"Нова система підвищить пенсії для 9 мільйонів українців. Відходить у минуле пенсія 949 гривень. Із 1 жовтня — мінімум 1452", — пише прем'єр-міністр 39-річний Володимир Гройсман у "Твіттері" 3 жовтня. Цього дня Верховна Рада ухвалила пенсійну реформу. За неї проголосували 288 депутатів.
Підвищуватимуть пенсії трьома шляхами. По-перше, перерахують за показниками середньої зарплати. Востаннє це робили 2007 року. Тоді показник був утричі менший від сьогоднішнього. Відтепер пенсії збільшуватимуть автоматично — зі зростанням середньої зарплати, без рішень парламенту чи уряду.
По-друге, мінімальну пенсію прив'язують до прожиткового мінімуму. Тому пенсіонери, які отримували 949 грн, матимуть не менш як 1373 грн. По-третє, знімають додаткове оподаткування пенсій у 15% для працюючих літніх людей. У країні таких майже 500 тис. осіб.
Для майбутніх пенсіонерів зросте необхідний трудовий стаж. З 2018-го 60-річні українці зможуть вийти на пенсію, якщо він досягнув 25 років. Щорічно цей показник зростатиме на рік. До 2028-го сягне 35 років.
— Уряд відтягнув проблему забезпечення пенсіонерів, але не вирішив її, — каже економіст Борис Кушнірук, 51 рік.
— При збереженні солідарної пенсійної реформи потрібна молодь, яка працюватиме на літніх людей. А в нас демографічна криза. Щоб усунути проблему, показник народжуваності має бути 2,2 дитини на жінку, а не 1,3 як зараз. Держава мала би чесно сказати, що не може забезпечити всім пенсії. Натомість надати соціальний мінімум, а далі запропонувати людям накопичувати.
Депутати фактично збільшили пенсійний вік до 63–65 років. Забрали з пенсійного стажу декретну відпустку й навчання в університеті. В стаж зараховуватимуть навчання в професійно-технічних училищах.
— Для значної частини українців пенсії зростуть на 400–1200 гривень. Ті, хто виходив раніше на пенсію, отримають більшу надбавку, — додає Кушнірук. — Раніше розраховували виплати, виходячи з середнього рівня зарплат у той період, коли людина оформляла пенсію.
Відмінили спецпенсії суддям, чиновникам, лікарям, учителям, аграріям. По-перше, вони не мають права виходити раніше за вислугою років. По-друге, пенсії для них нараховуватимуть так само, як і для інших категорій. Пільги залишили тільки для військових.
— Зараз мінімальна пенсія мала бути 3 тисячі гривень, — говорить 53-річний Олександр Охріменко, голова Українського аналітичного центру.
— Депутати лиш зробили видимість, що щось змінили. Наприклад, у законі є графа про обов'язковий накопичувальний рівень страхових внесків. Подібний закон ухвалили 2003-го, але він не запрацював. Сумніваюся, що запровадять накопичувальну пенсію.
Також хитро підняли пенсійний вік. Намагаються зменшити дефіцит пенсійного фонду за рахунок зменшення кількості пенсіонерів, а не впровадження білих зарплат.
Два роки страхового стажу дозволили докупити. При цьому треба сплатити пенсійні внески. Також почнуть зараховувати страховий стаж людям, які працюють на половину ставки, і тим, хто виїхав за кордон.
Коментарі
1