У Білий дім запросили лідерів африканських країн щоб "запропонувати угоду". Суто комерційний інтерес до африканських гостей - ширма, за якою потужна політична і безпекова мотивація, яка напряму стосується України.
"Ми переходимо від допомоги до торгівлі", - заявив президент США Дональд Трамп лідерам Мавританії, Гвінеї-Бісау, Ліберії, Сенегала та Габону під час обіду у Білому домі. Президент Ліберії Джозеф Боакаї зважився на зустрічну пропозицію - співпрацювати у безпековій сфері. Це могла бути головна причина спільної трапези.
До Білого дому запросили лідерів тих країн, котрі точно не перечитимуть Трампу. Не йшлося про потужних континентальних гравців: Південно-Африканську республіку, Нігерію, Єгипет чи Ефіопію.

"Африканська п'ятірка" запршених на обід до Трампа не є у БРІКС. На тлі ліквідації USAID (більшість програм допомоги країнам Чорного континенту реалізовувалися через неї) держави-реципієнти опинилися у підвішеному стані.
Президент США активізує протидію російсько-китайському впливу на Африканському континенті
Самим фактом обіду з обраними лідерами африканських держав президент США активізує протидію російсько-китайському впливу на Африканському континенті.
На обіді Трамп "продавав" мирну угоду між Руандою і Демократичною Республікою Конго як визначне своє досягнення.
Комерційна дипломатія
Це стало його першим успіхом "комерційної дипломатії", бо угода передбачає активнішу взаємодію двох країн з американськими інвесторами.
Угода гарантуватиме мир між Руандою і Конго. Для нас цікаво, що механізм схожий на той, котрий мав би бути покладений у мирну угоду між Україною та РФ, на чому наполягав Трамп. Однак у нас цей сценарій зірвався.
Габон має берегову лінію понад 700 км, де можна розмістити військово-морську базу США
Дональд Трамп може розглядати території п'яти країн Африки як стратегічний безпековий плацдарм на континенті, припустив лідер неурядової організації в Габоні Нікаїс Мулумба. Мовляв, Габон має берегову лінію понад 700 км, де можна розмістити військово-морську базу США.
Недарма Трамп закликав африканських гостей більше вкладати коштів в оборону, закуповуючи американську зброю, ефективність котрої доведена в Ірані. "У вас забагато гніву", - пояснив він.
Обриси політичної угоди більш ніж чіткі: африканські країни дають доступ до покладів і надр - США гарантують безпеку. Але досі Трампу не вдалося добитися реального результату.
Україна муляє
Президент Мавританії Мохамед Ульд Газуані похвалив Трампа за його мирні ініціативи між Індією та Пакистаном. Однак ці успіхи не переконують африканських лідерів через невдачу Трампа в Україні.
Президент Гвінеї-Бісау Умаро Сісоко Ембало пояснив: "Ми стежимо за вашими діями і за війною в Україні". Його колега з Сенегала Макі Салл нагадав, що він першим з лідерів африканських країн зустрічався з Путіним, а потім "провів 12 годин у поїзді" заради розмови із Зеленським.
"Та нині ваша (Трампова. – Gazeta.ua) вага величезна і ми з вами", - запевнив Салл.
НАТО по-африканськи
Президент США повідомив про наміри сприяти миру в Лівії, у Судані "та в інших місцях" Чорного континенту та закликав витрачати більше коштів на оборону. Тож усе це схоже на спробу сформувати "африканське НАТО" на противагу БРІКС, Росії та Китаю.
Гарантії миру Трамп сприймає своєрідно, зазначають у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні. Наприклад, за перші ж 10 днів свого перебування у владі він удвічі збільшив кількість БпЛА у Сомалі порівняно з останнім роком президентства Джо Байдена.
Як і багато інших ініціатив чинного президента США, пропозиції африканцям можуть бути взагалі не реалізовані або проявитися в іншій формі, звертає увагу директор Африканської програми Chatham House доктор Алекс Вайнс.
Український інтерес
Для України важливо розуміти: будь-яке посилення присутності США в Африці автоматично послаблює вплив Росії та Китаю в регіоні. Зокрема, зменшення фінансових потоків до РФ з Африки послаблює її ресурсні можливості у війні проти України, розповів Gazeta.ua експерт аналітичного центру "Обʼєднана Україна" Богдан Попов. За його словами, обмеження китайського контролю за рідкісноземельними металами через конкуренцію США є позитивним для української оборонної та високотехнологічної промисловості, яка залежить від світових ринків цих критичних ресурсів.
"Тому навіть якщо зустріч Трампа з африканськими лідерами не мала прямого антиросійського пафосу, вона створює корисний для України геополітичний ефект - поступове витіснення Кремля з африканського континенту", - наголосив Богдан Попов.
Експерт звернув увагу на різницю у підходах: якщо Москва використовує слабкість через інструменти "псевдо-безпекової" допомоги (приватні військові кампанії на кшталт Вагнера, бартерні угоди з диктаторами та антизахідна риторика), то Трамп діє у стилі "пряма угода".
"Але кожна така угода в підсумку вибиває із Росії економічні та політичні плацдарми. Те саме стосується Китаю, який останні два десятиліття домінував на континенті через інвестиції у великі інфраструктурні проєкти", - наголосив він.
Коментарі