Звички, нав'язані бідністю ще з дитячих чи юнацьких років, залишаються з людиною назавжди. Навіть якщо вона покращила матеріальне становище з роками, то поведінка може видати непросте минуле.
Як викорінити в собі мислення і звички, які видають бідне дитинство.
Дешева їжа
У людей, що живуть у злиднях, два критерії при виборі продуктів харчування: ціна і термін придатності.
Перша повинна бути максимально низькою, а другий - максимально довгим.
Продукти купуються раз на тиждень або рідше. 90% з них - консерви. Свіжі фрукти, овочі - надто дорого. М'ясо? Максимум - субпродукти.
"Зайві" гроші
Велика готівка в гаманці бідної людини - нонсенс. Премія, подарунок - якщо завелися гроші, їх потрібно терміново витратити. Це рефлекс, викликаний "інфекцією" злиднів.
Відкладати на "чорний день" не виходить - він завжди "чорний". Бідняцьке мислення змушує жити одним днем.
Людина рефлекторно йде в магазин на ринок і витрачає все до копійки, не думаючи про те, як буде платити комунальні послуги в наступному місяці.
Парадокс: людина, яка потребує грошей, не береже їх, а заможна, навпаки, вміє економити.
Коли у людини з'являється стабільно високий дохід, їй доводиться вчитися управляти грошима раціонально. Вона повинна зрозуміти: "зайвих" грошей не буває, потрібно завжди мати фінансовий буфер на випадок непередбачених витрат (зламалося авто, випала пломба...).
Подарунки
Якщо у людини немає грошей, їй не до подарунків. Максимум, що вона може собі дозволити, на всі ці свята - символічні "сувеніри". Дорослі розуміють це і не загострюють увагу. Але діти - інша категорія.
"Ось тобі нові кросівки, але це тобі на День народження".
Якщо ви росли в малозабезпеченій родині, вам знайома ця фраза. І навряд чи хтось із вас засмутився, що через півроку залишиться без подарунка, головне - нові кеди.
Як правило, діти розуміють фінансові проблеми сім'ї і не скиглять.
Але у дорослих все одно залишається почуття провини. Назавжди.
Тому, коли сім'я вибирається з фінансової ями, батьки починають завалювати своїх чад подарунками. Жодного походу в магазин без нової іграшки: "Стільки часу я не міг дозволити собі балувати свого малюка".
Звичка компенсувати вимушену економію подарунками проявляється також, коли дитина народилася вже в достатку, але її батьки виросли в бідності: "У мене не було, так хоч нехай у дітей все буде".
Бухгалтерія
Звичка постійно рахувати гроші - ще один прояв "інфекції" бідності.
Ви точно знаєте, скільки грошей у вас на картці, скільки в гаманці (до копійок). Ви автоматом складаєте в умі вартість продуктів, що лежать у кошику, і завжди перевіряєте чек. Ви знаєте всі тарифи ЖКГ і формули їх обчислення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чотири ознаки, що починаєте мислити як старше покоління. Перевірте себе
Ця звичка залишиться з вами, навіть коли необхідність постійно "рахувати" гроші зникне.
Страх - "А чи вистачить у мене грошей, щоб розрахуватися за рахунком?" - буде ще довго переслідувати тих, хто виріс у бідності.
Предмети першої необхідності
Якщо людина ледве зводить кінці з кінцями, то вона купує тільки те, що їй потрібно в даний момент часу.
Ті, хто доношував одяг за старшими братами і сестрами, знають - нові джинси купують, коли зносяться старі, а не коли хочеться.
І ця звичка залишається надовго. "Навіщо мені нові черевики? Ці ще можна відремонтувати!".
Знову парадокс: людині зі звичками бідняка шопінг не приносить задоволення. Гроші є, але витрачати їх шкода. Особливо на себе.
Бути бідним погано вже тому, що це займає весь ваш час.
Бідність формує мислення. Але, щоб змінити його, достатньо змінити звички. Позбувшись описаних звичок, ви, можливо, незабаром помітите, що стали більш успішною і впевненою в собі людиною. Тому що виробите імунітет проти "інфекції" бідності.
Не всі можуть похвалитися своїм щасливими дитинством, де батьки виконували будь-яку забаганку.
Але знайдуться і ті, хто стикався із труднощами у дитячі роки. Батьки через відсутність грошей не завжди могли купити дитині те, що вона хоче. Особливо, це стосується дівчаток. Безгрошів'я створює певну модель поведінки, за якою легко визначити, чи дівчина виховувалась у бідній сім'ї, чи ні. Є кілька звичок, які видають дівчат, які виросли у злиднях. Ці звички прослизають навіть у тих, хто вже давно добре заробляє.
Коментарі