— Моя хвора мати живе в Перемишлі, і я щотижня їжджу її провідувати. А через заборону поляків — місяць її не бачитиму, — каже 34-річна Емілія ЗУБАЧ. Прописана у прикордонному селі Шегині Мостиського району на Львівщині. Має картку учасника малого прикордонного руху (видають українцям, які живуть на відстані 30 км від кордону з Польщею. Дозволяє потрапляти туди без візи. — ГПУ).
Від 4 липня до 2 серпня мешканці прикордонної зони не зможуть перетинати українсько-польський кордон за картками малого прикордонного руху. Їх пропускатимуть лише із закордонними паспортами та чинною візою. У Польщі на місяць посилили заходи безпеки, бо там проходитиме саміт НАТО. Також запланований візит Папи Римського та Світові дні молоді у Кракові.
У перший день призупинення руху одразу на трьох пунктах пропуску — "Рава-Руська", "Шегині" та "Краківець" понад сто місцевих на кілька годин перекрили трасу. Люди протестують проти заборони. У черзі стоять вантажівка, автобуси та легковики.
— Наші люди хочуть, аби їм дозволили спокійно переходити кордон по своїх потребах, — каже голова Шегинівської сільської ради Ігор Кривейко, 48 років. — Із автомобілями, що мають польські номери, питання вирішили (українці, які мають зареєстровані у Польщі машини, за законом повинні кожні п'ять днів перетинати кордон. — ГПУ). На пункті перетину в паспорт водієві ставлять штамп і розвертають авто назад.
Найбільше до Польщі йшли через пішохідний пункт пропуску "Шегині — Медика". Там щодня були черги до 800 людей. Українці переносили на польський бік дозволену кількість цигарок і горілки й продавали там дорожче. Так перетинали кордон кілька разів на день. Після призупинення руху черг на переході немає.
— У нас всі в селі заможні люди мають машину на польських номерах. Дехто — дві. Нормальну машину в Польщі можна за дві тисячі доларів купити, — каже місцевий Іван. — У всіх селян є картка малого прикордонного руху, а шенгенські візи мають одиниці. Перекупники, які носять на Польщу цигарки і спиртні напої, втрачають щодня щонайменше 100 гривень. Окрім того, не можна закупити дешеві польські продукти, провідати родичів.
Нещодавно через протести й повільну роботу польських митників на українсько-польському кордоні поблизу пунктів пропуску утворилися автомобільні черги. Люди в них стояли по 12 год.
Не пустили український гурт
Виступ у Польщі рівненського гурту "От Вінта" двічі скасовували організатори. 2 липня українці мали грати під час фестивалю "Ніч на Івана Купала" в прикордонному містечку Перемишль. Однак його мер скасував свято і запрошення.
"Він пояснив, що сил місцевої поліції не вистачить, аби гарантувати безпеку учасників фестивалю. Не варто провокувати поляків присутністю упівських піарників", — пише на сторінці у "Фейсбуку" лідер гурту Юрій Журавель, 44 роки.
Організатори заходу домовилися про виступ "От Вінта" у Варшаві наступного дня. Але учасників колективу затримали на кордоні польські митники. Пояснили, що отримали наказ від МВС Польщі не пропускати гурт. У країні підвищили рівень безпеки через саміт НАТО.
Коментарі