— У березні на пробу витягаю насіннєву картоплю, хоча б кошик-два. Це такий ритуал, щоб "розбудити" її. Ще жодного разу не підвів, який би сорт не садила, — розповідає Зінаїда Сивопляс, 61 рік, із села Черепин Тетіївського району Київської області.
Витягує картоплю й висипає на плівку. На день залишає грітися на сонці, на ніч накриває. За два тижні з'являться грубі відростки по 2 см. Тоді обробляє від колорадських жуків препаратом "Конфідор максі". Змішує його за інструкцією у каністрі й обприскує бульби. Садить німецький сорт Гранада. Він невибагливий, стійкий до посухи й добре родить на будь-якому ґрунті. Має продовгуваті плоди вагою до 100 грамів. З куща збирає до 15 штук. З 1 га — 50 т.
— Картопля Гранада найкраща для смаження, бо не пригорає, — каже Зінаїда Сивопляс. — Вирізняється видовжено-овальною формою. Легко чистити, бо має тонку шкірку без глибоких вічок.
Садити картоплю у березні не слід, бо ще прохолодні ночі. Навіть якщо й тепло вдень, земля не прогрілася. На глибині 10 см температура має бути не нижче +8°C. Щоб поміряти її, копають ямку і ставлять термометр. Прогріта земля розсипається в руках.
— Картопля не проросте в холоді та при посусі. Вологи в землі мало, ще є надія на березневі дощі. Краще пригальмувати ріст паростків. Розкласти картоплю в коморі, тонкі проростки обламати. З них врожаю не вийде. Нові виростуть товстіші. Також слід викинути картоплю, що вкрилася сухою гниллю, — розповідає Микола Фурдига, 38 років, з Інституту картоплярства.
В умовах зміни клімату українцям треба переходити на посухостійкі сорти. Вони майже не реагують на нестачу вологи в повітрі та ґрунті. В інституті вивели такі — Княгиня і Случ.
— В Україні цього року бракує якісної насіннєвої картоплі, — додає Фурдига. — Перед купівлею слід перевірити сертифікати якості. Бо можна залишитися без грошей і хорошого насіння для наступного року.
Коментарі