— Навесні найкраще садити яблуні, сливи, вишні, — розповідає директор підприємства "Вінсадвинпром" Анатолій Семенюк, 60 років. — А от смородину, малину й полуницю варто садити восени, бо навесні погано приживаються.
Як вибрати хороші саджанці?
— Коли купуєте, треба запитати в продавців паспорт-патент на їхнє вирощування. Уважно вивчіть, які сорти має право вирощувати підприємство і які представлені на продаж. 2-річний саджанець має бути висотою близько 1,3 метра, з потужною кореневою системою розміром із футбольний м'яч. Яблуня, вишня, слива мають добрі врожаї по всій області. Абрикос — тільки на півдні, персики в нас ростуть погано. Сорти яблук, які добре плодоносять — Ґолден делішес, Айдаред, Ґлостер, Джонаґолд і Ранет Симиренка. Груші — Конференція, Ноябрська, Яблунівська. Сливи — Валор, Стенлі.
Якісні саджанці можна придбати на плодово-дослідній станції в селі Медвеже Вушко Вінницького району. Тут перевіряють усі нові сорти, роблять оцінку і дають рекомендації, який сорт у нашій області буде родити. Також гарні саджанці в господарстві "Леополіс" у селі Демидівка Жмеринського району, на підприємстві "Обрій" у Немирівському та в господарстві "Ягідне" в Літинському районі.
Що має рости в саду, щоб забезпечити родину з чотирьох осіб фруктами на весь рік?
— На таку родину треба 80 кілограмів фруктів на рік. Посадіть дві вишні, одну черешню, дві сливи, грушу і вісім яблунь із різними періодами дозрівання. Хороша яблуня дає близько 50 кілограмів плодів.
Чи ростуть у нас екзотичні дерева та кущі?
— Зараз почали вирощувати чорницю, ожину, актинідію (схоже на ківі. — "ГПУ"), лимонник. Чорниця любить торф'яні кислі ґрунти. Вона плодоносить за два-три роки, дає непогані врожаї. На півдні області росте глід. Решта екзотів, які дачники люблять купувати на виставках, такі як фініки — це лише для прикраси. Бо то теплолюбиві рослини і врожаю вони не дадуть.
Як розпланувати посадку дерев на ділянці?
— Усі дерева в саду треба садити з півночі на південь, тоді сонце добре прогріватиме міжряддя. Якщо цього не зробити, між деревами, а згодом і на корі з'явиться мох. Якщо сад плануєте робити на дачі чи біля будинку, варто спочатку садити низькорослі яблуні, потім груші, сливи, вишні й насамкінець — черешні. Смородину можна розмістити по периметру ділянки, тільки відступити метр від забору, щоб він не давав тінь. А от для малини треба виділити окрему ділянку. Її коренева система розростається і займає велику площу.
Коментарі
1