понеділок, 14 липня 2025 11:55

Загублений серед гір та тиші: чим вражає український хутір Перкалаба
5

Перкалаба: чим вражає хутір в Карпатах
Фото: dobre.club
Перкалаба: чим вражає хутір в Карпатах
Перкалаба: чим вражає хутір в Карпатах
Перкалаба: чим вражає хутір в Карпатах
Перкалаба: чим вражає хутір в Карпатах

Якщо любите подорожувати і прагнете знайти справжню незайману Україну, познайомтесь з хутором Перкалаба.

Це не просто назва на мапі, а справжня легенда гуцульських Карпат, загублена серед гір та тиші.

Перкалаба в перекладі - значення "Клишоногий", ведмеже місце) - найвіддаленіший населений пункт Івано-Франківської області "там, де дідько добраніч каже" - характеризують це місце тутешні жителі, додаючи жартома "в нас тут дві хати, двісті гектарів лісу і ведмідь-участковий.

Тут зникає відчуття часу, натомість з'являється гармонія з природою, самобутність і дух волі. Перкалаба вражає своєю дикою красою, гостинністю та унікальною атмосферою, що приваблює мандрівників, яким замало стандартних маршрутів.

Щоб не розгубитись, потрібно знати, що частина хутора географічно розташована в Івано-Франківській області, але адміністративно належить до Чернівецької. Такий випадок – єдиний в області.

Перкалаба є частиною найвіддаленішого населеного пункту області - села Сарата. Сама назва місцевості походить від однойменної річки Перкалаб, яка згадується в документах ще з XVIII.Перші згадки про хутір датуються ще 1900 роком, пише Національний природний парк "Черемоський".

"Перкалаба - загадкове місце на краю Чернівецької області, яке набуло популярності завдяки "дикому" туризму", - йдеться в дописі.

Тоді тут був лише лісовий мисливський будинок, без жодних поселень. Заселення хутора почалося у 1940-50-х роках, коли радянська влада створила тут лісозаготівельний пункт. Людей було багато - будували гуртожитки, магазин, їдальню, пекарню, навіть баню й радіоприймачі були в кожній кімнаті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Забута перлина України: чим особливий палац Бадені, який колись вражав розкішшю

Існує міф, що тут створили лісгосп для так званих "тунеядців" (дармоїдів), але насправді - це була повноцінна структура з видобутку лісу. Проте пізніше тут дійсно організували табір для людей, яких радянська влада вважала "соціально небезпечними" - часто просто за віру чи інакодумство.

Ще однією особливістю хутора є перкалабський хліб. У місцевій пекарні випікали хліб великої форми за особливою рецептурою. За переказами, його смак був настільки унікальним, що його купували навіть жителі з інших сіл.

"Сьогодні інфраструктури на хуторі практично немає, і населення значно зменшилось. Але Перкалаба все ще зберігає свій дух - дикий, історичний, особливий", - зазначають у НПП "Черемоський".

За даними місцевих ЗМІ, на хуторі деякі сім'ї тут живуть з дітьми, а до найближчої школи - 50 км бездоріжжя. Дорога туди дуже важка навіть для позашляховиків.

На хутір можна поїхати лише після того, як заздалегідь отримаєте дозвіл у прикордонної служби.

Кременецький замок у місті Кременець Тернопільської області є справжнім магнітом для тих, хто шукає пригоди та краєвиди, від яких перехоплює дух.

Залишки старовинної фортеці оповиті легендами. Розташована на вершині гори Бона, ця велична споруда вражає своєю атмосферою. Це романтична локація для фото, мандрів і відпочинку з ноткою містики.

Зараз ви читаєте новину «Загублений серед гір та тиші: чим вражає український хутір Перкалаба». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 2164
Голосування Де ви плануєте провести новорічні свята?
  • У Карпатах
  • На гірськолижному курорті у Європі
  • Поїду в теплі краї
  • Удома
  • Я працюватиму на Новий рік
  • Інша відповідь (у коментарях)
Переглянути