За останні 10–15 років в Україні видозмінилося життя комах. Зникають звичні жуки-олені, туруни, златки, метелики-верховинці, підсрібники, меншає бджіл. З'являються нові види сарани, комарів, молей, мух. Поширені в нас комахи інакше поводяться, розмножуються, мігрують.
— Майже на всіх курортах Чорного й Азовського морів ми спостерігали нашестя сонечок, — каже 48-річний Григорій Попов з Інституту зоології ім. Івана Шмальгаузена Національної академії наук України. — Сонечка — хижаки. Мігрували у прибережні райони, бо там розвелося багато попелиць, яких їдять. Ті множаться, бо гарно перезимували рослини на тлі вологої весни та літа. У природі все пов'язане. Сонечка долітають до моря й зупиняються, бо не можуть перелетіти. Пересуваються узбережжям.
Цьогоріч люди скаржилися на хрущів.
— Їхня кількість не зросла. Весна тривала три тижні замість трьох місяців. Усі хрущі вилетіли одразу, утворилися зграї. Міграції та коливальні явища в природі — норма.
Які комахи зникають?
— Через обробку агропромислових культур пестицидами меншає бджіл. Біда не в тому, що в нас не буде меду. А в тому, що нікому буде запилювати рослини, впадуть врожаї.
Через хімікати зникають метелики-верховинці, підсрібники, с, сірчанки. Вони теж запилювачі. Гинуть степові комахи, бо ті землі розорюють. Наприклад, уже не зустрінеш степового коника-товстуна.
Щезає жук-олень. Його не можна знищувати, бо занесений до Червоної книги України. Але личинки живуть у старих дубах. Люди випилюють ліси, це вбиває мільйони особин. З жуком-носорогом справи кращі. Він відкладає яйця в гнилу тирсу, якої поки що вдосталь, та у гниле коріння груш, яблунь, горіхів.
На місце зниклих видів приходять інші. Чим це загрожує?
— Загрозу становлять не комахи, а їхня кількість. І хвороби, які можуть перенести.
Літня спека сприяє сарані. Вона мігрує до нас переважно з Краснодарського краю Росії, бо там бракує їжі. Загроза в тому, що швидко розмножується. Осередки цих комах треба знищувати, доки не пізно. Втратимо момент — шкоду вимірюватимемо мільйонами гривень. Бо велика зграя сарани важить тисячі тонн, зжирає все — поля, кущі, дерева. В Африці через це від голоду страждають цілі народи. Загрозою є і наша, місцева сарана, яка може поширитися у спекотні роки.
Із 2000-го в Україні живе каштанова міль. Її завезли з Македонії. З'являються тропічні комарі, які були тільки в Африці та Північній Америці. Вони переносять збудники лихоманки Західного Нілу й інших гарячок. За рік, два, 10 ця хвороба може дійти до України. У людей, які живуть біля аеропортів у Західній Європі, фіксують випадки цих хвороб.
П'яту частину врожаю планети з'їдають комахи, за даними Всесвітньої організації харчування. Але люди виривають їжу в комах — труять їх пестицидами.
Як боротися зі шкідниками?
— У природі немає однозначно шкідливих комах. Наприклад, у Сполучених Штатах Америки таким не вважають колорадського жука. Живе в гористій місцевості, не шкодить. Став заважати, коли людина завезла його на картопляні поля та в Європу.
Знов стає популярним біологічний спосіб захисту рослин. Науковці виводять комах-хижаків, які знищують комах-шкідників. Агрохолдинги у світі мають власні біолабораторії. Виводять клопів, кліщів, мух. Хижі мухи-ценозії нагадують звичайних кімнатних, але менші. Їх селять у теплицях. З'їдають шкідників на оранжерейних рослинах.
— У західних і південних областях України шириться біла цикадка, — говорить ентомолог 60-річний Василь Чумак з Ужгородського національного університету. — Виглядає, як пушок на деревах. Ці комахи випивають сік із рослин.
Недавно в Україні з'явилася виноградна мінуюча міль. Потрапила з Іспанії. Прогризає в рослинах ходи — виглядають, як візерунки.
З 2010 року в південних областях країни завелася динна муха. Разом з баштанними потрапляє в інші регіони. Як і американська вишнева муха.
Кількість комах змінюється внаслідок діяльності людини. На пшеничному полі комах більше, бо його не так обробляють пестицидами, як соняшник, ріпак чи сою.
Коментарі