четвер, 03 квітня 2025 22:21

Політична арифметика від Трампа – мита, які зроблять Америку великою?

Політична арифметика від Трампа – мита, які зроблять Америку великою?
Фото: eastnews.ua

Щойно Трамп оголосив митні тарифи, як помітно впали азійські та європейські фондові ринки, а золото зросло у ціні до історичного максимуму.

Нагадаємо, президент США запровадив надзвичайний стан в економіці та обклав митами майже весь світ, навіть безлюдні острови. Він мотивував своє рішення захистом інтересів "американських фермерів і робітників": інші країни перенесуть виробництво у Сполучені Штати, щоб не платити мита. Вашингтон матиме податки і прибутки, американці - роботу і високу зарплату.

"Це один із найкращих днів в американській історії, - натхненно пояснював Дональд Трамп. - Це проголошення американської економічної незалежності. Нашу країну обдирали пів століття. Більше це не повториться".

Вирівнювання дисбалансів

Глава Білого дому показав таблицю з митами на американські товари у різних країнах. Зокрема, у В'єтнамі таке мито складає 90%, у Камбоджі - 97%, Бангладеш - 74%, ЄС - 39%, у Китаї - 67%. А у США на в'єтнамські товари мито - 64%, на європейські - 20%, на китайські 43%, на продукцію з Бангладеш 37%, з Камбоджі - 49%.

"Нас обдирали як вороги, так і друзі, - не стримував емоцій Дональд Трамп. - Це призвело до рекордного торгового дефіциту у 1,2 трильйони доларів США".

Нові мита на імпорт із 60 країн світу чинний господар Білого дому пояснив вирівнюванням дисбалансів. Але є підстави сумніватися, що мова йде лише про економіку.

Кому краще?

Наприклад, аналітики GPMorgan підвищили вірогідність рецесії світової економіки у 2025 році на 10% після запровадження тарифів Трампа (зі 40% до 50%). Крім того, зазначають експерти, американці заплатять на 660 мільярдів доларів більше податків, а здорожчання на споживчому ринку прискориться на 2% на рік.

Хоча тарифи Трампа безпрецедентні, подібне було, нагадує політолог Володимир Фесенко: у 1930 році США більш ніж на 20 тисяч найменувань імпортних товарів отримати зростання мит на американському ринку на 40-50%. І мета була задекларована схожа: захистити фермерів і промисловців Америки. У результаті, "імпорт у США впав на 66%, а експорт скоротився на 61%, що вкрай негативно вдарило по ВВП Сполучених Штатів.

Політична мета

Скоріш, Дональд Трамп на повну застосував тарифний інструмент щоби досягти політичних цілей. Адже з тарифів виключені Росія та Білорусь, а Китай дістав підвищення мит у 34%, ЄС - 20%, Японія - 24% та Індія - 25%.

Відтак чітко вимальовуються вектори політичного тиску. Насамперед, це Євросоюз, котрому Дональд Трамп не втомлюється демонструвати своє незадоволення. Японія та Індія у політичному сенсі є країнами дружніми до США, та зі своїми особливостями. Особливо Індія з нейтралітетом прем'єра Нарендри Моді та з відчутним зближенням Нью-Делі з Пекіном по прикордонних питаннях. Головний удар має відчути Китай - стратегічний супротивник США.

Україна отримала митний тариф у 10%.

"За що?!"

Це є економічний цинізм вищого ґатунку, заявив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

По-перше, мита можуть суттєво скоротити ресурс Євросоюзу, у тому числі, для допомоги Україні.

По-друге, українська сторона і так має зовнішньоторговий дефіцит зі США в обсязі 2,6 мільярди доларів.

У структурі українського експорту американський напрямок складає 0,2%, а отже прямі наслідки для нашої країни від трампівських мит будуть маловідчутні.

Випробування на міцність

Не виключено, що "День звільнення Америки" авторства Дональда Трампа є тестом на реакцію різних країн. Аналізуватиметься логіка мислення урядів, тактика і стратегія дій. Даних для такої аналітики більш ніж достатньо - на заяву Трампа хутко відгукнулися в усіх куточках світу. Найрішучіше висловилися Китай та Євросоюз. Міністерство торгівлі КНР закликало США скасувати тарифи і врегулювати дисбаланси шляхом рівноправного діалогу. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн анонсувала контрзаходи, водночас сподівається і на переговори.

Що ж робити

Решту реакцій можна поділити за двома типами: обуренням і натяком на переговори. На переговори натякнула міністерка торгівлі та промисловості Норвегії Сесілі Мірсет: Осло теж може встановити тарифи на імпорт, у тому числі, з ЄС. Президентка Швейцарської конфедерації Карін Келер-Суттер наголосила на пріоритетності довгострокових економічних інтересах.

На боротьбу, крім Китаю, ЄС та низки європейських країн, налаштована і Канада. Прем'єр країни Марк Карні пообіцяв контрзаходи до трампівських тарифів: "Ми будемо боротися".

"Бартер сили та вигоди"

Дональд Трамп у цій ситуації мислить як політик транзакційного типу, для якого торгівля - це не співпраця, а бартер сили та вигоди, звернув увагу політолог Ігор Петренко. Президент США відразу отримує електоральну мобілізацію та гру на середній клас одночасно. Він "говорить мовою "економічного націоналізму", зрозумілою виборцям із промислових штатів. Він створює образ "я - той. хто захищає американських виробників від хижої глобалізації". Навіть якщо економіка страждає, меседж простий, "терпіти треба, бо ми боремось за свою країну", пояснює Петренко.

Трамп прискорює кризу, "щоб придушити інші країни, щоб долар домінував у підсумку та зберігав свій статус, а потім він рятуватиме ситуацію друкуванням грошей", вважає директор Інституту розвитку економіки України Олександр Гончаров.

Глобальний Євразійський острів

2 квітня президент США почав "ламати" Євросоюз, Глобальний Південь (В'єтнам, Бангладеш, Камбоджу, Індонезія, Пакистан), а також прозахідно орієнтовані Японію та Південну Корею, наголосив економічний експерт Олексій Кущ. Натомість, за його словами, Латинська Америка продемонструвала повну покірливість і лояльність, що доводить прагнення Трампа реалізувати "доктрину Монро" (панування США на двох американських континентах). Також відносно м'які заходи отримали Австралія, Нова Зеландія, Велика Британія, Саудівська Аравія, Єгипет, Туреччина, умовно - Канада. Глобальна рецесія через тарифи 2 квітня накриє багато країн, прогнозує Кущ, скорочуватимуться робочі місця, падатимуть доходи. Відтак держави шукатимуть опору.

Не обов'язково це будуть Сполучені Штати. Наприклад, Індія, котра намагалася зберегти нейтралітет, віднині мігруватиме до БРІКС, як і Казахстан. А це сфера впливу не стільки РФ, скільки Китаю.

"Консолідація Глобального Євразійського острова" суттєво прискориться", - прогнозує експерт.

"Потужна, та не козирна, карта"

Навіщо це президенту США? Продемонструвати Росії крок назустріч. Кремль неодноразово заявляв про недовіру. Досі американська сторона справді "відстрілювалася" заявами, словами і малосуттєвими поступками. Відсутність РФ у списку країн, проти яких запроваджені мита, є вагомим фактом. На додачу, тривають складні консультації з російською стороною по угоді щодо рідкоземів.

Як розповів політолог Вадим Денисенко, рішучість президента США вразила Європу, оскільки там вважали, що поки доки триватиме російська війна, Трамп не зважиться на мита проти ЄС. Тому європейці змушені будуть вести переговори з американською стороною про скасування мит і питання безпеки та підтримки України буде пов'язане з економічними європейськими темами на таких консультаціях. І тут "ми перетворилися на потужну, але не козирну карту", - наголосив Денисенко.

Зараз ви читаєте новину «Політична арифметика від Трампа – мита, які зроблять Америку великою?». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути