Вісім років захоплюється караванингом киянин 51-річний Валерій Литвиненко, директор фірми "Караван-центр Україна". За цей час своїм автофургоном він об"їздив усю Європу. Трейлер (житловий причеп. — "ГПУ"") обладнав санвузлом, спальнею та кухнею.
— Останніх чотири роки цей туризм в Україні набирає обертів. Щороку ми продаємо дедалі більше трейлерів та караванів. Покупці — люди заможні. В середньому, дім на колесах коштує 40–65 тисяч доларів. Хто не має таких грошей, може взяти причеп в оренду за 700 доларів на 10 днів. Цього вистачить, щоб об"їздити весь Крим.
Валерій переконаний, що подорож по Європі у домі на колесах обійдеться на 50% дешевше, ніж через будь-якого туроператора.
— Караванинг має більше свободи у пересуванні, людина сама створює собі маршрут. Їде, коли і куди завгодно. У Європі є багато кемпінгів для туристів на автомобілях. Лише у Німеччині — 37,5 тисячі. Це приносить дохід німцям у 95 мільярдів євро на рік. Там можна підключити фургон до електроенергії, злити каналізацію, долити води в бак для душу, замовити поїсти, взяти шезлонги і провести весело ніч разом з іншими караванерами. Головне за день-два замовити місце.
За кордоном такий туризм полюбляють і багаті, і люди середнього статку.
— Це величезний кайф, який не можна порівняти з готельним відпочинком. Скільки б не було зірок, готелі набридають. Тому навіть багачі часто їздять у трейлерах цілими сім"ями.
В Україні немає жодного кемпінгу для караванингів. Лише у Феодосії є невелика стоянка на березі моря, куди провели світло.
Плачу робітникові десять гривень
— Наша влада не розуміє, що це величезні гроші для України. Я особисто міг би тільки в Києві побудувати п"ять кемпінгів, але цього ніхто не дасть зробити. Кемпінги потрібні нам для Євро-2012. У сусідній Польщі їх приблизно тисяча.
Подорожуючи Україною, Валерій Литвиненко користується послугами заправних станцій "Око" та "Воґ", бо тільки вони мають зручні стоянки. Там ночує.
— Така ночівля є нелегальною. Плачу робітникові 10 гривень, аби провів через подовжувач світло. Більше ніяких послуг. Тому сюди не їдуть караванери із Заходу. Шкода, бо є на що дивитися. У нас єдина на континенті пустеля у Херсонській області, два гірські масиви. Маємо прекрасні історичні міста — Львів, Чернівці, Чернігів, Кам"янець-Подільський. Але відповідного сервісу нема.
В Україні також не виробляють караванів, усі імпортовані. Тому 45% ціни автівки становить розмитнення.
Коментарі