
— На вирощуванні горіха можна непогано заробити. Кілограм очищених коштує майже 6 доларів (162 грн. — ГПУ). Горіхи потрібно садити на відстані 8–10 метрів. Щоб земля "не гуляла" просто й окупилася вартість саджанців, у міжрядді садять інші дерева, — каже власниця органічного розсадника 31-річна Валентина Лановенко з села Побійна Жашківського району Черкаської області.
У горіхових садах комбінують ягоди чи плодові дерева. Досвід голландських садівників показав, що найкраще підходить груша на карликових підщепах. Вона родить на третій рік. Крім отримання раннього врожаю, ще й зменшується ймовірність хвороб.
— Груша добре "зживається" з горіхом, бо не боїться тіні. Її легше розводити, ніж яблуні.
Росте груша на будь-яких ґрунтах. Головне навесні підживити біогумусом або компостом. А після збирання плодів — розчином із перегною.
— Щодо сортів горіха, то в нас ростуть тільки українські та молдавські. Хоча в Україну завозять саджанці італійської, турецької чи французької селекції. Вони в нас мерзнуть і не можуть зацвісти в повну силу.
Українські сорти перший урожай дають із п'ятого-шостого року. Доросле 15-річне дерево родить 4 тонни нечищеного горіха з гектара землі.
Не радить купувати саджанці на базарі. Краще в розпліднику та садовому центрі. Дерево має бути з грудкою землі на корінні, замотане в плівку. Вдома потрібно підрізати корінці й замочити на півдня у воді. Посадити в яму, полити і притоптати.
З ягід у горіхових садах добре ростуть малина, смородина й аґрус.
Плоди українського сорту Яблунівська лежать до весни
— Останні п'ять-сім років найбільш популярні сорти груш Ноябрська й Конференція. Останній — сорт-запилювач. Хороші також Комфорт, Ніколай Крюгер і Сніжинка. Зимовий сорт української селекції Яблунівська й Кучерянка лежать до весни, — каже Валентина Лановенко. — Не кожен клімат підходить для груші. Наприклад, у Чернігівській області для цих фруктів холодно.
Коментарі