Прем'єр Словаччини докладає зусиль задля політичного виживання після того, як розпався його тандем з Віктором Орбаном.
23 січня Роберт Фіцо скликав екстрене засідання ради безпеки Словаччини нібито через загрозу державного перевороту. "Існують плани повалення законної словацької влади через вуличні протести і захоплення адмінбудівель. Можу підтвердити, що у Словаччині є група експертів, яка брала участь у подіях у Грузії та у Майдані в Україні, вона фінансується з різних джерел", - повідомив Фіцо на пресконференції 22 січня.
Посилався на дані розвідки (Словацької інформаційної служби - SIS), зацікавленою стороною перевороту назвав опозицію, керовану з "єдиного центру". До слова, грузинський прем'єр Іраклій Кобахідзе висловив солідарність з Робертом Фіцо.
Таємне засідання
Перед цією резонансною заявою парламент намагався висловити Фіцо вотум недовіри. Партії "Прогресивна Словаччина", "Свобода і солідарність", "Християнсько-демократичний рух" звинуватили прем'єра у зміні зовнішньополітичного курсу країни та у зв'язках з Путіним.
Депутати домоглися призначення засідання і винесення на голосування вотуму недовіри Фіцо. Засідання буде закритим. Голосування має відбутися протягом семи діб.
Компромісна рада
Таким чином, Роберт Фіцо виграв час і намагається діяти на випередження. Засідання Ради безпеки 23 січня завершилося умовним компромісом. Президент Петер Пеллегріні не побачив підстав для введення надзвичайного стану, однак визнав, що у Словаччині "діють організовані групи, котрі прагнуть ескалації напруги". Прем'єру вдалося консолідувати навколо себе правлячу партію та уряд, котрі визнали серйозність ситуації і погодилися на запобіжні заходи. Які саме - доручено розробити уряду. Тобто, самому Фіцо. Обтічність формулювань дозволяє прем'єру тримати інтригу.
Опозиційні депутати занепокоєні: вимагають відставки керівника SIS і розслідування можливих зловживань владою при підготовці секретної доповіді про держпереворот.
Секретна несекретність
Оскільки будь-яка провокація на опозиційних мітингах може стати підставою для "закручування гайок" опозиційним політикам, як то було, наприклад, у Грузії, перспективним залишається напрямок SIS. У лютому 2024 року керівником служби став Павол Гашпар, син Тібора Гашпара, депутата партії Фіцо. Тоді лідер опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" Міхал Шимечка звернув увагу, що від цього призначення SIS стає інструментом у руках Роберта Фіцо. Вірогідно, Служба надала Фіцо відомості про візит делегації словацької опозиції до Києва, котрий викликав лють прем'єра.
Є питання в опозиції й до доказів від SIS. Спецслужба в офіційній заяві підтвердила серйозність отриманої інформації, на котру посилається прем'єр. Йдеться про звернення неурядової організації "Not In Our Town" з міста Банска-Бистриця із закликами проводити мирні протести. Заявлені цілі: зберегти євроатлантичний курс, підтримати Україну і не допустити зближення з Росією. Координаторка групи Мартіна Стрменова розповіла ВВС, що у тексті звернення закликів до повалення влади у тексті немає.
Словацька опозиція занепокоєна тим, що може стати об'єктом провокацій. Тому після гучної заяви Фіцо партія "Свобода і солідарність" звернулася до Генпрокуратури з вимогою розслідувати діяльність шпигунського угруповання, котре діє в інтересах уряду, стежить за активістами, готує дискредитацію протестувальників.
"Не важко влаштувати провокацію на мирній демонстрації, щоб під приводом захисту держави почати затримувати людей за якимось списком", - припустив депутат від "Християнсько-демократичного руху" Франтішек Міклошко.
Зберегти демократію
Політик натякав на південнокорейський сценарій, де президент Юн Сок Йоль спробував запровадити воєнний стан. Наразі зрозуміло, що Роберт Фіцо поки не має достатньо політичної сили для рішучих дій. Словацька опозиція вважає це шансом переломити ситуацію на свою користь. Мітинги триватимуть, наступний критичний для цього день - 24 січня.
"Мета ненасильницьких протестів - зберегти демократичний характер Словаччини", - пояснив член партії "Свобода і солідарність" Ондржей Достал.
Послав до біса
Тим часом, у Словаччині справа дійшла до психіатрів: понад сто експертів звернулися з відкритим листом до Роберта Фіцо з вимогою відставки.
"Ваша політична поведінка характеризується як дедалі авторитарніша, маніпулювання фактами, брехнею, наклепом, атаками на політичних опонентів, журналістів і пересічних громадян, які висловлюють незгоду з вашою політикою", - наголосили вони.
На подив, Фіцо відповів - звинуватив усіх підписантів у зловживанні професією з політичною метою на користь опозиції. Саму ж опозицію прем'єр послав до біса.
Вибухівка на кораблі
Лідер партії "Прогресивна Словаччина" Міхал Сімецька занепокоєний, чи не призведуть заяви і дії Роберта Фіцо до виходу країни з ЄС, адже той закликав готуватися до всіх можливих криз, із розпадом Євросоюзу включно.
В Україні такий сценарій оцінюють як малоймовірний.
"Роберт Фіцо не зміг "порішати" питання газу, тому його політичне майбутнє непевне", - акцентував президент Аналітичного центру "Політика" Олег Лісний.
"Нервовість його поведінки свідчить, що потрібно дати на гора результат, а не виходить. Але такі дії є "розхитуванням човна" ЄС і поки що не бачу готовності жорстко реагувати. А Фіцо й Орбан є вибухівкою на кораблі. Є й інші країни, котрі поки що не мають приводу", - занепокоєний він.
Тандем далі не поїде
Відсутність реакції Брюсселя дивує, проте керівні органи ЄС готові діяти. Тим часом у Словаччині суспільна підтримка протестів свідчить, що у країні є демократичні інститути. "Люди проти політики Фіцо і не вірять у його риторику, котра стає дедалі більш проросійською", - звернув увагу завідувач кафедри міжнародних відносин Василь Яблонський.
Ключовою для Фіцо й опозиції є питання України: прем'єр категорично проти відправки словацьких вояків і допомоги нашій країні, а також блокує вступ до НАТО. Але російську підтримку він, схоже, втратив. Хоча з газом Словаччині готова допомогти Туреччина, політично чинний прем'єр втратив навіть свого політичного напарника Віктора Орбана. Угорський колега від початку січня намагається не робити різких заяв і рухів. Варто зауважити, що і в Орбана в країні теж наростає політична криза. Траєкторія цих політиків наочно демонструє перспективи тих, хто підігрує або співпрацює з Путіним.
Коментарі