![Кущі лохини виростають розлогі, до двох із половиною метрів. Починають плодоносити на третій рік. Із них збирають урожай протягом 30 років](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/451/451199_1_w_300.jpg?v=0)
На львівській дослідній станції садівництва "Неслухів" вирощують саджанці лохини. У цій ягоді більше вітамінів, ніж у будь-якій іншій. Її вирощують промислово та на присадибних ділянках. Для власних потреб вистачить одного-двох кущів.
— За сезон з одного можна зібрати до 100 кілограмів ягід — п'ять-сім відер, — розповідає директор дослідної станції "Неслухів" Роман Винічик, 35 років. — Перший урожай збирають на початку липня, останній — достигає у вересні.
Лохина не боїться заморозків, стійка до хвороб. Легко приживається в нашому кліматі. Він подібний до канадського, звідки родом ця культура.
— Це настільки непримхлива рослина, що порівняв би її з бур'яном. Особливого догляду не треба. Головне — правильно посадити й не дати засохнути у спеку.
Кущі найкраще садити на півдні ділянки без протягів, де світло і кислий ґрунт. Для підвищення кислотності землю поливають сірчаною кислотою. 50 мл електроліту для заправки автомобільних акумуляторів розводять у 10 літрах води. Достатньо двох поливів на рік, щоб лохина давала рясний урожай. Найкраще приживається в селах поблизу хвойних лісів. Якщо земля чорноземна, Роман Винічик радить вибрати ґрунт на місці посадки й засипати привезений із лісу з перегнилою хвоєю.
— Виберіть яму розміром півметра, засипте лісовою землею. У такому ґрунті саджанці приживаються найкраще. Відстань між ними має бути від 80 сантиметрів до 1,5 метра. Кущі ростуть шириною до 2,5 метра, розлогі.
Лохину обрізують, а пагони прикопують. Так вирощують нові саджанці. Як і в смородини чи аґрусу. Саджати кущі найкраще весною, але й восени вони теж добре приживаються.
— Є одно-, дво- й трирічні кущі. Менталітет більшості садівників такий, що хочуть одразу отримати врожай і якомога більший. Беруть часто найбільші кущі. Такі приживаються гірше. Краще купити 2-річні саджанці.
Лохина починає плодоносити на третій рік. Спочатку дає пару ягід, а з кожним роком все більше. Продуктивно плодоносить кущ, якому п'ять-шість років. Дає врожай до 30 років.
— Після висадження рослину два-три дні треба гарно поливати. Найкраще після заходу сонця.
Із ранніх сортів, які добре приживаються в Україні, Роман Винічик рекомендує Дюк, Патріот. Середнього терміну дозрівання — Блукроп, Спартан, Торо, Блюголд, а з пізніх — Еліот, Нельсон, Дароу, Чендлер.
50
гривень коштує саджанець лохини.
15
гривень уторговують за склянку ягід лохини.
Коментарі
3