
Протягом десятків років із Землі запускався дивовижний набір організмів, про який мало хто знає.
Тому радянський собака-космонавт Лайка був не першим живим організмом, якого відправили в космос, повідомляє Forbes.
Плодові мушки
Вони були першими "землянами" в космосі. Групу плодових мушок було відправлено Сполученими Штатами 20 лютого 1947 року на борту захопленої німецької ракети V-2. Цей рій увійшов в історію як перші живі організми із Землі, що досягли космосу, випередивши і собак, і людей на роки.
Політ мушок-дрозофілів ознаменував початок подорожі живих організмів за межі нашої планети. Для порівняння, радянська Лайка полетіла на борту Супутника-2 у 1957 році, а космонавт Юрій Гагарін пішов за нею у 1961 році.
Пояснюється, що мушки Drosophila melanogaster тривалий час були модельними організмами в науці. Їхні короткі життєві цикли роблять їх ідеальними для вивчення. Їм потрібні мінімальні системи життєзабезпечення, що робить їх ідеальними кандидатами для ранніх, високоризикових польотів. Більш того, вони чутливі до радіації та поділяють деякі фундаментальні біологічні реакції з людьми, що робить їх цінними аналогами для вивчення ефектів космічного впливу.
Тихоходки

Ці мікроскопічні безхребетні, які близькі до членистоногих, під мікроскопом схожі на анімовані плюшеві іграшки. Тихоходки, також відомі як водяні ведмеді, у 2007 році стали першими тваринами, про яких відомо, що вони вижили після прямого впливу вакууму і радіації космосу.
Їх було відправлено на низьку навколоземну орбіту на борту місії Європейського космічного агентства FOTON-M3. У відкритому космосі вони витримали десять днів. Після регідратації на Землі більшість особин повернулися до життя, а деякі з них навіть почали розмножуватися.
Їхня стійкість зумовлена криптобіозом - свого роду біологічним стазисом, за якого вони припиняють майже всю свою життєдіяльність і висихають. У цьому стані тихоходки можуть витримувати екстремальний холод, пекельну спеку і навіть радіацію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РФ готується до війни у космосі - Forbes
Бездомний кіт

Франція запустила чорно-білу бездомну кішку на прізвисько Фелісетт 18 жовтня 1963 року. Її відправили в суборбітальний простір на борту зондувальної ракети Véronique AGI 47. Фелісетт була однією з 14 кішок, підготовлених до космічних польотів французьким Центром досліджень у галузі авіаційної медицини.
"Кішка-космонавтка" досягла висоти 157 кілометрів, що на 57 кілометрів далі за лінію Кармана. Протягом польоту вона була близько п'яти хвилин у невагомості. Електроди, що було імплантовано в її череп, передавали неврологічні дані назад на Землю, даючи уявлення про вплив космічних подорожей на живі організми.
Фелісетт пережила політ. Незабаром після цього її приспали, щоб провести розтин і дізнатися більше про вплив космосу. Десятиліттями про цю кішку не розголошували інформації, тоді як та ж Лайка стала знаменитістю. Тільки у 2019 році кішка отримала офіційне визнання у вигляді бронзової статуї.
Китай продовжує активний розвиток своїх космічних технологій, і недавні спостереження Космічних сил США вказують на те, що китайські супутники відпрацьовують маневри, які нагадують "повітряні бої" в космосі.
Пʼять китайських супутників синхронно маневрували, моделюючи тактичні операції на орбіті. Це свідчить про здатність Китаю керувати космічними апаратами в умовах потенційного конфлікту та підкреслює зростаючу конкуренцію між провідними космічними державами.
Коментарі