. — Якщо приходить міліція і каже, що ось цей телефон на вітрині крадений, даємо дані того, хто нам його продав. Нещодавно було, що мужик купив у мене беушніка. А потім міліція його вичислила, бо той телефон був крадений. Мужик навів на нас. Я дістав ксерокопію паспорта того, хто мені продав. Його знайшли. Влаштовували нам "очні ставки". Хоча за шість років торгівлі в мене таке було тільки два рази. На беушніках ми краще заробляємо, чим на нових телефонах. Він коштує дешевше, то можна зробити більшу націнку.
За м'ясним павільйоном неподалік сходів стоїть намет із написом "Купуємо неробочі телефони".
— Скуповуємо на запчасті. Платимо в основному 20 гривень. Якщо якийсь рідкісний телефон, то десь до 80 гривень. Із неробочих можна скласти тєму. Ось у мене є стара нокія, склав її з двох неробочих. Поки що нормально паше, — каже 18-річний Максим Сурінов. — Старі мобілки приносять і діти, і дорослі. Якщо приходить пацан років 12, а в нього паспорта немає — відсилаємо, щоб приходив із батьками.
— Беушні беру тільки із коробкою, — додає продавець сусідньої ятки Марина Кузмінська, 30 років. — Так найлегше перевірити, чи телефон не крадений. Ще набираю на клавіатурі "зірочка решітка 06 решітка". Звіряю серійний номер на екрані із тим, що на упаковці, у гарантійному талоні та на наклейці під акумулятором телефону.
Серійні номери містяться в базі даних Українського державного центру радіочастот. За допомогою неї міліція знаходить крадені телефони.
— Мобілки стали красти рідше. Майже всі телефони знаходимо, — кажуть у прес-службі обласного управління міліції. — У групі ризику підлітки, котрим батьки купують дорогі апарати, та жінки. У них найчастіше витягають телефони у транспорті з сумочок.
Коментарі