середа, 01 жовтня 2008 13:01

Бишовець розповів все про перемогу на Олімпіаді 20 років тому

Бишовець розповів все про перемогу на Олімпіаді 20 років тому

Двадцять років тому збірна СРСР в другий і останній раз в своїй історії стала олімпійським чемпіоном. Золото сеульської олімпіади - унікальне досягнення. У фінальній стадії збірна СРСР вийшла з групи, в якій знаходилися аргентинці, американці і господарі турніру - корейці. Ну а красивим завершенням турніру сталі перемоги в півфіналі над італійцями, а у фіналі - над бразильцями.

Цього дня, 1 жовтня, відбувся тріумф збірної СРСР - іншої великої команди, яку очолював один з найяскравіших у минулому форвардів київського "Динамо" Анатолій Бишовець. Причому, по іменах в ній майже не було зірок. Виключенням можна назвати хіба що Михайличенка, який став срібним призером чемпіонату Європи в тому ж 1988 року і пізнав вже смак перемог в чемпіонаті СРСР. Але це була команда-зірка. Своїми спогадами про сеульський успіх Анатолій Федорович поділився в бесіді з нашим кореспондентом.

- Що особисто для вас означає олімпійське золото як для тренера?

- Перш за все - це відчуття того, що ми досягли великої перемоги. На шляху до золотих медалей нас об"єднувала одна мета, в наших відносинах була помітна взаємовиручка і вимогливість. Тренерському штабу вдалося створити команду однодумців, які розуміли нашу філософію футболу та запровадили її в життя. Ми грали з професіоналами, і пройшли весь шлях без поразок, здобуввши перемоги над такими футбольними країнами, як Італія, Бразилія та Аргентина. Нам вдалося підготувати команду не тільки фізично, але й прищепити їй психологію переможців. Крім того, ми були готові тактично грати зі всіма збірними, враховуючи, що вони різні за стилем.

- Наскільки важко було потрапити на Олімпіаду?

- У нас підібралася складна відбіркова група. Досить сказати, що Норвегія починала відроджуватися, як футбольна країна. Дуже сильною виявилася команда Болгарії з Лечковим, Балаковим, Івановим і Стоїчковим. У збірній Швейцарії грав Тюркільмаз і багато інших хороших футболістів. Словом, прохідних матчів не було. Проте я вибрав нестандартний план підготовки команди. Розуміючи, в яких кліматичних умовах нам доведеться грати на Олімпіаді в Південній Кореї, я два роки підряд планував участь нашої збірної на турнірі пам"яті Джавахарлала Неру в Індії. Причому, в дуже складний період: жара, вологість... Нам протистояли такі команди, як Данія, ЧССР, Нігерія. У результаті ми двічі перемагали на цих змаганнях, і отримали хороший інформативний відсів в плані селекції. Мало, хто, звичайно, в нас вірив, оскільки на Олімпіаді могли виступати футболісти, не заграні на чемпіонатах світу. У збірній Італії такими були Карневалле, Тассотті та Феррара. Теж саме можна говорити і про бразильців, за яких грали Бебето, Круз, Ромаріо, Таффарел - майбутні чемпіони світу. Німеччина була представлена Вуттке, Клінсманном, Хесслером, що згодом виступали на найвищому рівні. Що ж до нашої збірної, то, володіючи хорошими гравцями, нам вдалося створити не команду зірок, а команду-зірку.

- Чи можна стверджувати, що переломним в плані боротьби за путівку на Олімпіаду став виїзний матч з швейцарцями?

- Думаю, так. В ході того поєдинку вдавалося вдихнути в гравців упевненість в свої сили, і вони, поступаючись в рахунку, зуміли виправити ситуацію.

- Домашні матчі відбірного турніру ви проводили не тільки в Москві, але й в Сімферополі. Це була ваша ідея?

- Так. Річ у тому, що в Сімферополі були створені хороші умови: відмінна база, виняткові поля. У Москві для двох рівноцінних команд, національної та олімпійської, була тільки одна база в Новогорську. Тому мій вибір і ліг на Крим, де нас приймали дуже гостинно. А який кухар був на базі в Сімферополі! Такі борщі та вареники робив, що можна було тільки нудьгувати за ними! До того ж - публіка. Атмосфера навколо команди була дуже доброзичливою.

- Що було найскладніше при підготовці до Олімпіади?

- Найскладніше було уникнути інтриг і усобиць між тренерами національної та олімпійської збірних. Зробити їх незалежними один від одного. З цим завданням ми справилися. Хоча, наприклад, не відпустити з олімпійської команди на чемпіонат Європи Михайличенко і Добровольського, коли до мене звернулися з подібним проханням, було не можна, оскільки була пряма зацікавленість, щоб хлопці зіграли у фінальній стадії турніру, набули необхідного міжнародного досвіду.

- Ви сказали, що національну і олімпійську команди з самого початку потрібного було розділити. Щоб одні й ті ж гравці не виступали за обидві збірні?

- Так. Це було дуже принципове питання. Ми готувалися до дуже відповідального матчу з Чехословаччиною, який слугував підготовкою до офіційного відбіркового поєдинку. Національна команда звернулася чи не з офіційним проханням взяти у нас п"ять або шість гравців, в числі яких були Тищенко, Михайличенко і Добровольський. Я відгукнувся на прохання головного тренера Валерія Лобановського і Микити Симоняна, як людини, що займається національною командою. І погодився їх відпустити з однією умовою: хлопці не втратять час і проведуть на полі хоч би сорок п"ять хвилин. Проте, у результаті вони не зіграли і залишилися без ігрової практики. В результаті у нас відбувся конфлікт, який на тривалий термін поклав початок напруженим відносинам.

- Але був і приклад зворотного роду: той же Михайличенко дебютував за першу збірну СРСР в 1987 році, і навіть гол забив у ворота чемпіонів Європи - французів...

- Перш за все, я хочу відмітити, що Михайличенко, Добровольський і Лютий потрапили в олімпійську збірну, будучи гравцями дублюючого складу своїх команд. І лише пройшовши через неї, їм вдалося заявити про себе, після чого вони відбулися як гравці основи. До того ж Олексія Михайличенка я з одинадцяти років знав ще по київській ДЮСШ. Він був в моїй групі. Причому, якимись фізичними якостями не виділявся, але у нього була дуже хороша здібність до навчання. Його не завжди задовольняло просто пробити по воротах або зробити передачу - Олексій при цьому робив ще які-небудь хитрощі.

- У вашій команді Михайличенко дуже здорово взаємодіяв з Добровольським. Ви згодні з думкою, що Олімпіада була виграна в основному завдяки двом цим футболістам?

- Я б так не сказав. За своєю суттю ці футболісти командні гравці, які при хорошій імпровізації та сумісності на тонкому ігровому рівні доповнювали один одного. При цьому треба не забувати, що там ще був Володя Татарчук - гравець своєрідний, а тому - дуже незручний. Він володів хорошою стартовою швидкістю, нестандартними рішеннями. По своєму характеру і діям він мені трохи нагадує сьогоднішнього Аршавіна. Крім того, у нас були такі гравці, як Тищенко, Савічев, Лосєв, Чередник - футболісти, що володіють відмінними людськими якостями.

- В ході олімпійського циклу в збірну притягувалися Вальдас Іванаускас, Станіслав Баранаускас, Микола Савічев.

- Іванаускас був дуже хорошим гравцем. Проте є таке поняття, як сумісність. Тому вибирати довелося між ним і Савічевим. Що ж до Баранаускаса, то він грав дуже нестабільно, і на якомусь етапі Бородюк переконав мене в тому, що він дещо кращий за литовця. До речі, у полі зору олімпійської команди знаходився ще один дуже хороший центральний нападаючий Ігор Коливанов, і він мені був найбільш симпатичний своєю манерою гри, непередбачуваністю, нестандартним дриблінгом, але у нього виник невеликий спад, про що я дуже жалкую.

- Вражаючою вийшла кар"єра у Дмитра Харіна...

- Він володів дивовижними фізичними якостями. По своєму характеру Дмитро - особа самобутня з хорошою психологічною стійкістю. У цьому плані мені повезло з воротарями. Адже в моїх командах грали і Уваров, і Черчесов.

- По ходу відбіркового циклу ви також очолили московське "Динамо". Важко було суміщати два пости?

- Дуже складно. Не вистачало досвіду і результату. Мої від"їзди позначалися на стані інших гравців, які могли претендувати на попадання в олімпійську команду. Кобелєв і Коливанов, наприклад, за своїм рівнем цілком могли скласти конкуренцію тим, хто, зрештою, поїхав до Сеула. Їх ревнощі не вдалося погасити на певному етапі та поставити роботу з ними.

- Чи ставилася перед вами на Олімпіаді яке-небудь завдання?

- У нас ніхто не вірив. Завдання стояло просте - боротися. Єдина людина, хто мене вразив, був більший песиміст, ніж оптиміст - це Ігор Олександрович Нетто. Перед завершальним московським матчем відбіркового циклу з швейцарцями, в якому нам вже нічого було не потрібно, ми поїхали до Бреста на товариську гру з місцевою командою та програли її. Мабуть, футболісти більше готувалися до поєдинку з Швейцарією і в підсвідомості перестраховувалися. У складі делегації, що приїхала, на цей матч був Ігор Нетто. І ось він мені при зустрічі й говорить: "Ти знаєш, а ви виграєте Олімпіаду". Мене це сильно здивувало. Потрібно знати характер Ігоря Олександровича. Дочекатися від нього похвали було досить складно.

- Наскільки важко в Сеулі було вийти з групи?

- Головним нашим суперником були аргентинці. Американці і корейці теж могли доставити багато клопоту.

- З господарями Олімпіади ви, до речі, зіграли внічию на старті турніру. Вас це не здивувало?

- Ні, тому що у мене був особистий досвід гри з господарями змагання. Зокрема, на чемпіонаті світу 1970 року і на чемпіонаті Європи 1968-го. Тим більше в матчі-відкритті, як наприклад, це трапилося в Мексиці. Корективи в складі, зроблені в першому матчі проти корейців, не виправдали себе. За тиждень до цього ми двічі зустрічалися з Японією, щоб акліматизуватися. Так от друга гра у мене і команди викликала дуже велику нервозність. У першому поєдинку ми крупно виграли (6:0), а в другому японці дали бій.

- Вже до 22-ої хвилини матчу з аргентинцями збірна СРСР вигравала 2:0. Швидко забити - було головним завданням?

- Ні. В усякому разі, ми її не ставили. Головним було зіграти тактично правильно проти аргентинців, враховуючи стильові особливості, індивідуальну техніку, гру через короткий - середній пас, силову боротьбу і жорсткість нам це вдалося. Потім, правда, помилився Серьожа Горлуковіч (після порушення з його боку у ворота збірної СРСР був призначений пенальті, з якого суперник скоротив розрив в рахунку - Ст. Ф.), але на щастя, все закінчилося нормально.

- У перемозі над американцями, які тоді ще не вийшли на серйозний рівень, не виникало сумнівів?

- У мене є правило: перед грою з командами, які нижче рівнем, я завжди створюю штучний конфлікт. Проте хотів би відзначити, що недооцінювати американців не можна. Вони - здорова нація. Як, втім, і австралійці, здатні у високому темпі грати всі дев"яносто хвилин, що при певних обставинах може компенсувати недоліки в техніці і тактиці. Це мене й бентежило перед іграми з нашими олімпійськими суперниками, але на щастя, ми зробили виводи, і збірна СРСР їх перемогла.

- У матчі з австралійцями ваша команда довго не могла добитися успіху.

- Суперник був добре підготовлений, а у нас у фізичному плані намітився деякий спад. Тому перемогти збірну Австралії вдалося, насамперед, тільки за рахунок індивідуальної майстерності, наших футболістів.

- У півфіналі збірну СРСР чекали італійці. За футбольними мірками "Скуадра Адзурра" - це бренд.

- Ви знаєте, я по життю неодноразово випробовувався Італією. Перший свій міжнародний турнір зіграв саме в цій країні. У складі національної команди зустрічався з італійцями в 1966 і 1968 роках. Як тренер - в 1988, 1990, 1991 і 1996 роках. Причому, останній раз справа теж була на Олімпіаді, де я очолював збірну Південної Кореї. Отже, італійців я дуже добре знаю, але в той же час грати проти них завжди було досить складно. Той півфінал порівнянний з натягнутою струною, яка у будь-який момент могла лопнути. Проте нам вдалося проявити характер, зіграти проти збірної Італії тактично правильно. Ми їм запропонували дуже незручну для них схему гри. Після цього матчу я розмовляв з видатним у минулому гравцем Луїджі Рівою (чемпіон Європи 1968 року - Ст. Ф.). Ясна річ, він перебував у шоці, але в той же час визнавав - результат по грі.

- До 78-ої хвилини другого тайму рахівниць був 1:0 на користь італійців. Які думки виникали в той момент?

- Я прагнув бути в грі з першою до останньої секунди поєдинку, реагувати на кожен ігровий епізод.

- У додатковий час у збірної СРСР відкрилося друге дихання?

- У нас була дуже добре підготовлена і психологічно стійка команда.

- Кому ви віддавали перевагу у фіналі: Бразилії або ФРН?

- За великим рахунком інформації не було ні про ту, ні про іншу команду. Тому особисто я не замислювався. Можу тільки сказати, що в півфіналі на мене дуже сильне враження справили бразильці, хоча німці теж добре виглядали. Думаю, що з європейською командою нам було б легко грати.

- Загальновідомо, що єдиного титулу, якого немає у бразильців, причому до цих пір - це олімпійського золота. У Сеулі ви знали про це?

- Ні. Мені тоді здавалося, що бразильців хвилює тільки їх національна збірна і титул чемпіонів світу. Проте після того, як було дозволено брати участь у футбольних олімпійських турнірах професіоналам, ставлення у багатьох помінялося. Тим більше що Олімпіада в Сеулі була останньою, коли грали без обмеження у віці.

- Є хороша фраза: титули у футбол не грають. Скажіть чесно: чи побоювалися ви бразильців?

- Особисто у мене ніякої боязні не було. Більш того, за два дні до фіналу я набрався сміливості і.поплив разом з командою на пароплавчику з олімпійського села. Це був вчинок, що виходить за рамки загальноприйнятої поведінки. Але, наскільки мені здавалося, вдало обгрунтований, тому я зміг довести свою правоту. Хоча у разі невдачі, багато хто б обрушився на мене за те, що відійшов від всяких канонів.

- Що ж все-таки дав вам пароплавчик, про який ходять легенди?

- Відпочинок, притік енергії та тишу. Ми перебували за межами селища та тієї напруги, яка там панувала зі всіма святами і траурами. Ми абстрагувалися від цього і спокійно готувалися до фіналу, виселивши Володю Вінокура з компанією. Після тренування нам потрібно було відновитися, викупатися в басейні, прийняти сауну. Був і майданчик, де можна у волейбол пограти. Ризикований крок, але, здається, він був єдино правильний.

- З ваших вуст тоді прозвучала ще одна дуже хороша фраза: по справжньому блищить тільки золото. Наскільки важко було донести цю думку гравцям?

- Ви знаєте, роль тренера, напевно, полягає в головному: потрібно спочатку самому повірити в те, що нічого недосяжного не немає. І заразити своєю вірою гравців. Саме цією ідеєю вони і жили.

- Після першого тайму фінального поєдинку бразильці вели з рахунком 1:0. Що говорили ви своїм підопічним в перерві?

- Це питання завжди ставить мене в безвихідь. Немає ніяких штампів тренерської поведінки. Є гра, зауваження по ній, коли когось потрібно підтримати, а когось - вилаяти. Правда, в хорошому сенсі цього слова. Гравці бачать, що ти спокійний, а я таким і був. Навіть мої недруги не можуть сказати, що я поводився неадекватно або виражав невпевненість у власних силах. Страх у мене відсутній, тому що є досвід гравця, який виступав на всіх рівнях: на чемпіонатах світу і Європи.

- Рахунок у фіналі порівняв Добровольський. Причому, в черговий раз на турнірі він реалізував одинадцятиметровий удар. Ігор спочатку був штатним пенальтистом?

- Так. Добровольський і Михайличенко могли бити пенальті. Причому, обидва робили це холоднокровно. Особливо, Добровольський. З його психологічною стійкістю можна ходити в розвідку. Удар він виконав дуже спокійно. Особливо, якщо врахувати, що у воротах стояв Таффарел - воротар, у якого дивовижне відчуття передбачати напрям польоту м"яча і прекрасна реакція. Не випадково, що після Олімпіади він грав не на одному чемпіонаті світу і був одним з кращих.

- І знову, як і в матчі з італійцями, додатковий час.

- У мене не було сумнівів в тому, що ми не дотиснемо бразильців. Упевненість - стан внутрішній, несумірний з майстерністю того ж Ромаріо або Татарчука. Проте по грі стало ясно, що перелом наступив, і наша команда діє правильно.

- Ви, напевно, в деталях пам"ятаєте ту атаку, яка привела до забитого м"яча у ворота Таффарела?

- Харін і Лютий використали наданий нам шанс, що говорить про рівень їх майстерності. Юра Савічев відгукнувся на скидання Лютим м"яча. Проте треба ще було піти на протихід від Андре Круза і перекинути м"яч через Таффарела, що теж непросто.

- Після цього гола вже не було сумнівів в перемозі нашої збірної?

- Ми володіли перевагою, особливо в другі п"ятнадцять хвилин додаткового часу. Бразильці більше збивалися на індивідуальний футбол. Ромаріо та Бебето намагалися зіграти за рахунок своєї техніки, що, власне кажучи, полегшувало нам завдання.

- На останніх хвилинах матчу телекамера показувала вашого бразильського колегу, який сидів і плакав.

- Я розумію його. Згадую Женю Аржанова - бігуна на 800 метрів, який на сантиметр недотягнув до олімпійської перемоги, отримав срібло і теж заплакав. Ціна, звичайно, цієї перемоги велика. Вона одна з вершин нашого футболу. Можливо, найбільша. Про такі спортивні перемоги можна тільки мріяти.

- Які емоції ви випробували після фінального свистка?

- Вперше відчув, наскільки було важко. Якщо в ході матчу і турніру в цілому я тримав себе в стані постійної концентрації, то після того, як все відбулося, було присутнє спустошення. Я відчув, скільки віддано сил. Проте і радість теж була присутня.

- Як вас зустріли в Москві?

- Дуже здорово. За винятком колег по тренерському цеху. Вони насилу пережили цей мій успіх. Окремі люди навіть писали про те, що ми виграли у перукарів. Я маю на увазі Лобановського. Але не будемо про сумне - це не наші питання. Тільки після ходіння в народ я зрозумів, яка відповідальність лежала на моїх плечах, значення того, що ми зробили, і яку радість доставили людям.

- Ви часто контактуєте зі своїми колишніми підопічними?

- Епізодично. У кожного з них сьогодні своя робота, не всі живуть в Москві. Хтось перебуває за кордоном. Коли ж ми зустрічаємося, то це завжди теплі спогади. У мене на все життя залишилося відчуття подяки, що я працював із справжніми гравцями і великими людьми.

- 1 жовтня виповнюється двадцять років після перемоги на Олімпіаді в Сеулі. Не плануєте як по-особливому її відзначити?

- Є така ідея. Хочу всіх зібрати на двадцятиріччя цієї перемоги. Крім того, хочу, щоб ми віддали належне нашим олімпійським чемпіонам. Треба показати молоді, що таке справжня вершина в спорті, до якої потрібно прагнути. Адже купити будинок і автомобіль - це ще не головне в житті професійного спортсмена і футболіста. А ось виграти золото і стати олімпійським чемпіоном - це, погодьтеся, щось інше.

Вадим ФЕДОТОВ, спеціально для "Газети по-українськи"

Зараз ви читаєте новину «Бишовець розповів все про перемогу на Олімпіаді 20 років тому». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 4166
Голосування Чи підтримуєте те, що українські спортсмени зі зброєю захищають нашу країну від вторгнення РФ?
  • Так. Це - громадянський обов'язок, а частина з них ще й представляє клуби ЗСУ
  • Не зовсім. Вони мають прославляти Україну на спортивних аренах і закликати світ підтримувати нашу країну
  • Усі методи хороші. Головне - не бути псевдопатріотами, як Тимощук
Переглянути