На початку жовтня стартує чемпіонат України з баскетболу. Вперше в історії одночасно розпочнуться два турніри. У Суперлізі гратимуть баскетбольний клуб "Київ", маріупольський "Азовмаш", БК "Донецьк", "Пульсар" із Рівного, БК "Полтава", муніципальний баскетбольний клуб "Миколаїв", "Сумихімпром" та "Хімік" із Южного. Старт турніру — 4 жовтня.
В Українській баскетбольній лізі, ігри якої розпочнуться 3 жовтня, виступатимуть "Дніпро" (Дніпропетровськ), львівська "Політехніка Галичина", Кривбасбаскет (Кривий Ріг), БК "Одеса", "Черкаські Мавпи", київський "Будівельник", "Дніпро-Азот" (Дніпродзержинськ), запорізький "Ферро", сімферопольські "Грифони" та "Говерла" з Івано-Франківська. Виникнення цих двох змагань зумовлене внутрішнім конфліктом.
Донині чемпіонат України проводила Федерація баскетболу. Натомість усі країни Європи, окрім Росії, створили професійні ліги. Вони і відповідають за проведення змагань.
У травні керівники "Будівельника", "Дніпра", "Черкаських мавп", "Одеси", "Політехніки" і "Кривбасбаскету" намірилися все ж створити професійну лігу. Почали вимагати від федерації опублікування фінансової звітності за останній сезон. Окрім того — скорочення легіонерського ліміту та переходу до системи "4+1". Це коли у складі кожної команди на майданчику незмінно повинен перебувати хоча б один український гравець. Із першою вимогою не погодилася федерація під керівництвом олімпійського чемпіона-1988 Олександра Волкова, із другою — її фаворити "Київ" і "Азовмаш". Їм вигідніше утримувати в складі десяток іноземців, ніж вирощувати власні таланти. На засіданні ФБУ "заколотникам" відмовили в усіх реформах, пославшись на несвоєчасність таких змін. Після цього група клубів під керівництвом Михайла Бродського оголосила про вихід із Суперліги та створення окремої Української баскетбольної ліги (УБЛ) за власними правилами.
У плані видовищності УБЛ до Суперліги буде поки що далеко
Оформивши "розлучення", ворогуючі сторони обмінялися "серіями ракетних ударів". Для початку Олександр Волков примудрився "прокотити" повз єврокубки "Дніпро", натомість пролобіювавши в ньому інтереси заможного новачка Суперліги БК "Донецьк". У відповідь клуби УБЛ відізвали своїх гравців із усіх збірних країни, фактично прирікши національну команду до провалу у відбірному турнірі на Євробаскет-2009. ФБУ натомість доклала руку до відлучення від єврокубків ще й "Політехніки" з "Черкаськими мавпами".
— Створювали лігу, щоб розвивати баскетбол, а не воювати, — каже 49-річний Михайло Бродський. Ми невдоволені багаторічною працею федерації, насамперед, її колишнього й нинішнього президентів — Заурбека Хромаєва та Олександра Волкова. Ці люди створили у ФБУ свою більшість, яка тепер працює лише на інтереси БК "Київ" та "Азовмашу".
УБЛ притягнула під свої знамена десять команд: окрім означених шести клубів, новостворену першість поповнили вчорашні середняки першої ліги. Склад учасників несильний: навряд чи баскетбольну спільноту зацікавлять матчі рівня "Ферро" — "Говерла". Щоправда, знову зійдуться "Будівельник" та "Одеса", які домінували в українському баскетболі в середині та кінці 1990-х. Головний козир чемпіонату — велика кількість матчів: регулярна першість умістить 40 турів проти 22-х у минулому сезоні. Є надія, що, пройшовши крізь таке горнило, українські гравці за рік зможуть вийти на новий рівень майстерності. Та й у вчорашніх клубах першої ліги може відшукатися кілька талантів. Загальна ж тактика керівництва УБЛ спрямована на те, що через сезон БК "Київ" і "Азовмаш" покинуть українську першість, поповнивши розширений чемпіонат Росії. Тоді у ФБУ не буде іншого шляху, як шукати примирення з бунтівниками та відновлювати єдину першість. Звичайно, в такому разі вона буде створена саме на умовах УБЛ.
У плані видовищності УБЛ до Суперліги буде поки що далеко бодай тому, що дві найкращі команди країни — "Азовмаш" та БК "Київ" — виступатимуть в офіційному чемпіонаті й на додачу претендуватимуть на високі місця в Єврокубку. Регулярний чемпіонат відбудеться в чотири кола, тобто вмістить 28 турів. Одначе навряд чи вітчизняному вболівальнику два турніри зможуть замінити повноцінний український чемпіонат.
Коментарі