22 квітня у райцентрі Погребище Вінницької області на площі біля Будинку культури майже 200 людей чекають на відкриття пам"ятника Леніну.
Тримають кілька прапорів Компартії України. Дівчина у темному пальті роздає червоні кульки. Захід відбувається у день народження Леніна.
— Зараз видаватимуть партійні квитки, потім — комсомольські, — розповідає керівник місцевого відділення Компартії Тетяна Носова, 53 роки.
Після кількох виступів чоловік у світлій куртці тягне за мотузку. Біле покривало спадає. Статуя срібляста. Ілліч одну руку тримає на лацкані піджака, в другій руці має скручену газету. Постамент 8 м заввишки.
— О! Лєнін рукою на Погребищенський цукрозавод вказує, який на лом порізали! — каже один із присутніх знайомому.
До натовпу підходять кілька жінок у хустках. Неголосно обговорюють вождя комунізму, називають його "червоним терористом".
— Хватить бурчати. Не портіть нам празнік, — кажуть їм троє чоловіків, які стоять поряд.
О! Лєнін рукою на цукрозавод вказує
Восени 2009-го демонтувати пам"ятник Леніну попросила релігійна громада у Погребищах. Він стояв у центрі міста, поряд з Успенським собором, який належить Українській православній церкві Московського патріархату. Пізніше Погребищенська міськрада вирішила перенести монумент в інше місце, виділила на реконструкцію із міського бюджету 5 тис. грн. Ще 20 тис. грн дав обласний комітет Компартії, а 4 тис. грн зібрали місцеві. Статую перенесли із центру на 2 км ближче до колишнього цукрозаводу.
— Як можна відновлювати пам"ятники таким людям? — обурюється Володимир Сохацький, 26 років, із вінницького обласного відділення Всеукраїнського об"єднання "Свобода". — Ми не можемо належно вшанувати пам"ять своїх героїв: Івана Богуна, Устима Кармелюка, Симона Петлюри. Не знаю, як влада може спокійно дивитися на таке неподобство.
У Погребищах живуть 10 тис. 800 людей.
Комуністи хочуть установити в Одесі, Запоріжжі та Криму пам"ятники Сталіну.
Коментарі