Калейдоскопічні ротації у вищих владних колах низки країн свідчать про глобальний тренд. Gazeta.ua робить огляд головних політичних подій у світі.
Росія підтвердила надання притулку експрезиденту Сирії Башару Асаду. Після повідомлень про те, що його літак нібито зник з радарів, його долю уже порівнювали з долею загиблого у трощі гелікоптера президента Ірану Ібрагіма Раїсі. Рішення про прихисток сирійському диктатору ухвалив особисто Путін.
Тим часом у Сирії опозиція взяла під свій контроль столицю - Дамаск. Лідер повстанців Ахмед Аль-Шараза зустрівся з прем'єром Сирії Мохаммедом Джалалі і віце президентом Фейсалом Междадом. Вони домовилися сформувати перехідний уряд. За останніми даними, його очолить колишній прем'єр Ріяд Хіджаб.
Падіння злочинного режиму є історичним моментом для сирійського народу, заявила головна європейська дипломатка Кая Каллас. Генсек ООН Антоніу Гутерріш наголосив: майбутнє Сирії обирати лише самим сирійцям. Голова МЗС Туреччини Хакан Фідан оголосив про готовність підтримати нову владу Сирії. У США спростували чутки про спроби Асада зв'язатися з Білим домом і наголосили, - схвильовані хіба що сховищами хімічної зброї.
Південна Корея. По суботах буде чим зайнятися
Хоча парламент Південної Кореї у суботу, 7 грудня, "провалив" рішення про імпічмент президенту Юн Сок Йолю, сюжет із держзрадою глави держави триває. Голосів за його імпічмент не вистачило, бо пропрезидентська партія "Народна сила" не підтримала відповідний проєкт, хоча напередодні її лідер заявляв про готовність висловитися "за".
Це не зупинило опозицію - її лідер пообіцяв вносити нові проєкти про імпічмент кожної суботи, а 12 рудня (у найближчий четвер) поставить на голосування питання про розслідування незаконного захоплення влади. Також по країні готуються протестувати профспілки з вимогою відставки Юн Сок Йоля. Сам чинний президент перед голосуванням у парламенті за імпічмент публічно вибачився за спробу запровадити військовий стан і висловив готовність понести відповідальність а свої дії. Міністерство юстиції країни заборонило йому покидати межі Південної Кореї на час розслідування можливої держзради.
Є висока вірогідність дострокової відставки Юн Сок Йоля. Принаймні, за неофіційними джерелами, до цього його схиляють і лідери правлячої партії.
Румунія. Маніпулятори Tik-Tok
Після скасування Конституційним судом першого туру президентських виборів у Румунії тепер шукають маніпуляторів. У Богдана Пєщира, відомого як "правитель Tik-Toky", у ході обшуків вилучили $7 млн.
Пєщир є одним із найбільших донорів умовно незалежного кандидата Коліна Георгеску, котрий переміг у першому турі президентських виборів 24 листопада, результати якого скасували. Румунська розвідка переконана - саме через цей додаток Росія здійснювала вплив на перебіг перегонів.
Натомість проросійські політичні сили не збираються чекати, склавши руки. Як повідомив патріархат Румунії, ті збираються їздити по єпархіях, щоб підбурювати вірян до протестів. Патріархат закликає священників і вірян не брати в цьому участі. А на кордоні спецслужби Румунії вже затримали групу озброєних чоловіків, діяльність яких пов'язують із Георгеску та підозрюють у підготовці провокацій.
Натомість лідер румунських соціалістів Джордже Сіміон, котрого вважали одним із фаворитів перегонів, закликав опозицію консолідуватися. Це відбувається перед початком переговорів по формуванню нової коаліції у парламенті за результатами парламентських виборів.
Гана, Буркіна-Фасо, Гаїті. Росія формує "чорний кулак"
У Буркіна-Фасо лідер військової хунти і президент перехідного періоду Ібрагім Траоре призначив міністра зв'язку Римтальу Жана Еммануеля Уедраого новим прем'єром. Попередника - Аполлінера Жоахіма К'єлема де Тамбелу - було усунено з посади без пояснення причин. Тембелу був незмінним прем'єром при президенті Траоре.
На Гаїті, щоправда, обійшлося без високої політики, але банда Сіте-Солей є вагомою силою щоб з нею не рахуватися. У понеділок, 9 грудня, стало відомо про різанину у нетрях, у ході якої бандити з Сіте-Солей вбили щонайменше 110 осіб. Лідер банди Мона Фелікс запідозрив, що його дитину вбили за допомогою чаклунства. Трагедія розігралася з подачі жерця вуду, який звинуватив у хворобі дитини осіб старших за 60 років. Бандит дав наказ своїм поплічникам вбивати усіх людей цього віку. Різанина привернула увагу Верховного комісара ООН. Кількість загиблих на Гаїті через дії банди цього року уже сягнула до 5 тисяч осіб.
У Тонге пішов у відставку прем'єр Сіаосі Совалені. А у Гані на президентських виборах переміг експрезидент і лідер лівого "Національного демократичного конгресу" Джон Драмані Махама. Його головним конкурентом був чинний віце-президент і кандидат від правлячої консервативної "Нової патріотичної партії" Махамуд Бавумія. Махаму називають "африканським Трампом" за його вдалу спробу повернутися у президентське крісло.
Вітер змін і перші наслідки
Вибори і політичні рокіровки у країнах Африки цими вихідними цікаві тим, що напряму стосуються Росії. Якщо брати королівство Тонга, то якраз 7-8 грудня РФ включила його до переліку країн, чиї громадяни можуть без віз відвідувати РФ. Це дружній дипломатичний жест, більш характерний для китайської зовнішньої політики.
Буркіна-Фасо і Гана разом з Малі й Нігером створили конфедерацію держав Сахеля. Нова структура має акцент на стабільних відносинах з Росією. Переможець президентських виборів у Гані - Махама - навчався у Росії, володіє російською мовою, має зв'язки в РФ і може відкрити ширші можливості для російського бізнесу в Гані. З огляду на те, що відбувається у Малі, Махама може розраховувати на підтримку Кремля. Якщо Бавумія орієнтувався на політичну підтримку американських демократів, Махама може вийти і на республіканців через тих же росіян. Особливості передвиборчої кампанії недвозначно свідчать про політичні симпатії Махами. У Москві, до слова, сподіваються на зміну зовнішньої політики Гани щодо України. Нагадаємо, Гана - одна з небагатьох держав Африки, котра взяла участь у Саміті миру (Швейцарія, 2024 рік).
Цікаві політичні процеси у Південній Кореї спрямовані насамперед на обмеження влади Юн Сок Йоля, котрий контролює збройні сили. Румунія страхується від російських упливів а Грузія, чия президентка цими вихідними зустрілася в Парижі з Володимиром Зеленським, має все більшу ізоляцію. У понеділок 9 грудня, про припинення взаємодії з урядом Грузії оголосила Велика Британія.
З огляду на це та на останні події у Сирії, Росія планує нову геополітичну гру - вже під Дональда Трампа. Ця гра відбуватиметься відразу на кількох континентах і у кількох регіонах. Влади країн готуються до можливого розгортання подій як можуть, а сам обраний президент США недвозначно натякає на Третю світову війну. Ця передгрозова атмосфера не сприяє очікуванням швидкого перемир'я. З іншого боку, помітно припинилися публічні дискусії про нову архітектоніку європейсько чи світової безпеки.
Коментарі