Росія вперше показала "силовий трикутник", а США остаточно закріпили акцент на досягненні миру. З перших привітань лідерів країн світу можна зробити попередні висновки для України.
31 грудня кремлівський диктатор одним із перших розпочав марафон новорічних привітань і звернень. Він привітав лідерів 23 країн і обійшов своєю увагою чинного і обраного президентів США, лідерів "недружніх" до Росії країн.
Натомість у Європі зробив виняток для президента Сербії Олександра Вучича, угорського прем'єра Віктора Орбана, президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана і Папи Римського Франциска. З переліку випав словацький прем'єр Роберт Фіцо, але речник Путіна Дмитро Пєсков окремо повідомив - привітання той отримав. Привітали з Кремля президента Азербайджану Ільхама Алієва і прем'єра Вірменії Нікола Пашиняна.
Але увагу в останній день 2024 року привернуло передноворічне спілкування Путіна з лідерами Китаю і КНДР.
Спільна держава для двох країн
Диктатор з Північної Кореї Кім Чен Ин написав у Кремль вітального листа, де назвав Путіна "найдорожчим другом" й особливо побажав, щоб 2025 рік став періодом, "коли російська армія і народ переможуть неонацизм і здобудуть велику перемогу".
Вітав він від "усього особового складу Збройних сил КНДР", а росіян називав братами, виказав готовність розробляти і просувати нові проєкти "для досягнення цілей побудови потужної держави у двох країнах", спираючись на "теплу і дружню довіру".
На одному аркуші
Лідер Китаю Сі Цзіньпін вирішив викласти своє бачення 2025 року у спільній заяві з Володимиром Путіним, щоб підкреслити їхню єдність.
Очікувано, що Сі наголосив на зростанні співробітництва двох країн у різних сферах і на стратегічному співробітництві, акцентував на союзництві "без конфронтації", без націлювання "на третю сторону".
Путін відзначив лише прогрес у партнерстві. Як і Кім, Сі наголосив на політичній довірі і стратегічної координації між двома країнами. Однак кремлівський диктатор набагато обережніший у висловах, - пише лише про зміцнення партнерства у наступному році. Звісно, обидва політики запевнили - сприятимуть зміцненню співробітництва на платформах ООН, "Група двадцяти", ШОС, БРІКС у відповідь на тиск Заходу.
Для внутрішнього вжитку
Після цього Путін звернувся до громадян РФ. Він наголосив на єдності, пообіцяв покращення й акцентував на "бійцях СВО", для яких він наголосив на спадковості поколінь. Мовляв, вони є дітьми, онуками і правнуками покоління, котре здолало нацизм. Сказав, що наступний рік присвячений саме їм
Важливо, що для російської аудиторії не було жодних згадок ані про зовнішні політичні партнерства Росії, ані про Україну прямим текстом. Натомість особливо підкреслював надію, добрі сподівання, родинність, традицію. Згадки про "СВО" були невиразними.
"Як ніхто інший"
Натомість Україні приділив увагу канцлер Німеччини Олаф Шольц. Напередодні Нового року він заявив: Берлін продовжить підтримувати нашу країну, "як ніхто інший у Європі", щоб не допустити ескалації конфлікту, зазначив, що багато громадян Європи дивляться на війну Росії в Україні зі зростаючою тривогою. Цікаво, що Путін привітав з Новим роком не Олафа Шольца, а ексканцлера Німеччини Герхарда Шредера. Той із 2022 року відстоював Путіна і спілкувався з ним.
Натомість Шольц непрямо розкритикував Ілона Маска за підтримку ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини".
Припинення війни в Україні буде пріоритетом для Туреччини у наступному році, зазначив у новорічному зверненні президент Реджеп Таїп Ердоган. Про мир для України він сказав як про "справедливий"
Сухий підсумок
Звернення і привітання тих західних лідерів, які згадають про Україну, з великою долею вірогідності, міститимуть побажання миру і запевнення у подальшій підтримці. З одного боку це означає, що основні обставини і процеси, котрі були визначальними для геополітики, перейдуть із 2024 у 2025 рік. Відповідно, позиції країн, котрі й раніше допомагали Україні, залишаться незмінними. Навряд чи колективний Захід озвучить сенсації - ексклюзивне право на епатаж, схоже, зафіксували Ілон Маск і Дональд Трамп. Останній стає глобальним джокером наступного року, від якого очікують змін, зокрема, у війні Росії проти України.
Очікує і РФ. Путін недвозначно демонструє військово-політичний "трикутник" Росія-КНР-КНДР. Якби й не було привітань, відносно молодий північнокорейський диктатор Кім Чен Ин постійно підкреслює дружні стосунки з Путіним, бо йому конче необхідна підтримка Росії проти Південної Кореї, за якою можуть стояти США і Японія. Натомість китайський лідер намагається бодай формально зберегти нейтралітет, але його наміри йти поруч із Росією і нести цю позицію видаються щонайменше дивним.
Коментарі