— Не піднімуть ціну зараз, то зроблять це за рік. Навіть якщо Майдан зберемо, нас ніхто не слухатиме. Краще пішли грітися, — говорить доньці 50-річна Олена Витвицька.
31 січня обидві прийшли до білоцерківської міськради — на мітинг проти підвищення вартості проїзду у громадському транспорті з 5 до 7 грн. Нову ціну затвердили раніше на засіданні міського виконавчого комітету. Підвищення мало бути з 1 лютого, але його відтермінували.
Біля мерії близько 200 людей. Стоять з 8:00. Вхід до міськради перекритий автобусами 22-го маршруту. Це перевізники закрили прохід за наказом мера Геннадія Дикого, аби люди не зайшли всередину, кажуть протестувальники. Зранку в мерії мала початися планова депутатська сесія.
На імпровізованій сцені виступає голова громадської організації "Біла Церква разом" Микола Бабенко, 38 років.
— Зібрав вас для того, аби разом об'єднатися проти рішень влади, — говорить. — Скажемо "Ні!" підвищенню тарифів. Із мерії всі повтікали. Тому підемо на засідання виконкому.
До міської ради людей не пускають, просять вийти. На порозі стоїть мітингувальниця 62-річна Людмила Безкрила в довгій норковій шубі із синіми нафарбованими очима.
— Якщо треба буде, стоятиму до вечора. Чому в Полтаві їздять за 4 гривні, а ми маємо платити 7? — каже. — Більше того, хотіли зробити проїзд по 9 гривень! Я пенсіонерка — маю право їздити безплатно.
— Мене більше волнує те, що у міський транспорт не пускають по посвідченню учасника бойових дій, — приєднується до розмови Анатолій Товстунов, 55 років. Переминається з ноги на ногу. — Яке вони мають право виганяти?
Із вікна третього поверху хтось із працівників міськради спостерігає за мітингом. Люди кричать: "Ганьба!". Пікет триває близько трьох годин. Натовп розходиться.
— Ми завчасно подали офіційну заявку про проведення мирної акції протесту до поліції, виконавчого комітету і мера, — розповідає Микола Бабенко. — У відповідь міська влада заблокувала адміністрацію автобусами. Перенесли сесію і втекли. Рішення місцевих депутатів нас не задовольняє. Ми хочемо не відстрочки, а скасування підвищеного тарифу.
О 15:00 у міськраді починається депутатська сесія. До мерії заходить частина мітингувальників. Заглушують виступ Юрія Нестерчука — директора компанії- перевізника "Транссіті".
— Ми створили експертну комісію. Залучимо економістів, бухгалтерів. Порахуємо реальний пасажиропотік і витрати перевізників. Дізнаємося, скільки заробляють. Тоді знатимемо собівартість тарифу, — говорить заступник голови громадської ради при мерії Ігор Коча.
Перевізники наполягають на зростанні тарифу.
— Робив розрахунки по своєму підприємству, — говорить 55-річний Юрій Нестерчук. — Проїзд має взагалі коштувати 8,7–9,2 гривні. Тоді зможемо розвиватися, купувати нові автобуси, якісно обслуговувати пасажирів. В економіці чудес не буває. Якщо влада не погодиться, то усі мої 58 автобусів поїдуть працювати у Київ. А в Білій Церкві пасажирів возитимуть старі вантажні "Мерседеси".
Депутати одностайно голосують за відтермінування підвищених тарифів до 1 травня. Аби громадськість мала час ознайомитися з документами, які підтверджують необхідність таких змін.
— Ми погодилися збільшити вартість проїзду, якщо перевізники виконають певні умови, — каже заступник міського голови Олександр Поляруш, 52 роки. — Оновлять автобусний парк, машини будуть чисті і зручні для людей з обмеженими можливостями, водії — у формі, встановлять джіпіес-навігатори і світлові табло. Кому нова ціна видасться зависокою, доведеться не їздити.
Коментарі