У райцентрі Іллінці на Вінниччині восени на всіх деревах з'явилася гусінь білого американського метелика. Спочатку поїла клени, потім плодові.
73-річна Лілія Токарчук стоїть під яблунею в своєму саду. Пригинає нижню гілку. По ній жваво повзають два десятки чорних волохатих личинок. Вони завдовжки з ніготь, деякі — як сірник. Усе гілля в білому липкому павутинні.
— Гусениць із дерева на дерево переносить вітер. За два–три дні зжирають всьо листя, — каже сусідка Ніна Кушнір, 54 роки.
В інспекції карантину рослин Вінницької області появу гусені пояснюють глобальним потеплінням.
— Метелик в Україні вперше з'явився на Закарпатті, потім проник у південні області. Зараз у Вінниці така температура, як була у Криму вісім–десять років тому, — говорить начальник інспекції 44-річний Євген Баул. — Нашестя повторюється що сім років. Востаннє на Вінниччині було 2001-го.
Гусінь їсть лише листя, гілля та кору не зачіпає. Живе 46 днів. Протягом року розвивається у двох поколіннях — у травні–червні та серпні–вересні. Коли похолодає до +12–14°С, гусениці перетворюються на лялечок. Тоді сплять до травня, навесні вилуплюються метелики.
— Зараз гусінь відчуває, що скоро буде зима. Тому шукає щілини будинків, чіпляється за ноги. Зимою достатньо мінус 10 градусів, щоб личинки загинули.
Гусінь розмножується в геометричній прогресії. Кожна може відкласти 200–400 яєць. Гине від вогню.
Коментарі