середа, 12 лютого 2025 15:30

Універсальна зброя: як бійців учать стріляти з кулеметів, що нищать бронетехніку і "Шахеди"
13

Війна змінюється. Тож адаптація нашого війська до нових умов - стає питанням виживання.

Разом із опануванням нових видів зброї, "друге дихання" на навчальних полігонах отримала і незмінна класика — крупнокаліберний кулемет. Він здатний зупиняти бронетехніку, приземляти ворожі дрони, прикривати піхотинців в обороні та наступі. А з використанням спеціального програмного забезпечення, безпілотних технологій та навчання у віртуальній реальності - ефективність кулеметного розрахунку зростає в рази.

Як вчать користуватися кулеметом під час базової загальновійськової підготовки в одному з навчальних центрів, читайте у репортажі на Gazeta.ua.

ВІРТУАЛЬНІ ЧЕРГИ

Солдат у зношеному пікселі готується до бойового завдання: вмикає всі системи та одягає окуляри доданої реальності - VR. Зосереджується. Сьогодні він стежитиме за землею і небом: має знищувати все, що летить, біжить або їде в бік його позиції.

Його знаряддя — не ударні дрони, якими часто керують з використанням VR-окулярів. Боєць береться за ручки макету крупнокаліберного кулемета ДШКМ, обвішаного численними датчиками. Ними обладнана і платформа, на якій стоїть кулеметна турель. Поруч — монітори показують карту місцевості та дублюють пейзаж, який кулеметник бачить у віртуальній реальності. Так виглядає тренажер, на якому відпрацьовують роботу кулеметного розрахунку курсанти одного з навчальних центрів.

У навчальних частинах бійців учать користуватися крупнокаліберними кулеметами і на тренажерах
Фото: Центр інформаційно-комунікаційної підтримки Сухопутних військ
Для тренувань на кулеметному тренажері - бійці мають одягнути окуляри віртуальної реальності. У них зображується певна місцевість, на якій і потрібно знищувати ворожі цілі
Ось таку картинку бачить боєць в окулярах віртуальної реальності
Дрони під час роботи кулеметного розрахунку - відіграють одну з найважливіших функцій. Вони передають координати цілі, ведуть розвідку на місцевості
Уміти керувати дронами у сучасній війні - надважливо. Тож у навчальних центрах воїнів учать користуватися сучасними технологіями

Інструктор з вогневої підготовки, запускає програму-симулятор та командує: "До бою!".

Першим у небі з'являється ворожий безпілотник "Шахед". Кулеметник трохи присідає, підіймаючи ствол ДШКМ вгору, та приземляє дрон двома "віртуальними" чергами. З протилежного боку чути лопотіння вертолітних гвинтів. Боєць розвертає кулемета, пальцем перемикає електронний приціл і прошиває борт російського Ка-52 кулями. На моніторі спалахує вибух: ціль знищено.

Тим часом з боку ворожих позицій наростає ревіння дизелів. Програма імітує, як просто на кулеметника суне бронемашина, а за нею - вантажівка з російським десантом. Зрешечені кулеметними чергами, вони займаються і вибухають.

Солдат швидко "перезаряджає" кулемет-тренажер, бо в небі з'являється нова ворожа ціль.

Це російська військова частина в окупованому Криму

Тренажером керує сержант ЗСУ, який служить інструктором з вогневої підготовки. Він сидить за ноутбуком, на якому відкрита мапа з місцевістю, що слугує віртуальним полем бою.

— Мапа на екрані не секретна, — каже сержант. — Це російська військова частина в окупованому Криму. В тренажер внесені околиці реальних ворожих об'єктів біля фронту і в глибині окупованих територій.

Автор: Центр інформаційно-комунікаційної підтримки Сухопутних військ
  Сержант-інструктор учить молодих воїнів стріляти з крупнокаліберного кулемету
Сержант-інструктор учить молодих воїнів стріляти з крупнокаліберного кулемету

До кулемету підходять інші бійці. По черзі відпрацьовують вогонь по цілях на землі та небі.

— Тренажер моделює різні бойові ситуації. Курсанти відпрацьовують влучання в повітряні й наземні цілі, вчаться змінювати дальність та прицілюватись правильно, — описує вправу сержант-інструктор. — В процесі ми їх коригуємо, і так у бійців напрацьовуються навички влучання в ціль.

УНІВЕРСАЛЬНІ ЛІКИ

Інструктор згадує свій досвід на фронті. Розповідає, чим корисний крупнокаліберний кулемет у реальному бою.

— Кулемет може як прикривати українські позиції, так і задіюватися в наступальному бою. Калібр 12,7 міліметрів здатний працювати по укріпленнях, легкоброньованих цілях. Наприклад, ми знищували російські бронеавтомобілі з протитанковим комплексом, — говорить інструктор. — Кулеметний розрахунок може також працювати як елемент ППО, прикриваючи в небі певний сектор. Враховуючи досвід бойових дій, ми створюємо на тренажері відповідні сценарії для курсантів.

У даному тренажері відтворений кулемет, який стоїть на кузові пікапа. Тому ця зброя є "мобільною" — здатна прямувати у той, звідки і очікується ціль.

— Крупнокаліберний кулемет — це універсальна, потужна та далекобійна "класика", яка не старіє. Він дістає ворога на відстані понад два кілометри. Його не може зупинити ані РЕБ, ані погана погода. А от він сам здатен впоратися з різними цілями, — додає сержант.

Автор: Центр інформаційно-комунікаційної підтримки Сухопутних військ
  Для тренувань на кулеметному тренажері - бійці мають одягнути окуляри віртуальної реальності. У них зображується певна місцевість, на якій і потрібно знищувати ворожі цілі
Для тренувань на кулеметному тренажері - бійці мають одягнути окуляри віртуальної реальності. У них зображується певна місцевість, на якій і потрібно знищувати ворожі цілі

Піхотинців із цією зброєю, вчать маскувати позиції та оперативно їх змінювати

Водночас в бою — кулеметні розрахунки стають одними з пріоритетних цілей для ворожих дронів і артилерії. Тому піхотинців із цією зброєю, вчать маскувати позиції та оперативно їх змінювати. Додатково бійці тренуються працювати із дальніх позицій — коли до ворога більша відстань. Це дозволяє краще убезпечувати кулеметників. Їхній вогонь коригується за картинкою та координатами, що передає дрон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали зброю, яку воїни захопили в РФ: історії успішних операцій ЗСУ

На полігоні бійці вчаться працювати з кулеметом не тільки на тренажері. Час від часу чути, як від стрільбища неподалік лунають черги та одиночні постріли з кулемету калібру 12,7 мм.

ДОСВІД ІНСТРУКТОРІВ

Молодий боєць з позивним "Вікінг" та дотепним шевроном "Необмежено придатний" наводить "Дашку" (народна назва кулемету ДШКМ. — Gazeta.ua) на ціль — дерев'яний щит, який видніється за кількасот метрів. Перевіряє, чи надійно стоїть тринога. Враховує відстань, посуваючи прицільну планку. Відступає трохи назад, корпус нахиляє вперед і завмирає, тримаючи "ворога" у прицілі. За пару секунд інструктор дає команду: "Вогонь по готовності!".

Коротка черга глушить навіть крізь навушники, а ударна хвиля б'є у груди. З мішені розлітаються тріски та сніговий пил. За секунду чутно приглушені відстанню звуки влучань.

— Давай, я потримаю стрічку. Патрон вкладаємо сюди, — "Вікінг" удвох зі старшим побратимом перелаштовують зброю, бо переходять до наступної вправи — вогню одиночними пострілами без кулеметної стрічки. Іноді ця навичка може врятувати життя.

Автор: Центр інформаційно-комунікаційної підтримки Сухопутних військ
  Боєць "Вікінг" відточує навички стрільби з кулемета
Боєць "Вікінг" відточує навички стрільби з кулемета

Наприклад, вона дозволяє продовжувати вогонь в разі дрібних несправностей кулемета, які виникли просто під час бою. Хлопці роблять все, не знімаючи рукавичок. Бо ствол кулемета після інтенсивної стрільби стає гарячим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "В цьому році війна закінчиться" - боєць "Крим" розповів про службу у поліції, зачистки і свій бізнес

Мої побратими вже мають досвід збиття "Шахедів"

Це відділення бійців сьогодні спробує кілька варіантів ведення вогню з ДШКМ на різні дистанції: на десятьох вони мають кілька годин та ящик набоїв.

— Нам дуже допомагає фронтовий досвід наших інструкторів. Вони знають, як поводитися з кулеметом, розуміють всю специфіку його використання в бою, — курсант на позивний "Шершень" закінчує вправи та ділиться враженнями, доки наступний кулеметний розрахунок готується до стрільби. — У своєму підрозділі я буду спеціалізуватися переважно на повітряних цілях. І це навчання (теорія, тренажери та реальні стрільби. – Gazeta.ua) допомагає зрозуміти нюанси, як саме з кулемета знищувати розвідувальні, ударні безпілотники та все інше, що запускає в небо ворог. Мої побратими вже мають досвід збиття "Шахедів". Але не з кулемета, а з ПЗРК.

У цивільному житті "Шершень" займався бджільництвом. Нині за сотнею його вуликів приглядає дружина.

Автор: Центр інформаційно-комунікаційної підтримки Сухопутних військ
  Боєць "Шершень" у цивільному житті займається пасікою. Нині за його вуликами доглядає дружина
Боєць "Шершень" у цивільному житті займається пасікою. Нині за його вуликами доглядає дружина

Боєць порівнює координацію армійського підрозділу з тим, як поводиться бджолиний рій.

— Нам та нашим командирам варто подивитися на бджіл: на те, як вони дбають про оборону свого вулика. Наприклад, є бджолині породи, в яких матка залучає до оборони вулика не декілька десятків бджіл, а все своє сімейство. За свій дім всі стоять як один, — стверджує "Шершень".

Вечоріє. Частина бійців навчальної групи збирає відстріляні гільзи у спорожнілий ящик від набоїв. Інші обережно складають важкого кулемета та його триногу. Ввечері "Дашку" ретельно почистять, бо на ранок на кулеметні стрільби вирушає наступна група курсантів.

ПОТРІБНА КЛАСИКА

Російсько-українська війна — це постійні зміни тактики сторін та нові технічні рішення. Але в цьому змаганні технологій деякі речі залишаються незмінною "класикою". Один з яскравих прикладів — це крупнокаліберні кулемети.

ЗСУ використовують кілька моделей великокаліберних кулеметів:

— НСВТ "Утьос" — українське військо має на озброєнні й радянську версію, і трофейні зразки російської модифікації "Корд", і аналоги, вироблені в Україні;

— ДШК, у просторіччі "Дашка" (зокрема, ДШКМ та інші модифікації) — старий, але досі ефективний концепт. Окремі країни НАТО продовжують його виробництво, тож Україна використовує і західні, й радянські версії;

Кожен із кулеметів має свою специфіку

— Browning M2 — цей американський кулемет і набої до нього Україна отримує від західних партнерів. Відзначається високою точністю та довговічністю, часто використовується мобільними вогневими групами ППО для збиття "Шахедів".

Автор: Центр інформаційно-комунікаційної підтримки Сухопутних військ
  Крупнокаліберний кулемет - потужна зброя, яка може знищувати наземні та повітряні цілі ворога
Крупнокаліберний кулемет - потужна зброя, яка може знищувати наземні та повітряні цілі ворога

Кожен із кулеметів має свою специфіку, але всі вони активно використовуються на автотранспорті та броньованих платформах, у фортифікаціях, а в полегшених модифікаціях — із засідок для протидії снайперам, гранатометним та мінометним розрахункам російських загарбників.

Зараз ви читаєте новину «Універсальна зброя: як бійців учать стріляти з кулеметів, що нищать бронетехніку і "Шахеди"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути