Україна отримає додаткові 10 млн доз американської вакцини проти коронавірусу "Пфайзер". Договір підписали минулого тижня. Усього до кінця року матимемо 20 млн доз препарату, за угодою. Цього вистачить для щеплення двома уколами 10 млн українців.
— Переговори із "Пфайзером" почалися в серпні торік. Були напружені, — каже міністр охорони здоров'я Максим Степанов, 45 років. — Суттєві зрушення сталися після залучення до розмови президента Володимира Зеленського. Спільними зусиллями ми добилися чудових результатів. Перші 500 тисяч доз надійдуть у травні-червні. 4,5 мільйона — в липні-вересні. Решту 15 мільйонів доз матимемо до кінця року.
Із 23 лютого по 5 травня в Україну надійшли майже 1,7 млн доз вакцин від ковіду. Найбільше китайського препарату "Коронавак" — 700 тис. доз. Отримали 500 тис. індійського препарату "Ковішелд", виготовленого за ліцензією шведсько-британської компанії "Астразенека". Є 367,2 тис. доз південнокорейської "Астразенеки". Міжнародна ініціатива з розподілу вакцин "Ковакс" передала Україні безкоштовно 117 тис. доз "Пфайзеру". Усього до кінця року отримаємо понад 40 млн доз вакцини, за контрактами.
Усіма препаратами зараз щеплюють насамперед осіб із груп ризику та старших 65 років. Стати в чергу на укол можна через сімейного лікаря чи додаток "Дія".
Щодоби в країні роблять до 70 тис. уколів. Із травня їх кількість збільшуватиметься, аби до кінця року щепити майже 70% дорослого населення, кажуть у МОЗ. Вакцинацію проводять у понад 2 тис. пунктах, у села виїжджають мобільні бригади.
— 70 відсотків дорослих нереально щепити в заявлені терміни. Для цього треба більше вакцин, — говорить епідеміолог Андрій Александрін.
До кінця року компанія "Пфайзер" планує випустити таблетки від ковіду.
— Вакцинація економічно вигідніша, — додає Александрін. — Але має бути і те, і те. Бо щеплення не означає, що людина не захворіє. Препарати для лікування інфекції в майбутньому зменшать смертельні випадки. Однак у нас ці таблетки будуть не скоро.
На ранок 5 травня в червоній зоні карантину перебувають шість областей: Запорізька, Полтавська, Сумська, Харківська, Хмельницька та Чернігівська. Решта регіонів у жовтій або помаранчевій зонах.
— Покращення епідеміологічної ситуації бачимо на Запоріжжі, Полтавщині, Хмельниччині й Чернігівщині. Якщо так далі продовжиться, то в найближчі дні й ці області вийдуть із червоного рівня, — говорить головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, 41 рік.
Зростання рівня захворюваності у МОЗ очікують за три-чотири тижні після Великодня.
— Останній спалах у нас стався після зимових свят. Тоді додому приїхали мігранти й завезли нові штами інфекції. Ситуація може повторитися, — каже епідеміолог Наталія Виноград, 64 роки. — Слід організувати систему раннього виявлення мутацій вірусу. Для цього на нові види треба перевіряти вже наявних пацієнтів.
Коментарі