Після заколоту в Росії приватної військової компанії "Вагнер" на чолі з Євгеном Пригожиним Атлантична рада розглядає чотири сценарії майбутнього РФ.
Хоча безпосередня загроза перевороту для російського диктатора Володимира Путіна може розвіятися, у перспективі ці події неминуче відіб'ються на розвиткові Російської Федерації, йдеться у статті американського аналітичного центру Atlantic Council.
"Відповідно до першого сценарію, Росією продовжить правити ослаблений Путін. Водночас фасад порядку і стабільності, який він побудував за 20 років свого правління, буде зруйновано. Нейтралізація Пригожина відлякає потенційних опонентів від наслідування його прикладу, але Путін змушений буде приділяти більше уваги стримуванню різних олігархічних груп", – зазначають аналітики.
Внутрішні процеси в Росії залежатимуть від воєнних дій в Україні. Путін зосереджує сили на стримуванні українського контрнаступу. Проте ЗСУ можуть досягти важливих успіхів. У такому разі Путін стане дедалі залежнішим від Китаю, що закріпить статус РФ як молодшого партнера КНР.
Другий сценарій – становлення нового режиму. Влітку 1991 року кремлівські прихильники жорсткої лінії зробили спробу державного перевороту проти Михайла Горбачова. Путч провалився, але Горбачов був ослаблений і пішов від влади до кінця року. У цьому сценарії Путіна спіткає схожа доля. Його політична позиція непоправна і швидко погіршується. Внутрішні конкуренти шикуються, консолідуючи сили та чекаючи слушної нагоди для удару.
Зіткнувшись із внутрішніми загрозами, Путін відволікається від воєнних дій в Україні і навіть змушений перерозподілити сили безпеки, щоб мати справу зі своїми конкурентами. Водночас набирає обертів контрнаступ. ЗСУ проривають слабкі місця в російських лініях, відвойовуючи значну частину території та розриваючи сухопутний міст до Криму. Моральний дух серед російських військ падає. Незадоволені солдати повертаються в Росію, розгнівані на політичне керівництво країни за те, що воно відправило їх вести криваву війну, яка закінчилася невдачею.
У цей момент супротивники Путіна завдають удару. Можливо, Пригожин здійснить черговий похід на Москву. Інші націоналістичні сили також можуть скористатися незадоволеними військами РФ для створення власних мініатюрних армій поза сферою компетенції держави. Політичні та військові еліти можуть убити диктатора чи змусити його піти у відставку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лідер Китаю особисто застеріг Путіна від використання в Україні ядерної зброї
Третій сценарній – громадянська війна. Як і в попередньому сценарії, настане тимчасова пауза напруженості, а потім перехід у громадянську війну. Противники Путіна підбадьорюються його очевидною слабкістю. Та посилюється погіршенням ситуації на полі бою в Україні. Однак у цьому випадку жоден конкурент не є достатньо сильним, щоб зміцнити владу.
Росія розпадається на конкуруючі силові блоки. Це може означати, що Путін збереже владу та лояльних прихильників у деяких частинах Росії, навіть якщо Пригожин і націоналістичні лідери створюють квазіфеоди в інших місцях. Ще більше ускладнить цей сценарій зростання сепаратистських рухів, які ще більше розділять РФ. Що стосується війни в Україні, то і цьому разі буде перекреслено всі попередні здобутки росіян. Цей сценарій особливо поганий для Китаю, оскільки його головний стратегічний партнер зазнає дезорганізації.
Відповідно до четвертого сценарію, моментом скористаються реформатори. Як і в попередніх двох сценаріях, тимчасове послаблення напруженості після заколоту ПВК "Вагнер" змінюється новими викликами правлінню Путіна.
Демократично налаштована опозиція отримає достатню народну підтримку, а мітинги й протести по всій Росії посприяють змінам після виборів у РФ у 2024 році. Під сильним тиском кремлівські еліти висловлюють симпатію реформаторам, і Путін зрештою піде у відставку. На позачергових виборах переможе лідер-реформатор.
Китай вважатиме такий сценарій катастрофічним.
"Путін виявився напрочуд стійким лідером і водночас іще ніколи не виглядав слабшим, ніж зараз. Тож зовнішній тиск, спричинений успіхами України на полі бою, може сприяти його падінню. Для Сполучених Штатів Америки і НАТО цей сценарій збільшує ймовірність того, що Росія стане більш відповідальним членом міжнародної системи та зменшить військову напругу між Альянсом і Москвою", – сказано в повідомленні.
Однак зміни не відбудуться раптово. Реформаторській Росії доведеться боротися з глибоко вкоріненою корупцією та економічними проблемами.
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко вчора заявив, що бойовики групи "Вагнер" не перебувають у Білорусі. Це свідчить, що власник ПВК Євген Пригожин, не виконує угоду, якої Лукашенко домігся завдяки посередництва між ним і російським диктатором Володимиром Путіним після збройного заколоту "вагнерівців" 24 червня. Пригожин, імовірно, досі перебуває у Росії, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) за 6 липня.
Коментарі