До 10 вересня Центральна виборча комісія повинна була надіслати всім виборцям персональні конверти. У них — дані про включення до Державного реєстру виборців. Більшість жителів області таких конвертів не отримали. Ті, хто отримав, зауважують чимало помилок у даних реєстру.
— Нас восьмеро в родині, — розповідає архітектор 29-річна Світлана Денисенко з Полтави. — Листи виборців надійшли п"ятьом. Лише в двох дані правильні.
Показує лист чоловіка.
— Вова народився на Луганщині, а його в Хабаровський край прописали. Мама також не в Полтаві народжена.
Жінка каже, звертатися для виправлення даних не планують.
— Більше 30 років у Полтаві живемо та голосуємо, — обурюється. — Чи вже за цей час не можна правильні списки скласти? Ніхто не має часу йти робити виправлення. Усі на роботі. Заради цього відпрошуватися навряд чи будемо.
Журналіст 27-річний Олександр має реєстрацію не в Полтаві. Проте живе в місті останні 10 років, працює.
— Останні кілька виборів пропустив, — каже. — Нема бажання витрачати на поїздку 100 і більше гривень, щоб поставити галочку в бюлетені. Цього разу на інтернет-сайті Держреєстру виборців прочитав про можливість змінити адресу виборця. На роботі взяв довідку, що дійсно працюю в Полтаві. Зробив копію паспорта. Усе це у вівторок відніс у відділ ведення Держреєстру виборців за місцем фактичного проживання. Довідку з роботи спочатку не хотіли брати — сказали, вона не потрібна. Але я переконав її взяти. Щоб кілька разів не бігати, раптом що. Передзвонити треба за тиждень. За цей час мають вирішити, чи змінять мою виборчу адресу.
У день виборів зміни до списків вносити не будуть
Сама прописана не в Полтаві, а в Рівненській області. Телефоную у відділ ведення Держреєстру виборців Октябрського району Полтави, бо там живу.
— Треба підстава вагома для зміни адреси, — каже працівник відділу телефоном. — Наприклад, довідка з роботи. Попереджає, що рішення по зміні виборчої адреси прийматиметься тривалий час. Тому із заявою слід звернутися не пізніше кінця жовтня.
У відділі іншого району кажуть, якщо я не приписана в Полтаві, то і голосувати за будь-яких обставин тут не маю права.
— Голосувати виборець може там, де він виявить бажання, — пояснює начальник відділу адміністрування Держреєстру виборців Полтавської області Юрій Сиверин, 27 років. — Ніяких підстав і довідок для цього не потрібно, лише заява.
Пояснює, затримка з отриманням листів виборців виникла, бо на поштові відділення вони надійшли лише 11 вересня. Це сталася через обробку великої кількості даних Центральної виборчої комісії.
Листи не вкладали в конверти, аби зменшити їх вартість і час на розсилку. Аркуші згорнули так, аби було видно тільки адресу виборця. А персональні дані — ні.
— При формуванні цьогорічного реєстру бралися за основу списки виборців станом на лютий 2006 року, — каже Юрій Сиверин. — Тому можуть траплятися помилки. Якщо виявили неточності, треба звертатися у ваш відділ ведення реєстру виборців.
У день виборів зміни до списків виборців вносити не будуть. Дільничні комісії отримають списки в два етапи. Уперше — за 45 днів до виборів. Тоді можна буде звернутися та перевірити свої дані. Виправлені списки надійдуть за три дні до голосування.
— Реєстр виборців формувався станом на 31 травня цього року, — наголошує Юрій Сиверин. — Якщо ваші дані змінилися, ви також отримаєте лист виборця, але із запізненням, після періодичного оновлення реєстру.
Коментарі