пʼятниця, 20 червня 2025 12:44

"Вершники апокаліпсису телекому": як через демпінг загострився конфлікт між мобільними операторами та інтернет-провайдерами

Та на чий бік цього разу став телеком-регулятор

Автор: mind.ua
 

У телеком-індустрії – черговий "шторм". На цей раз інтернет-провайдери звинувачують мобільних операторів у недоброчесній конкуренції та ухилянні від сплати податків.

Останні свою роль заперечують, втім одночасно виступають проти законопроєкту, в якому є "механізм" приборкування цієї "недоброчесної конкуренції".

Mind зібрав позиції сторін конфлікту, перевірив "покази" і пояснює, у чому проблема та чи у змозі її розв'язати запропоновані зміни законодавства.

Раніше ми розповідали про "ручне" переведення невеликих інтернет-провайдерів на загальну систему оподаткування. Учасники ринку виграли в судах у податкової вже близько 150 справ. Також Mind писав про конфлікт між індустрією та регулятором.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна посіла перше місце у рейтингу стабільності інтернету

Про яку саме недоброчесну конкуренцію йдеться

Інтернет-провайдери вважають, що деякі мобільні оператори демпінгують за допомогою перехресного субсидування (кроссубсидування): тобто надають послуги фіксованого інтернету за цінами нижче за собівартість або взагалі безоплатно, а збитки субсидують із доходів від мобільного зв'язку.

Такий "маркетинг" заборонений чинним законодавством. У законі "Про електронні комунікації" йдеться, що "принципом ціноутворення є уникнення перехресного субсидування одних електронних комунікаційних послуг за рахунок інших".

І заборонений він не випадково. Використання кроссубсидування може призвести до ухиляння від сплати податків.

"Яку б систему оподаткування не використала компанія, якщо послуга коштує 0 грн – податків буде також 0 грн. Проте витратна частина в послугах, звісно, є. Але ці кошти ховаються у витратах на мобільний зв'язок, що фіктивно завищує витрати саме на мобільний зв'язок. У підсумку держава втрачає податки, які необхідні для ведення оборони проти ворога", – пояснює співвласник інтернет-провайдера "Павутина", член комітету Інтернет Асоціації України (ІнАУ) з питань захисту економічної конкуренції Олександр Арутюнян.

Голова правління ІнАУ Олександр Савчук уточнює, якщо використовується кроссубсидування, то компанія:

• не платить податок на прибуток із послуги, яку продає нижче собівартості;

• зменшує обсяг сплати податку на прибуток з інших послуг, за рахунок яких субсидується перша послуга, – через збільшення витрат.

У чому ще проблема

Вона комплексна та складається з різних "пазлів", накопичення яких може призвести до стагнації всієї індустрії та серйозних проблем в абонентів, вважають опитані Mind інтернет-провайдери.

Найактуальніша загроза в умовах війни – зменшення автономності мереж.

Чи справді нас чекає падіння якості інтернету, зростання тарифів і стагнація ринку — дізнайтеся всі деталі, позиції сторін та можливі наслідки за посиланням: mind.ua

Wi-Fi сьогодні є найпопулярнішим способом підключення до інтернету. Це стало можливим завдяки хорошим характеристикам цього протоколу, простоті підключення та наявності широкого асортименту недорогого обладнання.

Однак сучасні Wi-Fi мережі можуть бути досить примхливими в плані якості сигналу. Зокрема, в будинку існують певні місця, куди категорично не можна ставити маршрутизатор, щоб не зіпсувати інтернет з'єднання. Gazeta.ua зібрала загальні рекомендації щодо встановлення Wi-Fi роутера, які допоможуть отримати найкращий сигнал.

Зараз ви читаєте новину «"Вершники апокаліпсису телекому": як через демпінг загострився конфлікт між мобільними операторами та інтернет-провайдерами». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути