пʼятниця, 11 липня 2025 15:00

Чому лелеки щороку повертаються до України: чотири логічні пояснення

Чому лелеки щороку повертаються до України: чотири логічні пояснення
З Африки додому: чому лелеки розмножуються в Україні, а зимують в теплих краях Фото: pinterest

Лелеки щороку долають тисячі кілометрів, щоб повернутися з теплої Африки до Європи, зокрема України.

Тут вони знаходять ідеальні умови для розмноження: рясну їжу, безпечні гніздівлі та знайомі місця. Чому так відбувається, пише Лелека Грицько.

Ця міграційна стратегія виробилася еволюційно і має кілька логічних пояснень:

Достаток їжі в українському літі: весна та літо в Україні - це період "вибуху життя", коли доступно багато корму: жаб, мишей, комах, дощових черв'яків та інших дрібних тварин. Такий багатий раціон критично важливий для швидкого зростання ненажерливих лелеченят, адже одне гніздо може споживати до 4 кг їжі на день.

Африканське літо не підходить для розмноження: хоча взимку в Африці тепло й достатньо їжі для дорослих лелек, влітку там настає сухий сезон із сильною спекою та дефіцитом води й корму. Ці умови несприятливі для вирощування потомства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перший політ: пташеня зіркових лелек Грицика та Одарки вилетіло з гнізда

Довші світлові дні в Україні: українське літо відзначається довгими світловими днями. Це дає лелекам значно більше часу для пошуку їжі та годування пташенят. В Африці, особливо в екваторіальних регіонах, літній день коротший, що зменшує шанси успішно вигодувати виводок.

Еволюційний відбір: протягом еволюції саме ті популяції лелек, які мігрували на північ для гніздування, мали більше здорового потомства. Ці птахи успішніше передавали свої гени, що й закріпило стратегію зимувати в Африці, а розмножуватися в Європі, зокрема в Україні, Польщі та Німеччині.

Щороку мільйони перелітних птахів долають тисячі кілометрів, щоб дістатися до теплих країв або повернутися додому. Як їм вдається орієнтуватися в просторі без компаса й GPS - довго залишалося загадкою.

Та науковці розкрили, що птахи "бачать" магнітне поле Землі й використовують його як навігаційний інструмент. Завдяки спеціальним білкам у сітківці ока, вони здатні візуалізувати магнітні лінії, що допомагає точно визначати маршрут і не збиватися з курсу.

Зараз ви читаєте новину «Чому лелеки щороку повертаються до України: чотири логічні пояснення». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути