четвер, 17 квітня 2025 11:46

Виснажать ґрунт і знищать дерева: що не можна садити біля яблунь

Виснажать ґрунт і знищать дерева: що не можна садити біля яблунь
Садівники назвали рослини, які не можна садити біля яблунь і пояснили причину Фото: pinterest

Деякі рослини можуть заважати розвитку плодових дерев, зокрема яблунь.

Тому важливо пам'ятати про несумісність в сусідстві і краще садити якомога далі одне від одного, пише Homes and Gardens.

"Посадка "неправильних" компаньйонів може завадити росту фруктових дерев, зменшити їхню врожайність, а іноді навіть завдати шкоди дереву або самій рослині", - каже тренерка із садівництва Робін Фелпс.

Найгірші "сусіди" фруктових дерев

Волоський горіх

Волоський горіх не можна садити поблизу яблунь, груш, персиків чи слив.

"Тримайте дерево горіха на відстані щонайменше 15 метрів, а в ідеалі - понад 30 метрів, якщо дозволяє простір, від яблунь, груш, персиків, слив і вишень. Дерева волоського горіха виробляють хімічну речовину юглон, яка є токсичною для багатьох рослин. Юглон вивільняється через коріння, листя та лушпиння горіхів і пригнічує ріст чутливих рослин", - пояснила Фелпс.

За її словами, через сусідство з горіхом фруктові дерева можуть надто повільно рости, жовтіти і навіть загинути.

Фенхель

Є багато рослин, які не хочуть рости поруч із фенхелем, зокрема це цитрусові та кісточкові фруктові дерева. Щоб уникнути проблем, відстані в 3-4 метри має бути достатньо, стверджує експертка.

"Відомо, що фенхель алелопатичний, тобто він виділяє хімічні речовини, які можуть пригнічувати ріст сусідніх рослин. Він конкурує за поживні речовини та вологу, що може послабити молоді фруктові дерева", - пояснив Фелпс.

Особливо чутливі цитрусові та кісточкові. Фенхель найкраще висаджувати на окремому місці, якомога далі від плодових дерев. Це піде на користь і тим, і іншим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вишневі хащі на городі: чим небезпечна поросль і як її викорінити

Капуста

Причиною поганою росту дерев можуть бути не лише токсини, які виділяють сусіди, а й конкуренція за поживні речовини. Саме з цієї причини броколі, білокачанну та цвітну капусту варто висаджувати якомога далі від яблунь, груш та вишень.

"Капуста забирає із ґрунту основні поживні речовини, такі як азот і калій, які також потрібні фруктовим деревам. Крім того, їх можуть вражати шкідники - попелиця та капустянка, які загрожують і фруктовим деревам поблизу. Висадження капусти біля фруктових дерев створює непотрібну конкуренцію за ресурси та може послабити як дерева, так і овочі", - розповіла Фелпс.

Вона радить дотримуватися відстані між деревами і капустою щонайменше 14 метрів.

Помідори, баклажани, огірки

"І помідори, і фруктові дерева схильні до фітофторозу, тому якщо тримати їх поруч, це може призвести до накопичення хвороботворних організмів на ділянці, що завдасть шкоди обом рослинам", - пояснила менеджерка ферми Крістен Уодделл.

За її словами, фітофтороз поширюється грибковими спорами або бактеріями і може переноситися від помідорів до дерев або навпаки вітром, тваринами та водою, особливо якщо заражений матеріал не видалити з рослин негайно.

"Пасльонові (наприклад, помідори та баклажани) можуть стати джерелом грибкових захворювань, які вражають плодові дерева", - погодилася з цією думкою садова дизайнерка Ніколь Джонсі Берк.

М'ята, материнка та інші пряні трави

Ці трави конкурують із фруктовими деревами за поживні речовини, особливо з тими, що мають мілку кореневу систем. Берк не радить садити поруч із ними м'яту, орегано, мелісу.

Соняшник

Соняшник не є хорошим компаньйоном для плодових дерев через хімічні сполуки, які він виділяє у ґрунт. Цим він схожий до волоського горіха.

Експерти рекомендують дотримуватися відстані між соняшниками та фруктовими деревами у 3 фути. Разом із тим варто пам'ятати, що алелопатичні хімікати можуть залишатися в ґрунті навіть після видалення соняшників.

"Фруктові дерева, як правило, чутливі до факторів навколишнього середовища, особливо коли вони приживаються, тому найбезпечніше просто уникати висадки соняшників поблизу фруктових дерев. Крім того, деякі сорти соняшників можуть вирости досить високими і зменшити кількість світла або навіть потік повітря до плодового дерева", - каже Берк.

Картопля

Ґрунт навколо фруктових дерев краще не турбувати, тому коренеплоди також не варто садити занадто близько.

"Картопля ніколи не повинна вирощуватися поруч із фруктовими деревами. Фруктові дерева мають ніжну, часто неглибоку кореневу систему, яка може бути сильно пошкоджена порушеннями ґрунту, як-от викопування картоплі", - пояснила Крістен.

З настанням весни малина прокидається, формує нові пагони та готується до плодоношення. Щоб кущі не лише вижили, а й дали щедрий урожай, їм необхідна своєчасна підтримка. Ось що слід зробити навесні, аби зібрати максимум ягід.

У квітні малина потребує поживних речовин. Оптимальний вибір - комплексне добриво, як-от азофоска.

Зараз ви читаєте новину «Виснажать ґрунт і знищать дерева: що не можна садити біля яблунь». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути