Сьогодні – день смерті Валерія Лобановського. Згадуємо, як пішли з життя інші видатні тренери.
Винахідник тотального футболу нідерландський тренер Рінус Міхелс дожив до 77 років. Уперше він прославився в 1966 році, коли його "Аякс" із 19-річний Йоганом Кройфом переміг в Кубку чемпіонів англійський "Ліверпуль" – 5:1 і 2:2. Згодом Міхелс виграв Кубок чемпіонів, здолавши в 1971 році "Панатінаікос" у фіналі.
Найбільшим розчаруванням стала поразка Нідерландів у фіналі Кубка світу-1974 від ФРН – 1:2, а найбільшим щастям – перемога над СРСР у фіналі Євро-88.
Вже тоді він мав проблеми зі здоров'ям, адже у 1986 переніс операцію на серці. Друге операційне втручання стало фатальним. Після операції в іспанській клініці Гарета в 2005 році йому не стало краще. Рінуса госпіталізували в госпіталь містечка Альст в Бельгії, де він і помер, 3 березня 2005 року.
Міхелса визнали найкращим тренером ХХ століття.
Людину, яка програла "Аяксу" в Кубку чемпіонів-1975 звали Білл Шенклі. Це був шотландець за національністю і архітектор нинішнього "Ліверпуля" за покликанням.
Завдяки професійній підготовці Шенклі вдалося змінити не тільки "Ліверпуль", але і всю систему англійського футболу. Коли Білл вперше прибув на тренувальну базу "Мелвуд", він тут же все переробив. Всі заняття були спрямовані на те, щоб тренувати футболістів, а не марафонців, оскільки футбол 60-х стрімко змінювався і до цього необхідно було пристосуватися. Впровадження вправи "файв-е-сайд", що полягав у проведенні міні-матчів 5 на 5, які грали в шаленому темпі допомагало "червоним" швидше адаптуватися до сучасного футболу та підтримувати відмінну форму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як помирали суперзірки спорту
"Велика частина успіху у футболі вкладена у твоєму розумі, – казав Білл гравцям. – Ти повинен вірити в те, що ти кращий, а потім переконатися в цьому. Весь час, який я провів в "Ліверпулі" ми говорили, що у нас дві найкращі команди в Мерсисайді - Ліверпуль і дубль Ліверпуля".
Білл не дотягнув навіть до 70 років. Він помер від серцевого нападу в 1981 році, коли його команда під керівництвом Боба Пейслі була на вершині слави. Ще за кілька годин до смерті Білл жартував в оточенні медсестер, але о пів на другу ночі помер в лікарняному ліжку. Поруч була лише дружина Нессі.
Весь час, який я провів в "Ліверпулі" ми говорили, що у нас дві найкращі команди в Мерсисайді - Ліверпуль і дубль Ліверпуля"
Після Шенклі "Ліверпуль" очолив його помічник Боб Пейслі. При новому тренерові "Ліверпуль" уперше став найкращим клубом світу – мерсисайдці тричі вигравали Кубок чемпіонів, одного разу Кубок УЄФА і Суперкубок. У цей час вони майже безальтернативно владарювали в чемпіонаті Англії. Пейслі не визнавав авторитетів на полі й за його межами, любив змінювати позиції гравців, аж поки не находив ідеальної.
Він керував "Ліверпулем" лише 9 років – із 1974 по 1983, але це були найкращі роки в історії клубу. На жаль, у тренера прогресувала хвороба Альцгеймера. Після матчів Боб міг довго блукати в пошуках дороги додому. Пейслі відійшов від справ в 64 роки, а помер у 77 добряче намучившись перед смертю.
"Ліверпуль" у фіналах Кубка УЄФА на Кубка двічі перемагав бельгійський "Брюгге". Брюгге в цей час тренував Ернст Гаппель – найвидатніший тренер Австрії.
Коли Франца Бекенбауера запитали, хто із старих тренерів міг би досягти успіху зараз, він відповів: "Ернст Гаппель, бо він був найкращим".
Ернст очолив майже розібрану Голландію (без Кройфа й інших майстрів) і на Кубкові світу зумів вивести її у фінал.
Окрім поразок у головних матчах Гаппель мав і перемоги. Він виграв із "Феєноордом" Кубок УЄФА, а з "Гамбургом" – Кубок чемпіонів.
Все життя Ернст несамовито курив. Помер від раку легень в листопаді 1992 року. Що цікаво, у цей час він офіційно очолював збірну Австрії.
Кройф помер без мук у родинному колі
Ще одним знаменитим курцем був легендарний футболіст і тренер, триразовий володар "Золотого м'яча" Йоган Кройф.
Йоган був разом із Міхелсом був одним із творців знаменитого тотального футболу. Тільки Міхелс втілював його з тренерської лави, а Кройф – безпосередньо на полі. Однак після закінчення кар'єри гравця Йоган став не менш видатним тренером "Барселони".
– Для мене найкращий тренер усіх часів – Кройф, – каже український фахівець Мирон Маркевич. – Як він побудував "Барселону" на контролі м'яча! Це було неперевершене видовище.
З "Барселоною" Кройф виграє Кубок чемпіонів-92, а через рік грає у фіналі проти "Мілану".
Ще за два роки закінчує тренувати. У жовтні 2015 в тренера виявляють рак легень. 24 березня 2016 року він помер.
– Після напруженої боротьби з раком в Барселоні, в родинному колі без мук помер Йоган Кройф. – Просимо усіх зберігати соціальну дистанцію для родини, – таким було останнє повідомлення на його сторінці.
Валерій Лобановський увійшов до десятки найкращих тренерів усіх часів.
Коментарі