
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте прагне зробити червневий саміт Альянсу в Гаазі коротким і безконфліктним - особливо на тлі напруги через питання підтримки України.
Про це повідомляє The New York Times з посиланням на дипломатичні джерела в ЄС.
Зокрема, побоювання викликає можлива участь президента США Дональда Трампа, який має розбіжності з європейськими союзниками щодо подальшої допомоги Україні. Також джерела видання зазначають, що через напруженість у відносинах між Трампом і Володимиром Зеленським участь українського лідера в ключових заходах саміту залишається під питанням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Участь Зеленського в саміті НАТО під питанням: Нідерланди шукають формат
Наразі невідомо, чи буде Зеленський запрошений на офіційну вечерю відкриття. Основна зустріч лідерів, як очікується, триватиме лише кілька годин і буде присвячена новим оборонним зобов'язанням. Засідання Ради Україна - НАТО цього року може й не відбутися, натомість Зеленському можуть запропонувати участь у паралельному форумі оборонної промисловості.
Видання також зазначає, що на тлі ослаблення глобального лідерства США та змін у військовій присутності в Європі, союзники все більше занепокоєні непередбачуваністю Вашингтона. Білий дім вже попередив партнерів по НАТО про можливі перестановки серед 84 тис. американських військових у Європі.
На думку аналітиків, така невизначеність ускладнює планування в Альянсі. Старший дослідник Атлантичної ради Торрі Тауссіг вважає, що НАТО буде важко формулювати нові цілі без чіткого розуміння позиції США та потреб України. А військовий експерт Майкл Кофман наголошує: для європейських країн утримання балансу між зміцненням власної оборони та довгостроковою підтримкою України стане непростим завданням.
Раніше ЗМІ писали, що Вашингтон не підтримує ідею запрошення президента України Володимира Зеленського на червневий саміт НАТО в Гаазі.
Зазначається, що питання присутності українського лідера стало предметом кулуарних обговорень під час зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, яка відбулася цього тижня в Туреччині.
Коментарі
1